Cumartesi , Temmuz 31 2021

GAZLI İÇECEKLERE DİKKAT: KANSER OLABİLİRSİNİZ!

Avrupa ülkelerinde şeker hastalığı ve obezite ile mücadele kapsamında tüketimi azaltılmaya çalışılan gazlı içeceklerin Türkiye’de promosyonlarla tüketiminin arttırılmasının toplum sağlığı açısından önemli bir risk oluşturduğu bildirildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, yaptığı açıklamada, aşırı kiloya karşı çeşitli kampanyalara destek veren ve bilgilendirme çalışmaları yürüten devletin, gazlı içeceklerin tüketiminin azaltılmasına yönelik yeterli özeni göstermediğini savundu.

Özellikle alkolsüz içecekler tebliğinde tüketicinin eksik bilgilendirilmesinin söz konusu olduğunu iddia eden Kaya, “Etiket bir malın kimliğidir, içinde ne barındırdığını özellikle tüketici sağlığıyla ilgili içinde ne kullanıldığını anlatır. Gazlı içeceklerde tatlandırıcılar, alkol kullanılabiliyor. Ancak, bu konuda şişelerin üzerinde yazılar bulmak neredeyse imkansız. Promosyonlar büyük büyük yazılıyor, içeriği ise 4 punto, karınca yazısı gibi oluyor” dedi.

“TÜKETİCİLER KANDIRILIYOR”

Kaya, gazlı içeceklerin özellikle şeker hastaları için ciddi riskler oluşturduğunu, ancak, tüketicinin bu konuda da yeterince uyarılmadığını vurguladı.
Promosyonlarla gençlerin gazlı içecek tüketimine yönlendirildiğini, şişe boylarının da büyütülerek aile içinde daha fazla kişiye ulaşılmaya çalışıldığını anlatan Kaya, şöyle devam etti: “Gazlı içecekler de tüketiciler ciddi şekilde kandırılıyor. Ama kimse bunun farkında değil. Bir yandan sağlık, obizeteyle mücadele diyoruz, diğer taraftan bu tür ürünlerin tüketimini teşvik edilmesine sesimizi çıkarmıyoruz. İnsanlarımız maalesef küçük promosyonlardan yararlanmak için gazlı içecek tüketimini artırıyor. Tüketici ne içtiğinin bile tam bilincinde değil. Portakal resmini görüyor, sanıyor ki içinde sıkma portakal var.

Avrupa’da ölçekler sınırlandırıldı ama bizim ülkemde bu yönde bir standart yok. Avrupa ülkelerinde 1 litrenin üzerindeki gazlı içecek şişeleri yasaklanırken biz de 3 litrelik şişelerde satış yapılıyor. Ramazanda ve yaz döneminde bu ürünlere talep daha da artacak. Reklam ve promosyonlu satışlarıyla firmalar cirolarını arttırırken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan tavsiye niteliğinde karar istemiyoruz. Piyasayı düzenleyici, vatandaşı koruyucu çalışmalar yapılmalı.”
Kaya, alternatif içecekler konusunda da devletin gerekli teşvikleri sunması gerektiğini, bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yapmasının doğru olacağını belirtti.
Ayran ve meyve suyu tüketiminin arttırılmasının daha doğru olacağını anlatan Kaya, “Ayran başta olmak üzere alternatif içeriği deneyin diyoruz. Obeziteye karşı ciddi şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Ayranımız, şerbetimiz var. Bu tür içecekler alanında yatırımlarımız olmalı. Ayranımız, şerbetlerimiz gençlerimiz tarafından neredeyse bilinmiyor” dedi.

GAZLI İÇECEKLER EKSTRA KALORİ SAĞLIYOR

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert de, yaz aylarında tüketimi ciddi oranda artan gazlı içeceklerin özünde, şeker, su ve asit bulunduğunu, bunu “boş ve gereksiz kalori” şeklinde tanımladıklarını vurguladı.
Yazın aşırı sıcaklarda yoğun terleme nedeniyle su ihtiyacının arttığına dikkati çeken Sert, “İnsanlar susuzluğunu gidermek için gazlı içecekleri kullanıyor. Yazın ve ramazan ayında tüketimi 2 katına çıkan gazlı içecekler sadece susuzluğu gidermiyor, ekstradan kalori alımına neden oluyor. Yaz aylarında artan gazlı içecek çılgınlığına ‘dur’ denilmesi gerekir” diye konuştu.
Sert, yemeğin yanında tüketilen gazlı içecekler nedeniyle bilinçsiz şekilde kalori alındığını, bir kutu gazlı içecekteki kalori oranının 150-250 arasında değiştiğini söyledi.
Sağlıklı bir toplum oluşturulması için gazlı içecek tüketiminin azaltılması gerektiğine dikkati çeken Sert, “Bir kaç saniyede içtiğiniz bir gazlı içecek bir saat yürüdüğünüzde harcayacağınız kaloriyi yüklüyor. Sonra oturup diyet yapalım diye düşünüyoruz” dedi.

TATLANDIRICIDA KANSER TEHLİKESİ

Sert, çoğu gazlı içecek ürününde şeker yerine früktoz kullanıldığını, bunun da aşırı tüketimine neden olacağını belirterek, şöyle devam etti:
“Früktozun çay şekerinden çok daha fazla şişmanlatıcı özelliği olduğu biliniyor. Çay şekerinden daha fazla tatlılık verdiği ve daha ucuz olduğu için früktoz üreticiler tarafından tercih ediliyor. Tatlandırıcı maddelerin şişmanlığa ve pankreas kanserine sebep olduğu son yıllardaki bilimsel çalışmalarda ortaya konuldu. Sadece susuzluk gidermek amacıyla böyle bir ürün tüketmek son derece yanlış. Onun yerine daha çok mineralli su yani maden suyu tercih edilmeli. Terlediğimizde sadece su kaybetmiyoruz, mineral kaybediyoruz. Bu nedenle mineralli su tüketilmeli.”

AYRAN İÇİN

Gazlı içeceklere alternatif ürünler arasında ayranın ön plana çıkartılması gerektiğini belirten Sert, “Özellikle ayran, inanılmaz güzel ve Türklere özgü bir ürün. Avrupa ülkelerinde yoğurdun her çeşidi kullanmaya çalışılırken, biz yoğurt ve ayran tabirlerini dünyaya yaymış bir ülke olarak yeterince kullanamıyoruz. Ayranda, daha fazla besin maddesi, daha az kalori bulunuyor” dedi.

Sert, ayranın yanı sıra susuzluk giderici taze meyve sularının tercih edilebileceğini, ancak, kutu meyve sularının bazılarında da tatlandırıcı ve şeker katkısı olduğunu dikkati çekti.

Bazı ülkeler yüksek kalori içerdiği için yüksek miktarlı gazlı ürün şişelerini yasakladığını anlatan Sert, “Früktoz Türkiye’de çok fazla denetlenmiyor. Früktozun gıdalarda olması batılı ülkelerin birçoğunda yasaklandı veya ciddi kısıtlamalar getirildi. Düzgün denetleyen laboratuvar sayısı da yetersiz. Görsel ve yazılı medyada, gazlı içecek reklamları çocukları özendirecek şekilde olmamalı. Kuzey Avrupa ülkelerinde televizyonların prime time sürelerinde bu tür reklamlarına kısıtlama getiriliyor” diye konuştu.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

22 yorumlar

 1. Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçer; ne var ki, yapmadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur. Sydney J. Haris

 2. biri size 21 gün boyunca durmadan beceriksiz olduğunuzu söylerse kendinizi beceriksiz hissedersiniz tam tersine güzel şeyler söylerse kendinizi o şekilde iyi hissedersiniz

 3. bir arkadaşım için alıp hemen kullandıracağım bu konudan çok müzdarip.

 4. Oğlumda kullandım. Dikkat eksikliği vardı. Faydasını gördük, teşekkürler

 5. Life is a journey, a journey of joy, a journey of hurt, a journey of lessons, a journey of laughter, a journey of tears, a journey for each of us to endure and be true. Natalie Souness

 6. Bu dünyada ayakta kalabilenler yataktan kalktığı andan itibaren istedikleri koşulları arayan ve bulamadıkları taktirde onları yaratanlardır. George Bernard Shaw

 7. Şaçların dökülmesini engelliyor ve şaçların grileşmesini önlüyor ama önemli olan nokta saç çıkmasını sağlıyormu ? yaşam koçluğu nedir

 8. DİNÇ GÜLSÜN

  Evinde huzurlu ve mutlu olan bi insan çevresinede mutluluk ve huzur yayar böyle çalısmaların olması beni oldukça mutlu ediyor. hans berger

 9. annem sık sık uyarıyor ama bir işe yaramıyor duruşumu her an düzgün tutamıyorum telkin ile boy uzatma

 10. Para, para, paraaa:) Herkes için olmazsa olmaz. Bende bir kaç tane para ve bollukla ilgili subliminal var. Düzenli olarak dinleyince güzel neticeler alıyorum. Hiç ummadığım yerlerden iş teklifleri alıyorum ; henüz para elime geçmedi ama benimki sabır işi çünkü yazarım. Önce yazıyorum, yolluyorum, beğenilirse yayımlanıyor ben de paramı alıyorum. Hadi hayırlısı:) وضعيات الجماع بالصور

 11. Buna tanıtımında yazılanlar da dahil. migren nedir

 12. Merhaba ben daha önce mail attım müşteri hizmetlerinizi aradım ama bana yardımcı olan olmadı.Kişisel gelişim cd almak ve size danışmak istiyorum. izmirde seminerleriniz oluyormu? portekizce sözlük

 13. Eşler, aile üyeleri, arkadaşlar, iş ilişkileri vs gibi bir çok konuda faydalı olması sebebiyle hayatımız üzerinde büyük değişimler sağlayabilecek bir telkin. Çok avantajlı. satranç al

 14. Düşünce ve duygların etkili bir şekilde aktarılması yazarlık için ön şarttır. Yazar olmak telkinini dinleyerek bu yönde gelişim sağlayabiliriz. zeka geliştirici

 15. RT @ilaydalev: Kisisel gelisim kitaplari kadar sinir oldugum baska kitap turu yoktur herhalde korece sayılar

 16. ASLIHAN ÇAĞLA

  sınav stresi bir yandan çocuğa bakmak bir yandan kendime ayıracak vaktim olmuyor ve öfkemi kontrol edemiyorum bu cd bana göre vajinismus

 17. Bu konuda kaybedilmiş saçların geri dönmesi söz konusu olabiliyor mu? impotans

 18. SEMİRAMİS BAYKAL

  canım annem kaç yılın acısı var içinde.anneciğime çok güzel bir hediye olur. mutlu ilişki

 19. Terlemek fiziksel olarak iyi birşey ama sürekli terlemek sosyal yaşamda önemli sorunlara neden oluyor o yüzden bu çalışmayı faydalı buluyorum. erkegin penisi

 20. piyasada bu konuda çalışan birçok kuruma göre bura daha güvenli bir yer. biz kimiz

 21. Eğitim hayatında başarı telkinin yanında gelen bonus telkin mi bu ? ekip ruhu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂