ERKEKTE MEME BÜYÜMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİYOR!

Erkeklerde tek taraflı meme büyümesi meme kanserinin habercisi olabilir!

Jinekomasti, erkek memesinin olağandan büyük olması halidir. İnsan bedeninde östrojen ve androjen hormonları arasında bir denge mevcuttur, bu dengenin bozulması jinekomasti gelişiminde rol oynar.

Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, jinekomastinin bebeklik, ergenlik çağında ve yaşlılıkta normal (fizyolojik jinekomasti) kabul edildiğini ve genellikle meme büyümesinin iki taraflı görüldüğünü kaydediyor.

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-16 yaşlarındaki(ergenlikteki) erkek çocuklarında görülür ve genç erkeklerin %90’nda bu durum kendiliğinden ortalama bir yıl(3 ay-3 sene) içinde geçer.

Gerilemeyen durumlarda kalıcı jinekomasti olarak genç erkeklerde devam eder. Ergenlikteki jinekomasti hastanın kendisi veya ebeveynleri tarafından fark edilir, memede hassasiyet,ağrı ve büyüklük vardır. Çocuk hekimi ve/veya endokrinoloji uzmanı çocuk ve aileye yardımcı olur. Burada çocuk/genç erkeğin ciddi sıkıntıları vardır; giyindiği zaman giysiden meme büyüklüğü ve meme uçları belli olur.

Çoğu genç, büyük memeler nedeni ile denize dahi girmekten çekinmektedir. Sosyal ilişkilerde önemli psikolojik sorunlar yaşanabilir. Bekleme sürecinde memelerde ağrı, hassasiyet ve ciddi psikolojik sorunlar olduğu takdirde ilaç desteğine başvurulabilir.

Bazı kanserler ve ilaçlar jinekomatiye yol açabilir!

Erkeklerde tek taraflı meme büyümesi meme kanserinin habercisi olabilir!

Prof.Dr. Sıdıka Kurul, bazı kanserlerin meme büyümesine yol açtığını vurguluyor.

Bazı organ kanserlerleri(akciğer, karaciğer, testis, böbreküstü), bazı sistemik hastalıklar (tiroid, karaciğer ve böbrek hastalıkları), bazı ilaçlar, alkol, şişmanlık ve aşırı vücut geliştirme egzersizleri jinekomasti oluşumunda rol oynamaktadır. Erişkin erkeklerde tek taraflı meme büyümesi, meme kanserinin habercisi olabilir!

Prof.Sıdıka Kurul, ergenlik dönemi dahil, hayatın herhangi bir döneminde Jinekomastiye yol açan saptanabilir bir durum varsa bu sebebin öncelikle ortadan kaldırılması gerektiğini vurguluyor.

Jİnekomasti 16 yaşına kadar gerilemiyorsa sorun var demektir!

Ergenlik döneminde görülen jinekomastinin, ilk 6 ay -3 yıl içinde olguların çoğunda kaybolduğunu, %10 erkekte düzelme olmadığını kaydeden Prof.Sıdıka Kurul, tüm bu dönemlerde aile desteğinin önemine dikkati çekiyor.Jinekomasti oluşumuna yol açan bir sebep yoksa ki bu konuda çocuk doktoru gerekli tetkikleri yapar ve çoğu çocuk/gençte anormal bir durum tespit edilmez telaşlanmadan,acele etmeden , paniğe kapılmadan verilecek aile desteği hem büyük memenin kendiliğinden gerileme sürecindeki bekleme döneminde, hem de ameliyat kararında son derece önemlidir.

Jinekomastinin tedavisinde liposuction kullanılıyor!

Meme büyüklüğü erkek beden algılaması açısından bir sorun oluşturuyor ise, estetik sorunun düzeltilmesi, beden şeklinin doğal hale kavuşması için gençlerin,daha doğrusu her yaşta erkeğin estetik cerrahlara müracaatı kaçınılmazdır. Prof.Sıdıka Kurul, izsiz veya minimal iz ile natürel erkek göğüs yapısına ulaşmak için liposuctionın tedaviye yeni bir boyut kazandırdığını ve günümüzde olguların büyük bir bölümünün bu yöntemle tedavi edildiğini belirtmektedir.

Prof. Kurul, Liposuction’ın yeterli olmadığı az sayıda hastada meme başına yapılan 2-3 cm lik bir kesi ile meme başı arkasındaki düğme şeklindeki sert meme dokusunun çıkarıldığını ve bunun minimal iz ile sonuçlandığına dikkat çekiyor.

Kaynak: Milliyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. Eğer hayal edebilirsen, yapabilirsin. Walt Disney

 2. İnancın yere düşerse silahın da yere düşer. Albert Camus

 3. Sizi izleyince çok etkilendim. bende ailem için ürünlerinizden faydalanmak istiyorum..Oğlum üniversite sınvına girecek, kızımın işe ihtiyacı var, benim ise ciddi maddi sıkıntım var… bunlar için yadımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler cyk

 4. Ali bey sizi yeni takip etmeye başladım sanırım bu takip bir hayli uzun sürecek. teşekkürler. hemen mp

 5. Dikkat eksikliğinin yanı sıra kronik yorgunluk ve enerji eksikliği konularına çözüm getiriyor olmasına çok sevindim.Özellikle sınav dönemlerinde faydalanacağım bir CD. koçluk nedir

 6. 2.sınıfa giden kardeşim için gerekli matematik oyunu

 7. En başta Youtube gibi video sitelerinden dinleyip yararını gördükten sonra denediğim harika ürün.:) daha ilk seansta kendinizi pamuk gibi hissedeceksiniz:) erkeğimi nasıl azdırabilirim

 8. Utanmak çoğu insanı sosyal olmaktan alıkoyuyor. Utanmayı geçmişinde bırakan bir insan çok çok özgür hisseder diye düşünüyorum. erken boşalmanın nedenleri

 9. “Mış gibi” yapın, sonunda olur…: TED Konferanslarını kişisel gelişim açısından çok önemsiyor, değerli buluyoru… https://t.co/0vlp9hK6 alkol resmi

 10. En büyük sorunlarımdan biri gece uyuyamıyor sabah zor kalkıyorum. Sersemletmeyen bir ilacı varmış, ne güzel:) normal penis

 11. Boy uzaması derken dik durarak olduğumuz gibi görünmekten mi bahsediyorsunuz yoksa pilatesteki gibi bir etki mi bu? korece türkçe çeviri

 12. YURDAGÜL SAĞANAK

  uyku problemim ortadan kalktı.yastığa başıma koymamla uyumam bir oluyor.iyi ki varsınız kumar kartları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂