Cumartesi , Haziran 19 2021

EN TEHLİKELİ 10 YİYECEK

Amerikan Pediatri Akademisi şubat ayında “Dünyanın En Tehlikeli Yiyecekleri” listesini yayımladı. Listede sosisli sandviç ve kahve gibi sık sık tükettiğimiz yiyecekler de, ülkemizde az rastlanan ve adını bile duymadığımız sebzeler de var…

Sosisli sandviç
Sosisli sandviçlerin servis edildikleri kağıtların üzerine “Boğazınıza takılabilir” ifadesinin yazılması isteniyor. Yemek sırasında nefessiz kalıp ölenlerin yüzde 17’si bunu sosisli sandviç yerken yaşıyor.

Fugu (balon-kirpi) balığı
Lüks restoranlarda incecik dilimler halinde servis edilen fugu balığı oldukça riskli bir gıda. Bu şişman balığın bağırsak, yumurtalık ve ciğeri tetrodoksin isimli, siyanürden 1200 kat daha kuvvetli bir zehir içeriyor. Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en zehirli balığı olarak yer alan fugunun vatanı Japonya. Kirpi ya da balon balığı olarak da bilinen fugudaki zehrin bir toplu iğne başı kadar miktarı bile ölümcül sayılıyor. Bir balıktaysa 30 kişiyi öldürmeye yetecek kadar zehir var. Bu nedenle de şefler fuguyu doğru dilimleyebilmek için iki yıllık özel bir eğitimden geçiyor.

Ackee
Jamaika’da yetişen ackee meyvesi yeterince olgunlaşmadan yenildiğinde kan şekerini hızla düşürerek komaya varan tehlikelere neden olabiliyor. Ackee’nin güvenli olgunluğa ulaşması için kabuklarının kızarıp kendiliğinden çatlamasını beklemek gerekli. Bu egzotik meyvenin tadına bakmak isteyenler için not: Ackee’nin yenilebilen tek kısmı ortadaki sarı minik taneleri.

Fıstık
Bira ve çikolatalı tatlılarla birlikte sık sık tükettiğimiz fıstık düşündüğünüz kadar masum değil. Amerikan Alerji Akademisi’nin açıklamalarına göre yiyecek alerjisi nedeniyle yaşanan ölümlerin birçoğunun nedeni fıstık. Üstelik fıstığın bu kötü ünü katlanarak büyüyor; ABD’de 1997-2002 tarihleri arasında yaşanan fıstık alerjisi ölümleri eskiye oranla iki kat artmış.

Yeşil yapraklı sebzeler
Sağlıklı beslenme uzmanlarının ısrarla tüketilmesi gerektiğini söyledikleri ıspanak, lahana, marul ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler de riskli gıdalar arasında yer alıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’in araştırmalarına göre geçtiğimiz yıl ABD’de yeşil yapraklı sebzelere bağlı 363 zehirlenme olayı yaşanmış. Bunlardan
240’ı restoranlarda tüketilen sebzelerden. Merkez, zehirlenmelerin iki nedeni olabileceğini belirterek insanları “yeşil”lere karşı uyarıyor. Nedenlerden biri mutfak çalışanlarının ellerini yıkamaması. Öteki ise sebzeye ekim ve büyüme aşamalarında hayvan gübresi ya da mikroplu su ile salmonella virüsü bulaşması.

Rhubarb (uçkun-yayla muzu)
Türkiye’de Van Gölü çevresinde yetişen, uçkun ve yayla muzu isimleriyle bilinen bu sebzenin kırmızı, etli sapları en çok tatlı yapımında kullanılıyor. Hatta bu yüzden ona “tart bitkisi” de deniyor. Ancak yaprakları yenilirse zehirlenme yaşanabiliyor.

Ton balığı
Dünyanın en çok tüketilen balığı unvanını elinde tutan ton da (orkinos) sütten çıkmış ak kaşık değil. 2004’te Amerika’da hazırlanan bir çalışmada hamilelerin ve küçük çocukların fazla ton balığı yemelerinin tehlikeli olduğu açıklandı çünkü balıktaki cıva bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebiliyor.

Kahve
Kahve, kalp atışlarını hızlandırması ve uyku kaçırması gibi zararların yanı sıra tehlikeler içeren bir gıda. Başınıza gelebileceklerden biri de yanık bacak sendromu! McDonald’s’ın kahve bardaklarında “Dikkat sıcaktır” yazmasının nedeni de bu. Her şey 1992’de New Mexico’lu 79 yaşındaki Stella Liebeck’in McDonald’s’dan kahve alıp üzerine dökmesiyle başladı. Bacaklarında yanıklar oluşan Liebeck, firmaya tazminat davası açtı ve yaklaşık 2,86 milyon dolar kazandı.

Mantar
Bu listede mantarın bulunmasına şaşırmamışsınızdır herhalde. Halüsinasyona sebep olan özelliklerinin yanı sıra mantarlar ölümcül de olabiliyor. Türkiye’de en çok rastlanan zehirli mantar türleri ise köygöçüren ve kızıl göbek. (Time.com’dan derlenmiştir)

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

 1. içimize sakladığız duyguları dışa yansıtmak zorluk çeken biri için faydalı olabilir.

 2. Gülümseme iki kişi arasındaki en kısa mesafedir. Victor Burge

 3. Kendi kendiniz için çalışıyorsanız ya bir öncü olursunuz ya da aç kalırsınız. John Willard Marriot

 4. ben kilo almak isteyenlerdenim ne yapıcam

 5. benim duruşumdada sorun var bu telkinle düzelmeyi düşünüyorum alkol tedavi merkezleri istanbul

 6. REYHAN HÜSÜN

  Sebepsiz yere utanma ve sıkılma bazı insanlarda şiddetli bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Bu telkinin mantıksız utanmalara son vereceğine inanıyorum. iktidarsızlık

 7. Sigaradan kurtulalım, yoksa hem kendimiz biteriz, hemde çocugumuz olmaz satranç nasıl

 8. Ben de insanın yaratıcılığından kazanç elde etmesinden yanayım. portekizce öğren

 9. sınavlarda çok heyecanlanıyorum sınava çok iyi hazırlanmama rağmen istediğim sonuçları alamıyorum alkol bağımlılığı tedavi merkezleri

 10. GÜNEŞ CUMHUR

  ders çalışabilmek için kişisel gelişim kitabı okumaya başladım. ilham lazım. iktidarsızlık nedir

 11. çevrede onca dikkat dağıtıcı materyal varken öğrencilerin dikkatini toplayamaması normal, ancak bizler onlara bu cd ler ile yardımcı olabiliriz işte o zaman 3 saatlik ödevi nasıl yarı zamanda yaptıklarına şaşarsınız ! telkinmp3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂