Cumartesi , Temmuz 17 2021

EV DEĞİŞİMİYLE TATİL

ABD’den Vietnam’a, Fransa’dan Avustralya’ya kadar pek çok ülkede üyesi bulunan ve otel parası ödemeden tatil yapmayı sağlayan Home Exchange adlı ev değişimi sistemi, şimdi www.evdegistokusu.com adresiyle Türkiye’de. Sitenin Türkiye temsilcisi Mirey Messayeh ise üç yılda sekiz kez ev değiştiren bir üyesi…

ABD’li iş adamı Ed Kushins, bundan sekiz yıl önce Home Exchange (ev değişimi) adlı bir internet sitesi kurdu. Seyahati seven ve bu siteye üye olanlar, yaşadıkları yere göre dünyanın öbür ucundaki başka seyahat tutkunlarıyla evlerini değiştirebiliyor ve sadece yol parası ödeyerek tatil yapabiliyor. Bu site bir süredir Türkiye’deki bazı seyahati seven kişilerce de biliniyordu aslında ama geçtiğimiz günlerde sitenin ülkemizdeki nadir üyelerinden biri tarafından Türkiye temsilciliği alındı ve Türkçe yayına da başladı. Üç yılda sekiz kez ev değiş tokuşu yapan ve “Bu site benim hayatımı değiştirdi,” diyen Mirey Messayeh ile sistemin detaylarını konuştuk.

►Siteye ne kadar zamandır üyesiniz?
Üç yıl önce emekli oldum. En yakın arkadaşım, bir gazetede bu sistemle ilgili bir yazı görmüş. ‘Bu, Mirey’in yeni yaşamına çok uygun bir şey,’ diyerek kesip saklamış. Ben de görür görmez hemen üye oldum sisteme.

►Bu süre içinde nerelere gittiniz?
– İlk olarak yılbaşı için Floransa’ya gitmiştim. Bizim Teşvikiye evleri gibi yüksek tavanlı, uzun koridorlu bir ev çıktı karşıma. Evin sahibi karı-koca da bana geldi.

Aynı tarihlerde mi?
Evet. Ama kendi aranızda anlaşırsanız, farklı tarihlerde de olur. Çünkü özellikle Avrupa’da birçok kişinin ikinci bir evi oluyor, birini size ayırıyorlar, daha sonra da onlar, uygun olduğunuz zaman size geliyor.

Sizin ilk deneyiminiz nasıldı?
Biraz tereddütlüydüm. Dedim ki ‘Bir gün burada kalayım, onları karşılayayım, tanışayım…’ Ertesi gün gittim onların evine. Ama ondan sonra bir daha hiç böyle bir şeye gereksinim duymadım. Çünkü bu sistem karşılıklı güven ve saygıya dayalı.

Bir garanti, sigorta yok mu?

Sitenin bir sigortası var, 2 bin 500 dolara kadar. Sizin değiş tokuşunuza üç gün kala vefat, yangın gibi bir durum olursa, karşılıyor.

Hırsızlık durumu için?
– Yok. Ama bugüne kadar hiç kimsenin başına böyle bir şey gelmemiş. Sekiz senelik bir sistem bu. Hasar verme durumu da yok, kayıtlara geçen. Herkes birbirinin evine karşı son derece özenli. Bu tamamen kişisel medeniyet ölçünle ilgili. Bu siteye üye olanların tek amacı seyahat etmek, seyahat eden insan da belli bir medeniyet seviyesinde oluyor genellikle.

Üyelerin profili nasıl?
Genele baktığında üniversite mezunu insanlar. Akademisyenler, emekliler, evden işini yürütenler var. Bana ilk gelen çift çok şekerdi. Ben DVD meraklısıyımdır. İyi de bir arşivim olduğunu düşünürüm. Onların evine bir gittim, adam bir odayı DVD’lere ayırmış.

Peki size nasıl avantajları oldu bu sistemin?
Benim hayatımı değiştirdi. Emekli olduktan sonra hayatımdaki en önemli şey seyahat etmekti. Zaten çocukluğumdan beri ailece hep seyahat ederiz biz. Bu sistemde sadece uçak biletini alıyorsun. Ve kendi evinde harcadığın parayı harcıyorsun orada. Benim gibi bir insan için dünyanın en güzel şeyi…

►Gittiğiniz yerleri anlatıyordunuz…
Floransa’yla başladım, 12 gün kaldım o evde. Çok güzel geçti. Sitede tanımlanan evin aynısıydı, onda da hiç yalan yok. ‘Sokağımızın ucunda otobüs durağı var, üç adımda durağa gidip otobüsle Duomo’ya gidiyorsunuz,’ diye yazıyordu. Gittim, hakikaten öyle. Sonra Barcelona’ya gittim. Küçük bir çatı katıydı. Ana caddeye çok yakındı ve çok rahattı. Mesela banliyöde bir ev istemiyorum ben, şehir içinde tercih ediyorum. Barcelona’dan sonra Avignon’da üç hafta kaldım.

Üç hafta da kalabiliyorsunuz yani…
Ne kadar istersen. Kimi altı ay veriyor. Senin şartlarına göre. Ondan sonra Buenos Aires’e, Sydney’e gittim. Paris’e de iki kere gittim.

Üç hafta kalınca otel parasından daha da çok kâr ediliyor tabii.
Evet. Bir de mesela ben Sydney’de üç hafta bir otel odasında kalmak istemezdim. Çok sıkılırdım. Ev çok daha rahat bir yaşam alanı. Mesela Sydney’de inanılmaz sinema kanalları vardı. Sonra, evden çıkıyordum üç adım sonra Sydney’in en trendy kafe ve restoranlarının olduğu caddeye çıkıyordum. Ayrıca evde kendi yemeğini de pişirebiliyorsun. Bu hem maddi olarak daha avantajlı hem de insan bir süre sonra dışarıda yemekten bıkıyor. Yani ben gittiğim hiçbir yerde yabancılık hissetmedim, anahtarı çevirip eve girdiğim andan itibaren adapte oldum. Üstelik bazı insanlar o kadar iyi niyetli ki, köpeğim olduğunu öğrenip bana ‘Onu da getirebilirsiniz,’ ya da ‘Biz hayvanları çok severiz, isterseniz bırakın biz bakalım,’ diyenler bile oldu.

Melis D. Çalapkulu

ENGLİSH

U.S. to Vietnam, from France to Australia and many countries are members of the hotel without paying the money to vacation home exchange system called the Home Exchange, now in Turkey with www.evdegistokusu.com address. The site is representative of Turkey Mirey Messayeh home eight times in three years a member of that change …

Ed Kushins American businessman, that eight years ago, Home Exchange (home exchange) is a web site called founded. Those who love traveling, and a member of this site, depending on where they live across the world can replace their homes with other travel enthusiasts and the only way you can pay for the holiday. Some travel in Turkey for a while this site is also known by people who really love but rarely in the past days of our country one of the members of the site by representatives from Turkey and Turkish broadcasts began. Eight times in three years, and who exchange houses, “this site has changed my life,” he talked about the details of the system with the Mirey Messayeh.

► How long are subscribed to the site?
I retired three years ago. My best friend, a newspaper saw an article about this system. ‘This is a very good thing to Mirey’in new life,’ she hid the cut. I saw it immediately became a member into the system.

► In the meantime, where did you go?
– First, I went to Florence for Christmas. As our homes with high ceilings Tesvikiye, my face was a house with a long corridor. House-husband or wife of the owner came to me.

► At the same time?
Yes. But if you understand your own searches, on different dates might as well. Because many people in Europe and has become a second home, except you have one, then they come to you when appropriate.

► How was your first experience?
I was a little hesitant. I said ‘One day I’m here before, I’ll meet them, let me know …’ The next day I went to their house. But then again I did not need anything like this. Because this system based on mutual trust and respect.

► a warranty, do not have insurance?
The site has an insurance policy, up to two thousand five hundred dollars. Died three days before you exchange your fire, if such a situation, meet.

► Theft of state for?
– None. But so far nobody has come to the top of such a thing. That a system of eight years. No damage or condition, were registered. Everybody is extremely attentive to each other’s homes. This is all about personal measure of civilization. Subscribe to this site for the sole purpose of those who travel, people who travel often or are in a certain level of civilization.

► How to members’ profiles?
People generally look at the graduation. Academics, retirees, those who walked there from home job. The couple was so sweet to me first. I DVD enthusiasts. I think I had a good library. One of them went to his house, he had a room separate DVDs.

► What are the advantages you how this system?
I changed my life. The most important thing in my life after retirement was to travel. Since my childhood, always traveling, we’re already family. In this system, you only get the plane tickets. Do you spend at home and spend the money there. For a person like me the most beautiful thing in the world …

► describing the place were you go …
I started with Florence, I stayed 12 days in that house. Was very nice. Site was identified in the same house, never lie to him or not. ‘There are bus stops at the end of our street, went to the bus stop, the Duomo in three steps would go,’ he wrote. I went, indeed it is. Then I went to Barcelona. Was a small attic. Was very close to main street and was very comfortable. I do not want a house in the suburbs, for example, I’d prefer in the city. I stayed three weeks after Barcelona Avignon.

You can stay three weeks or so …
How do you want it. Gives some six months. According to your requirements. Then, Buenos Aires, I went to Sydney. I went to Paris two times.

Hotel three weeks worth of money is a profit even more from the course.
Yes. I’m an example of three weeks in Sydney and did not want to stay in a hotel room. ‘d Be very bored. Home more comfortable living space. For example in Sydney there was an incredible movie channels. After I left the house after three steps of Sydney’s trendiest cafes and restaurants that would go into the street. You can also cook your own meals at home also. Both financially more advantageous it after a while and people are tired of eating out. I did not feel that I have gone nowhere a stranger, turn the key and enter the house from the moment I’ve adapted. In addition, some people are so in good faith that I know the dog and me, ‘You can bring it,’ or ‘We’re very fond of animals, let’s see you leave us,’ Even those who are well.

Melis D. Çalapkulu

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

 1. annem bir süredir kalıcı kilo verme telkinlerini dinliyor.çok rahatladığını söylüyor,biz de farkediyoruz.21 gün sonrasını çok merak ediyorum.

 2. Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir. Mustafa Kemal ATATÜRK

 3. ‘Bu adamın yanına bu kadın yakışıyor mu hiç?’ diye kıskanan kişilerin uygulaması gerek.

 4. “Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım.” Mevlana Rumi

 5. İşleyen demir ışıldar. Türk Atasözü

 6. “Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum.” Mehmet Akif Ersoy

 7. Uyku sorununun bu yöntemle ilaçlar kullanılmadan çözelebilmesi gerçekten harika.

 8. Öfke kontrolü günümüz insanının çok önemli bir problemi. Neredeyse hepimiz her an patlamaya hazır bombalar gibiyiz. öfke kontrolü eğitimi

 9. Yıllardır İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. Bir çok kursa gittim; ama kendimi İngilizce öğrenmenin çok zor olduğuna inandırdığım bir türlü başaramıyorum. Subliminal teknikle bu engellemelerden kurtulup daha istekli ve odaklanmış bir şekilde dersimi çalışacağıma inanıyorum. kendi kendine hipnoz

 10. YILMAZ ARDAHAN

  Vaaaay:) bu cd tam bana göreymiş. Ben yazma işini azçok kıvırıyorum, hayal gücüm fena değil hani. Arada bir tıkanmayan bir şekilde bütün düşündüklerimi kağıda dökebilmek harika olacak. Artık düşüncelerimin tekini bile kaçırmayacağım. rüyada kulaklık görmek

 11. cdlerin kullanan kişilerin yorumlarını merak ediyorum. iş iş iş

 12. Vaaaay:) bu cd tam bana göreymiş. Ben yazma işini azçok kıvırıyorum, hayal gücüm fena değil hani. Arada bir tıkanmayan bir şekilde bütün düşündüklerimi kağıda dökebilmek harika olacak. Artık düşüncelerimin tekini bile kaçırmayacağım. koçluk nedir

 13. Benimde uyku problemlerim var, bazen 3-4 saat uyumaya çalışırım ama uyku gelmez başıma ağrı girer. Bu sete güveniyorum… akciger

 14. dikkatimi yenmeme kesinlikle yardım edicektir. eeg dalgaları

 15. Engin bey, “Beyin Programlama Teknolojisi” ile “Subliminal bilinçaltı telkin” aynı şey. Ancak BPT’de içinde frekans kullanılmaktadır. Genellikle kullandığımız frekans “Alfa”dır. Bazı sitelerde normal müziklerle subliminal hazırlanmaktadır. O da doğrudur. Biz etkisi bakımından daha hızlı sonuç vermesi için “frekans” sesler kullanmaktayız. hollandaca ogren

 16. E.posta adresinize bilgilendirme yapılmıştır. matematik

 17. gerçekten çok yararlı bir iş yapıyorsunuz,kendi adıma teşekkür ederim. cinsel gelişim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂