ESRAR, KOKAİN, LSD, EXTACY HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER!

Psk. Didem Doğantekin bağımlılık yapan maddeler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı…

Toplum genelinde madde kullanımının yaygınlığını saptamak bazı nedenlerden dolayı güçtür. Bu nedenlerin başında, madde kullanımının yasal olmayışından kaynaklanan gizili kullanım gelmektedir.

Kokainin etkisi geçtiğinde depresyon hali, durgunluk, sinir gözlemlenir. Bağımlılık potansiyeli yüksektir. Genel bağımlılık tedavisi ilkelerine uygun terapilerle kişi bağımlılığından kurtulabilir.

Ekstazi (extacy) küçük hap şeklinde, üzerinde yazılar veya küçük resimlerin de bulunduğu tabletlerdir.

Eğlence isteğinin olduğu zamanlarda kullanılır. Her ekstazinin içeriği farklı olabileceğinden etkileri de farklı olabilir. Sıklıkla enerji artışı, güven duygusu, yoğun bir hareketlilik, görsel ve fiziksel algıda değişiklik, sıcaklık hissinde artış, dokunma isteğinin çoğalması ve karşı cinse yakınlık gözlemlenebilir.

Vücut, kullanım süresince sıvı kaybı yaşar ve iştahsızlığın da vermiş olduğu enerji düşüklüğü sonucu baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve boşluk duygusu görülür. Genellikle etkisi geçmeye başladığı hissedildiği an tekrar enerji yükselişi yaşamak için madde alınımının yinelendiği bilinmektedir.

LSD, mantar gibi hallüsinojen maddeler de kullanımı yaygın olan uyuşturuculardandır. Ağız yoluyla alınır. Sıklıkla görsel halüsinasyon amacıyla alındığı bilinmektedir. Renklerde keskinleşme, kuşku, panik, kan basıncında artış, mantığa uygun olmayan davranışları uygulama isteği gözlemlenir.

Halüsinojen maddeler, kullanım ortamlarına göre olumlu veya olumsuz tablolar ortaya çıkarır. Ruh haline göre değişim gösteren etkileri vardır. Halüsinasyonlar olumsuz yönde geliştiğinde kişi maddenin etkisi geçene kadar yoğun bir anksiyete yaşar.

ilaç ve psikososyal yaklaşımlar. Terapi yönteminde kişiye göre bir yol izlenmelidir. Öncelikle sosyal hayatı ve çevreyle olan ilişkilerin iyileştirilmesi amaçlanmalıdır.

Sorumluluk alma, zamanı değerlendirme, yeni beceriler kazanma sağlanmalıdır. Kişinin maddeyi bırakmaya ne kadar istekli olduğu da terapinin sağlıklı yönde ilerlemesine yardımcı olur.

Psk. Didem Doğantekin
www.psikoakademi.org
www.facebook.com/psikoakademi


Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. EYLÜL SİPAHİ

  Vize ve finallerde ders çalısmayı son güne bırakan üniversite öğrencileri bunu deneyin:)

 2. Başarımın sırrı, üstünlüğüme gözü kapalı inanmamdı. Oscar Wilde

 3. çocuğumu yetiştirmek için bir dil daha öğrenmesini istiyorum okulda yeterli olmadığını düşünüyorum bu cd yi çocuğuma dinleteceğim.. fotografik hafıza testi

 4. Günlük yaşamın sıkıntıları insanda öfkeye sebep oluyor buda cevremizdeki insanlara zarar veriyor herkes denemeli. başarılı insanlar

 5. GÖKOVA İZLEM

  genel olarak bir insanda buluması gereken şeyler aslında güzel bişey… doğum günün kutlu olsun korece

 6. @obenpamuk kisisel gelisim kitaplari bir seyi bin defa soyler yine de anlatamaz insan beyni

 7. Kişisel Gelişim İçin İlham Veren Son Ders… https://t.co/OvxsNdQB @youtube aracılığıyla cd ne demek cinsel

 8. bu tavsiyeler üzerine söylenecek pek fazla bir söz yok kullanmak için sabırsızlanıyorum. hollandaca öğren

 9. kendimde özgüven eksikliği hissediyorum benin için harika bir çalışma olacak. eeg nedir

 10. keşke bu cd ile hanımlar Benjamin Button gibi olsa:))) tl bizden

 11. VİLDAN TUNAHAN

  slm ali bey, sizi cok yakindan takip ediyorum yurt disindan yaziyorum inanin burdaki insanlarin daha cok ihtiyaci var benim oglumda bunlardan biri cok cekingen turkiyedeki cocuklar gibi deyil ne yapmam lazim bilemiyorum tabi bennimde korkularim var bunun etkisi olabilirmi cevap yazarsaniz sevinirim basarilar impotans

 12. @SezinSVR Bana da bir kişisel gelişim kitabı olarak ne tavsiye edersiniz bu aralar ? ; gelişemedik gitti bitürlü 🙁 Gelişmek zor zenaat ! 🙂 mathematics

 13. @tugbaozdenal bazı gelişimlerimi tam tamamlamadım kişisel gelişim uzmanı bana bir ara bir kahveyle fal eşliğinde yardım edecekmisiniz ? cinsel ilişki teknikleri

 14. Biri msj göndermiş. Kişisel gelişim ve uluslararası ilişkilere ilgim fazlaymış. KG neysede Uİ ne yaa, onada mı el atmışım, hiç haberim yok ruşça

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂