ERKEĞİN İLK GECE KORKUSU

İlk gece korkusu sadece kadınların değil, erkeklerin de sorunu. Geçen hafta başında gazetelerde, polis memuru 32 yaşındaki Murat Göycıncık’ın gerdek gecesi başarılı olamayınca intihar ettiği haberleri yer almıştı. Göycıncık, heyecanlanmış ve “görevini yerine getirememenin utancı”yla birkaç saatlik eşinin yanında silahıyla kendini öldürmüştü. Göycıncık gibi ilk gece korkusu yaşayan erkeklerin sayısı hiç de az değil. 

Evlilik başlangıcında yaşanan ereksiyon olamama şikayetlerinin yüzde 80’i, performans anksiyetesinden kaynaklanıyor. Performans anksiyetesine, “ilk gece korkusu” veya “balayı impotansı” (balayı iktidarsızlığı) da deniyor.

Bazı eski Türk filmlerinde görürsünüz, gerdek gecesi başarılı olamayan kocasının şerefini kurtarmak isteyen eşi, kolunu keserek kanını çarşafa akıtır. Kapıda merakla sonucu bekleyenlere uzatılan kanlı çarşaf gururla, törenle düğün evine asılır. Yatakta kazanılan zafer, komşuya ilan edilir.

İlk gece, halk ağzıyla gerdek gecesi, erkekler için de büyük bir yük ve korku kaynağı. Kan dökülmesi, kazanılması gereken bir muharebe olarak görülüyor çoğu kez. “İktidar” şeklinde algılanan ereksiyonun sağlanması, sürdürülmesi, kızlık zarı engelini başarıyla aşılarak eşe kendini kanıtlama ve mutlu etme kaygısı yaşanıyor. Tüm bu faktörlere, geçmişteki ürkütücü deneyimler, gerçekçi olmayan beklentiler de eklenince gelişen korku ve sıkıntı erkekler için tam bir kabusa dönüşüyor.

Performans anksiyetesi, sadece ilk cinsel birleşmede ortaya çıkmıyor. Cinsel bilgi ve deneyimi az olanlarda daha sık görülse de, bir kez bile yaşanan sertleşme güçlüğünün ardından kalıcı hal alabiliyor. Sorunun kökeninde çoğunlukla psikolojik faktörler yer alıyor. Erkek, cinsel birleşme için penisinin yeterince sertleşemeyeceğini, sertleşse bile bunu yeterince sürdüremeyeceğini, eşini mutlu edemeyeceğinidüşündüğünde sorun tetikleniyor. O kadar “fikri sabit” hale gelebiliyor ki cinselliği düşünmeye başladığı anda zevk almaya ya da doyuma ulaşmaya değil, başarıya ulaşmaya odaklanıyor. Böyle olunca sonuçtan ne kendi ne de eşi memnun kalıyor!

Kızlık zarı nasıl bir şey?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Halim Hattat, erkeğin ilk cinsel ilişki tecrübesini gerdek gecesi yaşamasının da bu korkuda etkili olduğunu söylüyor. Başarısızlık korkusu ve heyecanın etkisiyle ereksiyon sağlanamıyor. Eşin mutlu edilmemesinin vereceği vicdan azabı, erkeğin özgüvenini ciddi şekilde sarsıyor. Gelişen kısır döngü, uzun süre birleşmeye engel oluyor.

Prof. Dr. Hattat, erkeklerin kızlık zarı konusunu çok büyüttüğü kanısında: “Sorunları olmadığı halde bize geliyorlar. İlk kez ilişkiye gireceğim, kızlık zarı nasıl bir şey, başarabilir miyim, diye soruyorlar. Kızlık zarını aşmayı, büyük bir savaş gibi düşünüyorlar.”

Bununla birlikte performans anksiyetesi evli erkeklerin de başına gelebiliyor.

Genelev bozgunu kolay unutulmuyor

Cinsellik deneyimi bulunan erkeklerde ilk gece sendromu daha seyrek görülüyor. İlk deneyim onur kırıcı boyutta yaşanmışsa, etkisini hayat boyunca görmek mümkün: “Eğer erkek ilk deneyimini genelevde yaşamış ve başarılı olamamışsa, hadi çabuk, yapacaksan yap, baskısıyla karşılaşmış ve üstüne de hakaret görmüşse travma yaşar. Nitekim ilk geneleve giden genç erkeklerin birçoğu bu nedenle ilişkiye girmese de başarılı olduğu yalanını söyler. Ama olay hafızasına yerleşir. Bu sıkıntıyı, korkuyu zor atar.”

Cinsel yaşama porno film ve sitelerle hazırlanmak da kötü etki yapıyor. Penis boyuyla, cinsel ilişkinin uzunluğuyla ilgili takıntılar gelişiyor. Erkek kendini filmlerde, sitelerde gördükleriyle kıyaslıyor. Güçsüz ve yetersiz bulmaya başlıyor. Endişeler, kaygılar performans anksitesine dönüşebiliyor. Hasta iyi değerlendirilerek, davranış terapileri, cinsellikle ilgili kişiye özel egzersizlerle, bazen de ilgili ilaçların desteğiyle sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Sanılanın aksine, erkek için partnerini mutlu etmek önemli

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek’e göre, cinsel mutlulukta en önemli etken kadın ve erkeğin karşılıklı haz ve doyuma ulaşması. Kadın ve erkeğin cinsel tatmin beklentisi farklı. Erkeğin tatminindeki ana etken, cinsel performansının gücü. Son uluslararası çalışmalar, erkeklerin özgüven ve doyumunun sertleşme kalitesiyle bağlantılı olduğunu gösterdi. Sertleşme ne denli güçlüyse, seks o denli tatmin edici bulunuyor. Sanılanın aksine, kadının haz ve doyumu yaşaması da erkeğin ana kaygıları arasında. Cinsel tatmininde önemli rol oynuyor. Kadınların tatmin anlayışı erkeklerin tersi. Performans tek ölçüt değil. İlişkinin diğer boyutları da eşit derecede önemli. Eşin bağlılığı ve aidiyeti, her alanda birliktelik gibi duygusal faktörler kadın cinselliğini zenginleştiriyor. Prof. Dr. Şimşek, “Özetle kötü bir ilişki, kadını cinsel olarak tatmin etmekten çok uzaktır” diyor.

Yüzde 81’inde performans kaygısı var

Sertleşme zorluğu yaşayanların yüzde 40’ında sorun psikolojik, yüzde 40’ında organik kökenli. Yüzde 20’sinde ise her iki faktör bir arada. Psikolojik faktörlerin önemli bölümünü performans anksiyetesi oluşturuyor. Prof. Dr. Halim Hattat, hastanesine cinsel fonksiyon sorunuyla başvuran 1000 hastanın yüzde 81’inde performans anksiyetesi tespit etti.

Başvuran hastalar, medeni durumlarına göre değerlendirildiklerinde ise şu sonuçlar ortaya çıktı:

131 bekarın partneri var, bir o kadarının yok.

671’i evli.

Dul olan 3’ünün partneri var, 6’sının yok.

Boşanan 32’sinin partneri var, 26’sının yok.

Sabah ereksiyonları önemli gösterge

Performans anksiyetesinin en önemli göstergelerinden biri de sabah ereksiyonu. Sabah ereksiyonu var ama sertleşmede sorun yaşanıyorsa akla performans anksiyetesi geliyor. Ereksiyon sorunu, diyabet, hipertansiyon gibi organik nedenlere bağlı ortaya çıkıyorsa sabah ereksiyonu olmuyor. Yine yukarıdaki 1000 kişilik grupta, sabah ereksiyonu bulunanların oranı yüzde 65.

Hem sertleşme hem de erken boşalma yaşayan hastalar, toplamın yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu grubun yüzde 87’sinde performans anksiyetesi de bulunuyor.

Mesude Erşan

08.06.2006
Kaynak : Hürriyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. Burada göz bozukluğunun derecesinin bir önemi var mıdır?

 2. İçsel sorunlarda ilaç tedavileri yerine bunların kullanılması daha faydalı çünkü ilaçlar bi işe yaramıyor

 3. Hiç düş kırıklığına uğramayanlar hiç umut beslememiş olanlardır. George Bernard Shaw

 4. YAĞMUR PAMİR

  Hayattan kopan insaların bu seti okuyarak eski yaşantılarına döneyeceğini tahmin etmekteyim

 5. özellikle ilkbaharda çok dökülüyor.ihtiyacım olur. korece türkçe çeviri

 6. Merhabalar.. erken boşalıyorum tedavisi

 7. Tüm kitaplarınızı zevkle okudum. Herkese şiddetle öneriyorum mp3 seks

 8. metabolizmayı hızlandırmak için pek çok şey duydum bu ilginç geldi denemekte yara var liderin özellikleri

 9. Türkiye genelindeki ziraat fakülteleri ve yüksekokullardan Alata’ya… https://t.co/9QIKDlAz korkmazlar

 10. Bu kitabı okumamışsanız hemen şimdi okumaya başla kalıcı kilo verme

 11. Artık milenyumda başucu eğitim setleri diyebiliriz… kilo vermek istiyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂