Perşembe , Haziran 10 2021

ELEKTROMANYETİK RADYASYONDAN NASIL KORUNURSUNUZ?

Günlük hayatımızda kullanılan elektronik cihazlar bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan sağlımızı tehdit ediyor. Elektronik cihazların yaydığı radyasyon, işitme zorluğu, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden oluyor.

Elektronik cihazların yaydığı radyasyonun insan sağlığına etkileri ve korunma yöntemleri ile ilgili Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yapılan araştırma, elektronik cihazların insan sağlığını ne derece etkilediğini gözler önüne serdi.

Araştırmada, günlük hayatımızda kullandığımız televizyon, bilgisayar ve cep telefonları başta olmak üzere birçok elektronik alet, baş ağrısının, uykusuzluğun ve işitme zorluğunun tetikleyici unsurları arasında yer alıyor. Özellikle cep telefonu kullanımının beyin aktivitesinde etkili olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, cep telefonu kullanılmasının 16 yaş altındakilerin, fiziksel gelişimin devam ediyor olmasından dolayı yetişkinlerden daha çok etkilediğini belirtiyorlar. Bu nedenle 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmamaları öneriliyor.

Bazı kimse EM alanlara diğerlerinden daha hassastır. Bu kimselerde bilgisayar monitörlerine ve diğer elektrikle çalışan aletlere karşı aşırı hassasiyet oluşabilir ve reaksiyonlar açığa çıkabilir.

Bu reaksiyonlar:

Boğazda kuruluk hissi,
Gözde problemler (ağrı ve görme bozukluğu),
Baş ağrısı,
Alerji,
Uykusuzluk,
Seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu,
Yorgunluk.

Neler yapmalı, nelerden uzak durmalı?

Elektronik cihazlardan uzak durulmadığı takdirde boğazda kuruluk hissi, gözde problemler, baş ağrısı, alerji, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Uzmanlar, elektromanyetik cihazların yaydığı radyasyondan korunmak için şu önerilerde bulunuyor:

– Elektrikli aletleri kendimizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın. Böylece elektromanyetik etki mesafe ile doğru orantılı olarak hızla azalacaktır.

– Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun yada fişten çıkarın. Stand-by konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik oluşturucaktır.

– Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen gösterin yada filtreli kullanın. Mümkünse plazma ekranı tercih edin.

– Lap Top bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük EM alana sahiptir (uzakta şarj edilmelidir).

– Halojen ve florasan lambaları, mümkünse kullanmayın. Kullanıyorsanız kendinizden uzak tutun, gece lambası ve okuma lambası kullanmayın.

– Dinlendirici bir uykuya geçmek için en ideal koşul yatak odasında TV ve radyo bulunmamasıdır. Elektrikli saat, radyo veya alarmı başucunuzda bulundurmayın, elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzakta tutun.

– Cep telefonunu kendinizden en uzak mesafeye bırakın. Tercihen 1 m mesafeden kulaklıkla konuşun. Acil durumlar dışında vücudunuzda açık taşımamaya özen gösterin veya kapalı tutun, gerektiğinde siz arayın. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih edin.

– Elektrikli battaniye kullanmayın yada yatmadan önce battaniyeyi ısıtıp sonra fişten çekerek kullanın.

– Tüm TV, bilgisayar arkalarında elektromanyetik alan daha büyüktür. Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanın. Uyku düzeninin bozulmaması için yatarken kullanmamayı tercih edin.

-Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metreden uzak durun. Gerekmedikçe kullanmayın.

– Fotokopi makinelerinden en az 50 santimetre uzak durun.

– Elektrikli tıraş makinesini şarjlı kullanmayı tercih edin

– TV ekranlarının ön ve arkasından 2 metre uzak bulunun.

– Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yakınında bulunmayın.

ENGLİSH

Electronic devices used in our daily life on the one hand from the other side facilitates our lives are threatened right. The radiation emitted by electronic devices, hearing difficulty, will cause headaches and insomnia.

Electronic devices emitted radiation on human health effects and prevention methods related to the Gazi University Medical Faculty Department of Biophysics by the Head of the research, electronic devices, human health, how much can affect the eyes exposed.

Study, we use in our daily life, television, computers and many electronic devices, especially mobile phones, headache, insomnia, hearing difficulties and is located between the trigger element. Mobile phone use, especially in the activity of the brain is said to be effective.

Experts, the use of mobile phones under the age of 16, physical development continues to be more affected than adults because they indicate. For this reason, children under 16 years are advised to avoid using mobile phones.

Some one is sensitive to EM fields than others. These people who work in computer monitors and other electrical equipment against hypersensitivity reactions may occur and may be revealed.

These reactions are:

Feeling of dryness in the throat,
Eye problems (pain and visual impairment),
Headache,
Allergies,
Insomnia,
Sensitivity to sounds, hearing difficulty,
Fatigue.

What should be done, what should stay away from?

Electronic devices be avoided unless the feeling of dryness in the throat, eye problems, headaches, allergies, insomnia, sensitivity to sounds, hearing difficulties and symptoms such as fatigue are emerging. Experts, the electromagnetic radiation emitted from the devices in these recommendations is to protect:

– Electrical appliances run away from ourselves as possible. Proportional to distance so that the electromagnetic effects will decrease rapidly.

– Do not use either closed or Unplug appliances. In stand-by mode as long as oluşturucaktır electromagnetic pollution.

– Low radiation sure to use a computer screen or filter use. If possible, choose a plasma screen.

– Lap Top computers (LCD display) when a charge has a lower EM field (must be charged off).

– Halogen and fluorescent lights, if possible, do not use. Keep yourself if you are using, do not use night lights and reading lamps.

– Relaxing to go to sleep most ideal conditions is the lack of TV and radio in the bedroom. Electric clock, radio, or do not keep your bedside alarm, electrically operated alarm clock with radio as far away as possible, keep your head.

– Mobile phone long distance to let most of your own. Distance of 1 m, preferably with headphones to talk. Except in an emergency move your body, take care not to open or closed, when necessary, to call you. SAR <1 W / kg, prefer their mobile phones.

– Do not use electric blankets or warm up before going to bed and then unplug the blanket use.

– All TV, the computer is behind a larger electromagnetic field. The hair dryer has a high magnetic field. Therefore, instead of a continuous periodic short-term use. Not to sleep lying down to avoid distortion of preference.

-Microwave oven when at least 1 meter away. Do not use unless necessary.

– Copy machine at least 50 centimeters away.

– Prefer to use rechargeable electric shaver

– 2 meters away from the TV screen in the front and the back.

– Washing machines and dishwashers when not near.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

 1. şiddetle tavsiye ediyorum.

 2. Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız. Eleanor Roosevelt

 3. Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak öne geçer. Henry Ford

 4. Bu müziklerin bir riski var mı?

 5. Ali bey, hayal kurmanın geleceğimiz üzerine vurucu etkisini her nekadar söylemlerinizde dinlerken kavrasam da..bir türlü içselleştiremiyorum… çünkü ne görsel ne de beynimde hayal kurmak olgusunu bir türlü başaramıyorum… ne tavsiye edersiniz?

 6. Good management of your weaknesses is the key of your victory. Author Unknown

 7. UZun zamann kurslara gitmeye son . otomatik olarak öğrenin. hızlı okumayı.

 8. Okulda işde arkadaş ilişkilerinde herhangi bir konuya odaklanmakda zorluk cekmemeye faydalı olabilirse denenmeye değer… alfa erkeği özellikleri

 9. Kıskançlıktan kurtulmak isteyen ama bir türlü kurtulamayan Aykut arkadaşıma hediye edeceğim bu seti. nasıl oynanır

 10. ben bu telkini görünce baya heyecanlandım,en kısa zamanda almayı düşünüyorum. hamile bırakma oyunu oyna

 11. Başarmak için bilgi biriktir ve kendine güven… subliminal mesaj programı

 12. En kısa sürede etki eden cd ”İş hayatında başarı ve zenginlik”. Hiç başvurmadığım yerlerden iş teklifleri aldım. Olumlu gelişmelere şahit oldum. Mevcut işinizdeki sorunları çözmek için çok faydalı ama ben özellikle iş değiştirmek isteyenlere tavsiye ediyorum. portekizce gücüne güç katmaya geldik

 13. İyi eğitim; kişisel gelişim dersleri veren, her yaşta insan için empati, çocuklar için eğitimde insanca bir dünya yaratma çapaları gerekiyor sabah erken kalkmanın faydaları

 14. harika alkol tedavi merkezleri

 15. PIRILTI PEKCAN

  cd leri 21 gün dinledikten sonra tekrar dinleyebilirmiyiz sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız

 16. uykuya dalmakta güçlük çekiyorum. başarılı insan

 17. Herhangi bir spor aktivitesi anında dinlenebilir mi? kontrol etmek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂