Cumartesi , Haziran 19 2021

EMZİREN ANNELERE BESLENME ÖNERİLERİ

Image and video hosting by TinyPic

Anne adaylarının emzirme döneminde, gebelik dönemine göre daha fazla sıvı almaları gerektiğini kaydeden Diyetisyen Selçuk, bu süreçte su metabolizmasında artış olduğunu belirtiyor ve emziren annelere önerilerde bulunuyor:

* Emziren annenin sıvı alınımını artırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet ve meyve suları şeklinde olabilir. Çay ve kahve gibi içecekler ise süt verimini azaltır.

* Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi, kansızlığa karşı alınacak önlemlerden birisidir.

* Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinler, diyetisyenin belirttiği miktarlarda, düzenli olarak tüketilmelidir.

* Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenmelidir.

* Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler; portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir. Bireysel özelliklere göre, gaz yapıcı besinler bu grubun içinden çıkarılabilir.

* Vitamin yönünden zengin sebze ve meyveler, diyetin her öğününde olmalıdır.

* Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren hazır besinleri ise tüketmemek gerekir.

* D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emziren annenin güneşlenmesi gerekir.

* Yemeklerde, mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerden yeteri kadar alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

* Kuru meyveler ve kuru yemişler, yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak, bu besinler tüketilebilir.

* Kansızlığa neden olduğundan, yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çayı, kuşluk ve ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra, limonlu ve açık olarak içmek gerekir.

* Çay ve kahve yerine içecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

* Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine, taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Bu gerçekten işe yarıyorsa bir çok insan kanser olmaktan da kurtulur. Bir çok kadın, beyaz saçlar yüzünden 2 ayda bir kimyasal boyalara mağruz kalıyor.

  2. iş hayatı ile ilgili alacağımız set diğer başlıklar için de örneğin rahatlama için de kullanılamaz mı? para çevirme oyunları

  3. Allah’ın izniyle ve bu mp3′lerin desteğiyle şifa bulur inşallah migren hastaları. mp3

  4. Aynini dusunuyorum!–> @ahmetdurul Kitap Önerileri : Kişisel gelişim matematik

  5. ellerinize sağlık çok teşekkür ederim. ilk cinsel deneyim

  6. NERGİS ASUELA

    sürekli hasta olan ve hastalık hastası olarak bilinen birine bile bir umut:))) güvenmek

  7. Değişim çarkını hızlandırın! | Kişisel Gelişim https://t.co/y461jT5y ereksiyon olmak

  8. Bu uyarılar ticari başarı sağlamaktan öte bizlere yararlı olmak istediğinizin en büyük ispatıdır. Daha birçok alanda mp3lerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. metabolizma mucizesi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂