ETKİLİ PLAN YAPMAK İÇİN 5 İPUCU

Planlama yapmak zamanla yarışmayı gerektirir. Aynı zamanda hem hangi zaman diliminde neler yapacağına bakarken, bir de onu en kısa sürede planlayıp iş planı haline getirmekle uğraşırsınız. Peki, etkili ve etkin plan yapmak içinneler yapmalıyız.

İşte, size beş temel unsur…

1.Terk etme: İlk verilecek karar, çalışmayan, hiçbir zaman çalışmamış –fayda olduğu dönemleri ve bir katkıda bulunma kapasitelerini geride bırakmış- olanı terk edip etmemek üzerinedir. Herhangi bir program, sistem ya da müşteri grubuna “Eğer bu konuyu şimdi üstlenmiyorsak, ileride onunla ilgilenecek miyiz?” sorusunu yöneltin. Eğer cevap hayır ise, “Öyleyse bundan en hızlı şekilde nasıl uzaklaşırız?” sorusunu sorun.

2. Konsantrasyon: Konsantrasyon, başarının üstüne inşa etmek, işleyen ne ise onu kuvvetlendirmektir. En geçerli kural, çabalarınızı başarılı olduğunuz yerde sarf etmenizdir. Azami sonuçları buradan alacaksınız. Güçlü bir performans gösterdiğinizde, “Daha da yüksek bir standart belirleyebilir miyiz?” sorusunu sormanın tam zamanıdır. Doğru şeylere konsantre olmalısınız aksi halde tabyalarınızı tümüyle korumasız bırakırsınız.

3. İnovasyon: Yarının başarılarından, gerçek inovasyonlardan, hayal dünyasını harekete geçiren çeşitliliklerden de gözlerinizi ayırmamalısınız. Fırsatlar, yeni şartlar, öne çıkan konular neler? Bunlara inancınız tam mı? Ancak dikkatli olmalısınız. Yeni bir şeye başlamadan önce, “Biz, bu şekilde yaparız” demek yerine, “Bunun neyi gerektirdiğini bulalım. Müşteri neye değer verir? Bu konuyla ilgili teknolojinin son noktası nedir? Nasıl fark yaratabiliriz?” sorularını sorun. Bu sorulara yanıtlar bulmak yaşamsal önemdedir.

4. Risk alma: Planlama her zaman, risklerin nerede alınacağıyla ilgili kararları içerir. Bazı riskler göze alınabilecek türdendir –eğer bir şeyler ters giderse, ufak bir hasarla kolayca geriye döndürülebilir. Ve bazı kararlar, daha büyük bir risk içerebilir, ancak o riski almamayı göze almamazlık edemezsiniz. Kısa vadeyi uzunla dengelemek zorundasınız.

5. Analiz: Planlama yaparken bilmediklerinizin, terk edip etmeme, yoğunlaşıp yoğunlaşmama, yeni bir şeye başlayıp başlamama ya da belirli bir riski alıp almama konusunda henüz emin olmadıklarınızın farkında olmak önemlidir. O zaman, amacınız, bir analiz yapmak olacaktır. Nihai kararı vermeden önce, yetersiz olduğunuz, ama önemli bir performans alanının, ufukta beliren, üstesinden gelinmesi gereken bir sorunun ya da henüz şekillenmeye başlayan bir fırsatın üzerinde çalışın.

Yararlanılan kaynak: “Kuruluşunuz Hakkında Sormanız Gereken En Önemli Beş Soru”, Optimist Yayınları, 2008.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. GOD’S GIFT… “I asked for strength and God gave me difficulties to make me strong. I asked for wisdom and God gave me problems to solve. I asked for prosperity and God gave me brawn and brains to work. I asked for courage and God gave me dangers to overcome. I asked for patience and God placed me in situations where I was forced to wait. I asked for love and God gave me troubled people to help. I asked for favors and God gave me opportunities. I received nothing I wanted I received everything I needed. My prayers have all been answered.” Author Unknown

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂