Çarşamba , Aralık 11 2019
Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / EVDE SAÇINIZI BOYARKEN BUNLARA DİKKAT!-DR. YASEMİN AMATO

EVDE SAÇINIZI BOYARKEN BUNLARA DİKKAT!-DR. YASEMİN AMATO

Saçımızı boyamadan önce ve boyadıktan sonra neler yapmalıyız, boyaların alerjik etkisi var mı? Dr. Yasemin Fatih Amato, kadınların çok merak ettiği bu soruları yanıtladı. Siz de boya uygulamasını doğru yapmak için bu yazıyı mutlaka okuyun!

Boyama öncesi neler yapılmalı?

– Saçlarınızda renk açıcı yoksa saçlar, temiz ve kuru olmalıdır. Aksine saçlarınızda röfle gibi açıcı kullanıldıysa saçın kirli olması gerekir. Bu nokta önemlidir çünkü her zaman saçlarınızı yıkamanız ve temiz olması size fayda sağlamayabilir.

– Saçlarınızı boyamadan önce muhakkak yıkamalısınız. İyice ve diplerine yedirilerek yıkanan saçlar boyanın daha kolay tutmasını sağlar. Ayrıca saç diplerinde oluşabilecek deformasyonlar önceden önlenmiş olur.

– Bazı renklerin doğadan kaynaklı dezavantajı vardır. Koyu kızıl, kırmızı gibi… Bu renkler sizi en fazla yoracak renklerdir, saçlarınızdan kolayca akarlar. Eğer uzun vadeli bir renk düşünüyorsanız kırmızı, kızıl gibi renklerin tonlarını seçmeyin. Daha kumral ve sarı tonlarını seçmeniz faydanıza olacaktır.

– Değişimi aradığımız dönemlerde, hep tenimizin zıttı saçları ve vücudumuza uygun olmayan kesimleri seçeriz. Bu yüzden erken davranmamalı, uzman olduğuna inandığımız kuaföre yaptırmak istediğimiz saçı anlatmalı, önerilerini almalıyız. Ayrıca ufak tefek de olsa oluşabilecek alerjik reaksiyonlara karşı test yaptırmanızda yarar var.

Boyadıktan sonra neler yapılmalı?

– Saçınızı boyadıktan sonra pH’ı düşük saç kremi kullanmanız saçınızı korur, doğal yumuşaklığına ve parlaklığına kavuşmasına yardımcı olur.

– Boyalı saçlar için kullanılan şampuanlar, saç renginizi daha yumuşak ve doğal gösterir. Sıradan şampuanlar saçınızın boyasını açabilir ve doğal nemini kaybettirebilir.

– Şampuanlandıktan sonra saçınızı her zaman kurulamayın. Ovalamayın veya sarmayın.

– Maden suyu, saçınızı zararlı havuz kimyasallarından korur.

– Düzenli olarak en az iki haftada bir, boyanmış saçınızın nemini ve parlaklığını yeniden kazanması için derinlemesine bakım yapın.

– Saçınız uzadıkça, renk aktifleştirici kullanarak saçınızın doğal rengini boyalı kısma uygun şekilde renklendirebilirsiniz.

– Saçınız ıslakken asla taramayın. Saçınızı geniş dişli bir tarakla saç uçlarından saç diplerine doğru yuvarlayarak tarayın.

– Saç kurutma makinesiyle aşırı kurutmayın. Saçınızı aşırı kurutmanız, nem kaybetmesine ve donuk gözükmesine yol açar.

Boyaların alerjik etkisi

Oksidasyon bazlı boyalara kıyasla direkt ve doğal boyalar daha az alerjiye neden olur. Alerji vakalarının çoğu doğrudan boya maddesiyle ilgilidir. Bu nedenle ev kullanıcılarına tavsiye edilen şey, tüm saça boya uygulamadan önce küçük bir bölgede boyayı denemektir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. Nefis, üç köşeli dikendir, ne türlü koyarsan batar. (Ego is thorn with three tips, on matter how you put it, it pricks.) Mevlana Celaleddin-i Rumi

  2. Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak öne geçer. Henry Ford

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by