FACEBOOK'TA YAPMAMANIZ GEREKEN 7 ŞEY

Facebook dünyanın belki de en büyük sosyalleşme platformu. Fakat eğer bunlara dikkat etmeden kullanırsanız, ona kısaca “Cehennem” de diyebilirsiniz…

1- Basit şifre kullanmayın: Basit şifrelerden bir sözlük kullanarak kurtulabilirsiniz. Hatta şifrenin sonunda yani harflerin arkasından bir rakam kullanmak da faydalı olabilir. Tüm bunlara bir de büyük ve küçük harfleri karışık kullanarak şifrenizi oluşturmayı eklerseniz şifre kırma olaylarından bir adım daha uzaklaşırsınız. Yüksek güvenlikli denebilecek bir şifre en azından 8 karakterli olmalı. Rakamları bir kelimenin ortasına yerleştirmek de iyi bir seçenek olabilir. İşte size güzel bir şifre örneği: TeL28efON

2- Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak profilinizde paylaşmayın: Eğer paylaşırsanız kimlik hırsızları için çok güzel bir av haline gelirsiniz. Hakkınızda biraz daha fazla bilgi sahibi olan bir kimlik hırsızının banka hesabınızı bile ele geçirme ihtimali artar. Eğer profilinizde tam doğum tarihiniz varsa, hemen profil sayfanıza gidiyorsunuz, Info (Bilgiler) sekmesini tıklıyorsunuz. Sağ üstteki Edit Information’ı (Bilgileri Düzenle) tıklıyorsunuz. Eğer sadece arkadaşlarınız doğum gününüz hakkında bilgi sahibi olsun istiyorsanız, sadece gün (day) ve ay (month) seçeneklerini işaretliyorsunuz.

3- Kullanışlı Gizlilik Ayarları’nı görmezden gelmeyin: Facebook’un kullanıcı bilgilerinde gizlilik konusunda çok hassas olup olmadığı tartışılır. Fakat adamlar sonuçta Hesap (Account) bölümüne gizliliği kişisel hale getirmek için çok güzel bir özellik de koymuş. Arkadaşlarınızla bile sadece belirli bilgilerinizi paylaşabilir, fotoğraflarınızı bile görmemesini sağlayabilirsiniz. Bunu sadece belirli arkadaşlarınız için de yapabilirsiniz. Sonuçta arkadaş listenizdeki herkesle aynı tanışıklık derecesine sahip değilsiniz. Kimi sadece iş bağlantısı olarak listenizde duruyorsa, o zaman özel fotoğraflarınızı da görmesi çok da gerekli değil. Hele hele telefon numaranızı buralarda paylaşmak… Aklınızdan bile geçirmeyin. Ne kadar özel hayat, o kadar güzel Facebook!

4- Çocuk sapıklarına karşı önleminizi alın, sakın çocuğunuzu ‘tag’lemeyin: Bir fotoğrafta eğer çocuğunuz da varsa, kesinlikle adını ‘tag’lemeyin. Eğer başka birisi bunu yapmışsa, hemen girip Remove Tag (Tag’i sil) seçeneğinden silin. Eğer çocuğunuz Facebook’ta yoksa ve birisi onun ismini ‘tag’lemişse, o kişiye silmesini söyleyin.

5- Evde olmadığınızı kesinlikle durum bildirimlerinizde veya herhangi bir bölümde paylaşmayın: Bunun evinizin kapısına “Sayın hırsız, biz evde yokuz, rahat olun” demekten hiçbir farkı yok. Arkadaşlarınızla tatilde olduğunuz veya tatilde yaşadıklarınızı paylaşmak için dönüşe kadar sabredin ki eve döndüğünüzde ilk iş olarak polisi aramak zorunda kalmayasınız.

6- Facebook aramalarında birazcık da hayalet olun: İsterseniz Facebook aramalarında hiç kimseye görünmeyebilirsiniz. Hatta bunu istemekte büyük de fayda var. Bunun için Facebook Gizlilik Ayarları bölümünde “Arama” (Search) bölümünü açın. Facebook arama sonuçları bölümüne “sadece arkadaşlarım” tercihini aktif edin. Kesinlikle “Herkese açık arama sonuçları” bölümünün işaretli olmadığından emin olun. Yoksa sırf güzel bir fotoğrafınız yüzünden arkadaşlık teklifi bombardımanına hazır olun. Sonuçta Facebook bu, otu da kullanıyor, bir hoşu da…

7- 13 yaşın altındaki aile üyelerinize Facebook kullanma izni vermeyin, veriyorsanız da kontrol sizde olsun: Facebook prensip olarak 13 yaşın altında olanlara Facebook’u kullanma izni vermiyor. Fakat bugünlerde bu yaşın altındaki birçok çocuk Facebook kullanıyor. Eğer 13 yaşın altında olan bir aile üyeniz varsa ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak için Facebook kullanmak istiyorsa, o zaman bütün bağlantı bilgilerine (en önemlisi e-mail adresi) kendi bilgilerinizi yazmak faydalı olacaktır. Böylece Facebook’ta neler yaptığı bilgisini her gün mail kutunuzdan izleyebilirsiniz.

kaynak: haberturk.com

ENGLİSH

Facebook, perhaps the world’s largest social networking platform. If you use them before, but if you pay attention to him briefly, “Hell,” he might say …

1 – Do not use simple passwords: Use a dictionary to get rid of simple passwords. Even at the end of code behind a number of letters that could be beneficial to use. All these mixed uppercase and lowercase letters by using a password, you add code to generate a step away from the event will break. A password that can be called high-security must be at least 8 characters. Placing the numbers in the middle of a word can be a good option. Here is a nice example of a password: TeL28efON

2 – Your date of birth days, months and years do not share in your profile as: if you share for identity thieves, you become a great game. Notice that you have a little more of an identity thief, even your bank account increases the probability of capture. If your profile if you have a full date of birth, would immediately go to your profile page, Info (Information) tab menu. Edit in the upper right Information’ı (Info Edit) You click. If only your friends about your birthday, you’d have only days (day) and month (month) options are marked.

3 – Useful Privacy Settings Do not ignore: Facebook’s user information, whether in the privacy of sensitive issues are discussed in. But in the end men Account (Account) section to make the personal privacy as well have put a very nice feature. I can only share certain information with friends, can not even see your photos. You can do this only for certain friends. In the end everyone on your list of friends you do not have the same degree of familiarity. Just as some business contacts in your list of stops, you then see the private photos that are not very necessary. Especially here to share your phone number … you do not even mind. How much private life, so good that Facebook!

4 – Take your child measures against perverts, do your kids ‘tag: If you have a photograph you, your children, surely the name’ tag’lemeyin. If you do another one, just enter the Remove Tag (tag deleted) delete option. If your child does on Facebook and one of his name ‘tag’lemişse, tell that person to delete.

5 – not at home if you absolutely do not share or any part of your statement: This is the door of your house to the “Dear thief, we ‘re at home, relax,” he is no different. You’re on vacation or on vacation with friends to share experiences in the patient to return home so that the first thing you have to call the police as ye may remain.

6 – Facebook calls the ghost of a little: If you are searching for a Facebook may not be shown to anyone. There are also benefits like this are even greater. Facebook Privacy Settings section for this, “Search” (Search) open section. Facebook search results section “just friends” actively make choices. Absolutely “open to all search results” section, make sure that is not checked. Or just a good friendship because of your photos are ready to offer the shelling. Facebook as a result of this, the use of herbs, a nice also …

7-13 family members under the age of Facebook users do not give permission, give you the control you get in: Facebook, as a principle under the age of 13 who does not give you permission to use Facebook. But these days, many children under the age of Facebook is using these. If under 13 years old a family member if you have friends and to communicate using Facebook if it wants to, then all the connection information (the most important e-mail address) with your information to write will be useful. What made Facebook so that you can track data from your mailbox each day.

Source: haberturk.com

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir. Çin Atasözü

  2. Bir çok gencimiz oldukça zeki olduğu halde bu zekasını kullanmayı bilmiyor ve yine bu bilinçsizlikten aslında sahip olabilecekleri başarının uzaklarında kalıyorlar. Bu mp3 o bakımdan da yararlı olabilir. Abime tavsiye ettim bile yeğenim için.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂