FONDÖTEN SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Makyajın temel kurallarından biri cilt renginize ve tipine uygun yani doğru fondöteni seçmektir. Cildinizdeki kusurları gizlemek, makyajınızın kalıcı olmasını sağlamak, pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazandırmak için fondöten seçimi önem taşımaktadır.

Fondöten seçerken; güzelliğinizi vurgulamak, makyajda istediğiniz etkiyi yaratabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cildinizin kuru, yağlı, karma, normal olması fondöten seçimini doğrudan etkiler. Yağlı ciltler için yağ bazı fondöten kullanmak cildinizde sivilce, kızarıklık, siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Kuru cilde sahipseniz, yağ bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tip fondötenlerin içinde bitkisel, mineral yağlar barındırır. Cildinizin yağ dengesini korurken uzun süre bozulmadan kalabilir. Genel olarak krem formda üretilir. Büyük makyaj süngerleriyle uygulayabilirsiniz.

Normal cilde sahipseniz, su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenlerde yağ oranı düşük, su oranı yüksektir. Cildinizin doğal dengesini bozmaz. Genellikle sıvı formda üretilir.

Yağlı cilde sahipseniz, yağsız fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenlerde bitkisel ya da mineral yağlar yoktur. Özellikle sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için uygundur. Uygulaması kolaydır ancak su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı değildir.

Karma cilde sahipseniz, pudra bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenler içeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır. Krem formunda üretilir ancak cilde sürüldükten sonra koruyarak pudraya dönüşür. Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler T bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.

Cilt Rengine Fondöten Seçimi

Doğru fondöten rengini bulabilmek için öncelikle cilt renginizi belirlemeniz gerekir. Sizi yanıtlamayacak en doğru ışık; gün ışığıdır. Spot lambalar altında cildiniz olduğundan daha soluk görünebilir.

Gün ışığında cildiniz; soluk ve açık renkli görünüyorsa porselen, pembe ve kırmızı görünüyorsa pembe, sarı ve altın renginde görünüyorsa buğday, kahverengi gibi koyu renkler esmer olarak tanımlanabilir.

Cilt renginizin en belirgin yansıması bileğinizin iç kısmında bulunur. Fondöten satın alırken ilk denemeyi bileğinizin iç kısmına sürerek yapabilirsiniz. Gün ışığına çıkıp fondötenin nasıl durduğunu değerlendirebilir, en doğru rengi bulmak için denemelere devam edebilirsiniz. Genel hatlarıyla cilt renginizden bir ton açık ya da bir ton koyu fondöten doğal görünüm sağlar.

Cildinizin her noktasında renk dağılımları eşit değildir. Dengeli bir bütünlük yaratmak için aynı miktarda fondöteni yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulamanız gerekir. Sadece yüzünüze fondöten sürmek vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünmesine neden olabilir. Bu yüzden makyaj yaparken boyun ve dekolte bölgenize fondöten sürmeyi ihmal etmeyin.

ENGLİSH

How to make a choice foundation

Make up one of the basic rules and your skin color that is appropriate to the type of foundation is to choose the right. To hide imperfections in your skin, your makeup to ensure lasting, smooth and natural look to earn selection for the foundation is particularly important.

Choosing foundation, to highlight your beauty, makeup to create the desired effect should be mentioned that there are points.

According to Skin Types Foundation Selection

Your skin dry, oily, mixed, directly affect the selection of foundation to be normal. Foundation for oily skin to use some oil on your skin, acne, redness, can cause skin problems such as black spot.

If you have dry skin, oil-based foundation may be preferred. This type of foundation in the vegetable, mineral oils contains. While maintaining the balance of your skin oil can stay intact for a long time. In general, the cream form is produced. You can apply make-up of large sponges.

If you have normal skin, water-based foundation may be preferred. This type of foundation is low in fat, water ratio is high. Your skin does not disrupt the natural balance. Usually produced in liquid form.

If you have oily skin, oil-free foundation can be preferred. In this type of vegetable or mineral oils there is no foundation. Especially suitable for the use of spotty skin and acne is with. Easy to apply, but as water and oil-based foundation is not permanent.

You have mixed skin, powder-based foundation may be preferred. This type of content in the compressed powder foundation gives skin thanks to the opacity. Produced in the form of creams to the skin, but take turns to powder after preserving. T zone is oily skin, especially in mixed and polished make copies. T in powder-based foundation will eliminate oily appearance.

Skin Color Makeup to the election

To find the right foundation color, you must first determine your skin color. We will not answer the most accurate light, daylight is. Spot lamps than under your skin may appear pale.

In the light of day your skin, looks pale and light-colored porcelain, pink and red look pink, yellow and gold color appears in the wheat, dark colors such as brown as brown can be defined.

Most obvious reflection of your skin color is found inside of your wrist. The first experiment, the inside of your wrist when buying foundation to take part can do. How do I stop come to light that may assess the foundation, the most accurate color you can continue to experiment to find. With the general tone of your skin color or a tone of open bay provides natural looking foundation.

Your skin color distributions are not equal at all points. The same amount of integrity to create a balanced foundation for the face, neck and neck area, you should apply. Just your face look like a piece foundation to drive separate from your body might cause. That’s why when you make up your neck and decolletage area be sure to riding foundation.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. maddi manevi hayatımızın dönüm naktasında bir karar verirken içinde bulunduğumuz ruh hali yankış karar vermemize sebeb olabşlşyor. Bu açıdan kansatsyan olmak doğru karar vermek açısından olumlu buluyorum.

  2. Migren kadar değilse de çok şiddetli baş ağrılarım var umarım faydasını görürüm

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂