Perşembe , Haziran 17 2021

FİTOTERAPİ NEDİR?

Bitkiler ya da bitkisel ürünlerle tedavi anlamına gelen Fitoterapi, antik çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Irak yakınlarındaki Shanidar Mağarası’nda bulunan 60.000 yıllık Neanderthal dönem insanının yanında bugün hala tedavide kullanılan yakılmış tıbbi bitki fosilleri bulunmuştur. Bitkilerin tedavi edici ajanlar olarak kullanımına ait ilk kaynaksa bugün Fransa sınırları içinde bulunan Lascaux Mağarası’ndaki duvar çizimlerinde görülmektedir ki bu resimler MÖ. 13.000 -25.000 arasında bir döneme tarihlenmiştir.

İnsanoğlunun doğayı gözlemleme yeteneği ve deneme-yanılma metoduyla oluşturduğu tıbbi bitki veritabanları zamanla tarihte bilinen ilk hekimler olan şifacıların ortaya çıkmasıyla gelişir. Birçoğu aynı zamanda Şaman dini liderler olan bu kimseler bitkilerin içerdikleri ve bugün hala ancak %10’unu izole edebildiğimiz aromatik özleri tedavi amacıyla kullanmışlardır.

Antik Grek hekimlerden Hipokrat ve Galen, İyonyalı hekim Nikandros ve ünlü Türk hekim İbn-i Sina başta olmak üzere birçok bilgin de bitkileri hastalık tedavisinde kullanmış ve bu bilgileri bize kadar ulaştırmayı başarmışlardır. Sanayi devrimi ile başlayan endüstrileşme, bitkilerin tedavi popülaritesini azaltmış ancak özellikle son 20 yıldır gelişen doğaya dönüş trendi bugün bitkisel tedavi hazinesini tekrar tıbbın gündemine getirmiştir. Açıktır ki bu yönelişte gelişen tıp teknolojileri, yeni ameliyat yöntemleri ve ilaçlara rağmen artan kronik hastalıkların yadırganamaz bir etkisi vardır. Plastikleşen modern hayat tarzının karşımıza çıkardığı sağlık sorunları insanların unutulmuş tedavi yöntemlerine ihtiyaç duymasına ve buna bağlı olarak hekimlerin de bu konuyu yeniden araştırmasına yol açmıştır.

Bugün tüm dünyada hekimler tarafından hastalara bitkisel ürünler reçete edilmekte ve sentetik ilaç kullanımı özellikle belli hastalıklarda tercih edilmemektedir. Örneğin Almanya’da eczane raflarında bulunan ilaçların % 70’i bitkisel ekstreler ya da tentürlerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, istisnalar dışında kesinlikle antibiyotik başlanmamakta, bunun yerine bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler reçete edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm ülkelere genelde doğal tıp özelde fitoterapi konusuna daha fazla eğilmeleri çağrısında bulunmuştur.

Özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunan üniversiteler ve enstitülerde yüzlerce tıbbi bitki konusunda araştırmalar ve klinik çalışmalar yapılmış ve yapılmakta olup ulaşılan sonuçlar tüm dünyayla paylaşılmaktadır. Kliniğimizde yapılan fitoterapik uygulamaların temel prensibi, klinik olarak etkinliği ispatlanmış bitkisel ürünlerin kullanılmasıdır ve bu yönde sürekli güncellenen veritabanlarından yararlanılmaktadır. Bu kaynaklar arasında American PDR, German Commission E Monographs, ESCOP ve Pubmed gibi akredite kuruluşların yayın organları ya da veritabanları sayılabilir.

Sentetik ilaçlara benzer şekilde, biyoaktif etken maddeler içeren bitkilerin ya da bu bitki özlerinin kullanılması esasına dayanan fitoterapinin, bitkilerden elde edilen ilaçlarla yapılan tedaviden farkı; bitkinin içerdiği tek bir etken maddenin değil bitki özündeki tüm biyokimyasal içeriğin kullanılmasıdır. Bu fark, bitkisel tedavilerin kimyasal ilaçlara göre çok daha az yan etkiye sahip olmasının da temel nedenidir.

Buna rağmen bitkisel tedaviler, hiç yan etkisi olmayan yöntemler değildir. Zehirli bitkilerin kullanımı, yanlış doz ya da birlikte alınmaması gereken ilaçlarla beraber kullanılması sonucunda istenmeyen ve tehlikeli olabilecek yan etkiler oluşabilir. Bu yüzden bitkisel tedavilere ciddiyetle bakılmalı ve amatör yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.

Fitoterapi, birçok hastalık grubunda başarıyla kullanılmaktadır. Özellikle karaciğer hastalıkları, sindirim sistemi sorunları, kalp-damar hastalıkları, hormonal problemler, astım, kronik bronşit ve allerjik hastalıklar, romatizmal sorunlar, migren, depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik ve psikosomatik problemler bu hastalıklardan yalnızca birkaçıdır.

Hipokrat’ın dediği gibi: “Gıdalarınız ilaçlarınız, ilaçlarınız gıdalarınız olsun…”

Yeni Mah. Mimar Sinan Blv. No.48/A Manisa

Tel: (0.236) 231 30 90     Faks: (0.236) 211 60 55

ENGLİSH

Phytotherapy

Plants or plant products treated with meaning Phytotherapy, at the service of humanity since antiquity. Found in Iraq near 60,000-year Shanidar cave next to the Neanderthal period, people still used in the treatment of medical plant fossils were found burned. Of plants as therapeutic agents to use the resources found within the borders of France is now in the walls of Lascaux cave drawings can be seen that these pictures BC. Period is dated between 13,000 -25,000.

Ability to observe human nature and method of trial and error with the medicinal plants formed the first known physician in history databases, over time, which are developed with the emergence of healing revelers. Many religious leaders also have shamans, these people still only 10% of the plants they contain and isolate aromatic extracts used for treatment were able.

Physician Hippocrates and Galen in the ancient Greeks, Ionian and the famous Turkish physician Ibn-i Sina Nikandros doctors, mainly from many scholars have used plants to treat diseases and have managed to reach this information to us. Industrial revolution, starting with industrialization, have reduced the popularity of the treatment plants, but especially in the last 20 years growing trend of nature into the wealth of herbal medicine today has brought back the frontiers of medicine. Obviously, in this orientation developing medical technology, new surgical techniques and drugs despite the increasing impact of chronic diseases has not be strange. Against the interests of our modern life style plastic becomes the health problems of people in treatment need to have been forgotten and that depending on physicians has led to research this topic again.

Today all over the world by physicians to patients being prescribed herbal products and synthetic drug use are particularly preferred in certain diseases. For example, in Germany in the pharmacy shelf, 70% of drugs or herbal extracts are tinctures. The upper respiratory tract infections, antibiotics certainly exceptions per instead strengthening the immune system, plants are prescribed. World Health Organization (WHO), all countries in general to the topic of natural medicine, phytotherapy in particular were found to call for more tilt.

Especially in Europe and America with hundreds of universities and institutes of research and clinical studies on medicinal plants has been and is being done and the results are shared with the entire world. The basic principle in our clinical practices fitoterapik, clinically proven efficacy is the use of herbal products and continuously updated databases in this direction is used. These resources PDR among American, German Commission E Monographs, and ESCOP accredited institution such as organ or Pubmed databases can be considered.

Synthetic drugs in a similar way, bioactive factors, including substances of plants or plant extracts that are used based on the principle that fitoterapinin plants obtained from treatment with drugs from the difference; plant contained a single active ingredient plant extracts that not all the biochemical content is used. This difference, herbal treatments than chemical drugs have few side effects also is the main reason.

However, herbal treatments, methods are not without any side effects. The use of poisonous plants, wrong dose, or taken together with drugs that should not be used together as a result of unwanted and potentially dangerous side effects can occur. Therefore should be viewed with seriousness and the amateur approach to the treatment plant should be avoided.

Phytotherapy, is successfully used in many disease groups. Especially liver diseases, digestive system problems, cardiovascular disease, hormonal problems, asthma, chronic bronchitis and allergic diseases, rheumatic problems, migraine, depression and anxiety disorders, such as the psychological and psychosomatic problems are just a few of these diseases.

Hippocrates said: “Food your medicine, medicine your food get …”

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

23 yorumlar

 1. TODAY IS THE FIRST DAY OF THE REST OF YOUR LIFE. Charles Dederich

 2. Yedi yıl önce gaza gelip diyetisyen, yürüme bandı, pilates ve yürüyüş sayesinde 5 ayda 15 kilo verdim. Kendimi yeniden yarattım. Egzersizlerle yürüyüşleri fazla abarttığım ve aşırı iş yaptığım için kronik siyatik oldum. Tam beş yıl çektim. Bir yıl sonra çeşitli nedenlerle kendimi azar azar saldım. Bugün 20 kilo geri aldım.Bir türlü yeniden o moda giremiyorum.

 3. Ders çalışanlar için gerekli herkekesin alması gerekir

 4. Dikkat edin kendine güveni olan insanların hepsi dik duruşludur. Ayrıca bel ve boyun sağlığı açısından da çok önemli dik durmak.

 5. Hiçbir şeye cesaret etmeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin. Schiller

 6. Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir. Heraclitus

 7. İşleyen demir ışıldar. Türk Atasözü

 8. Felsefe Profesörü – Kişisel Gelişim ve Motivasyon Videoları – Melik Duyar https://t.co/MFtFv4Lf @youtube aracılığıyla

 9. Sağlık ile ilgili olan cd lerinizi daha fazla ön plana çıkarmalısınız. Bu konuların bu şekilde çözülebileceğini sitenizi incelemeden önce bilmiyordum..

 10. bu seti ben de almak istiyorum,kendimi düzeltmem lazım artık lehçe ne demek

 11. Denedim ve gerçekten sırt ağırımdan kurtuldum teşekürler kızlarla

 12. PEKER HAMDULLAH

  Bu yöntem tam bana göre… hamile bırakma oyunu oyna

 13. benimde yaptığım şuuraltı çalışmalar var, fakat frekans noktasında bilgi alışverişi yapabilirmiyiz?? romanca şarkılar

 14. Hiçbir Şey İçin Üzülmeyin https://t.co/DG6aYzjM korece

 15. eşime bunu dinletir de sonuç alırsam,çok mutlu olacağım:))) hollandaca sozluk

 16. Güven olmadan hiç birşey olmaz. Herkesin ihtiyacı olan bir çalışma. vajinal fitil nasıl kullanılır

 17. Okulda işde arkadaş ilişkilerinde herhangi bir konuya odaklanmakda zorluk cekmemeye faydalı olabilirse denenmeye değer… en başarılı fotoğraflar

 18. @minikstar ackcasi ben o tip kisisel gelisim kitaplarni cok begenmiyorum fazla marketting conceptli ama icinde bazi yararli bilgilerde vardr depresyondan kurtulma

 19. UZun zamann kurslara gitmeye son . otomatik olarak öğrenin. hızlı okumayı. başarmak için destek

 20. @yagizizgul sadece yarisma diil bilgi gorsek mesela ist daki kaliteli mutfak okullari, yada ymkle ilgili kisisel gelisim takipleri erteleme hastalığı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂