Ana Sayfa / Etkinlikler & Aktüel Haber / DÜNYANIN EN PAHALI YİYECEKLERİ

DÜNYANIN EN PAHALI YİYECEKLERİ

ALTIN SUNDAE

En pahalı yiyecekler Lezzetli yemek yemek için bazen servet ödemeniz gerekebilir. Günlük hayatta çok ucuza ve kolayca ulaşabileceğiniz yemeklerin fiyatının en fazla ne kadar pahalı olabilileceğini düşünüyorsunuz?

İşte cevabı….

1)Safran, dünyanın her yerinde yetişen ‘Saffron Crocus’ bitkisinden gelen bir baharattır. Oldukça fazla kaynak ve işçilik gerektirdiği için bu baharatın fiyatı 500 dolar ile 5 bin dolar arasında değişmektedir.

2) ‘Macadamia’
Dünyanın en pahalı fındığı ‘Macadamia’ fındığıdır. Oldukça sert kabuğunun altında yüzde 80 yağ ile yüzde 4 şeker oranıyla kaymak tadında bir özü bulunuyor. Bu fındığın kilosu 30 doları aşıyor.

3)Elmas havyarı:
Kara havyar dünyanın en pahalı havyarı olarak bilinir. Aslında en pahalı havyar Altın havyardır. ’Almas’ kelimesi Farsça’da elmas anlamına elir. Beluga havyarı ise 100 yılı aşkın bir süredir var olan ve 120 yıldır hemen hemen hiç değişime uğramamış bir balıktan elde edilmektedir. ABD’de bu havyarın kilosu 5 bin dolar civarındadır.

4) Beyaz trüf mantarı
Beyaz trüf mantarı dünyadaki en pahalı mantar olarak bilinir. Kilosu 2 bin euro ile 4 bin euro gibi inanılmaz fiyatlar arasında değişmektedir.

5) ‘La Bonnotte’ patatesi
Dünyanın en pahalı patatesi Fransız ‘La Bonnotte’ patatesidir. Deniz kenarında bulunan bölgelerde deniz yosunu ile ekilerek üretilir. Neredeyse yok olma sınırına gelen bu patatesin kilosu 5 bin euro’yu buluyor.

6)Wagyu sığırı eti
Dünyanın en pahalı sığır eti ‘Wagyu’ ineklerinde bulunuyor. Bu Japon inekleri en iyi şekilde besleniyor. Avrupa’da 200 gramlık fileto 100 dolardan fazla ediyor.

7)’Essen sandviçi
Dünyanın en pahalı sandviçi Almanya Essen’den gelen ve Essen adı verilen sandviçtir. Şu sıralarda Berkshire-Cliveden’da satılan bu üç katlı sandviç, tavuk, jambon, yumurta ve trüf mantarından yapılıyor. Fiyatı ise yaklaşık 200 dolar!

8) Havyarlı İtalyan pizza
Dünyadaki en pahalı pizza İtalya’da 8 bin 300 euroya yeniyor! Havyar, ıstakoz ve üzerine komple kanyak dökülerek yapılan bu pizzanın çapı yaklaşık 20 santimetre.

9) ‘Le Parker’ omleti
Dünyadaki en pahalı omlet New York’taki Le Parker Meridien adlı restoranda yeniyor. Bin dolar değerindeki omlette 10 gram sevruga havyarı, bir büyük ıstakoz ve 6 adet yumurta bulunuyor. Eğer evde yapmayı deneyecekseniz maliyeti yaklaşık 700 dolar ediyor.

10) Altın sundae
Manhattan’da ‘ Serendipity 3’ adlı restoranda dünyanın en pahalı tatlısı olan bin dolarlık sundae yapılıyor. 2004’te yapılmaya başlanan bu tatlı aynı zamanda dünyanın en pahalı tatlısı olma ünvanıyla Guinness rekorlar kitabına girdi. Bu tatlı 5 top Tahiti vanilya soyası dondurması, Madagaskar vanilyası, 23 karat yaprak altın ve dünyanın en pahalı çikolatası olan Amedei Porceleana’dan yapılıyor.

ENGLİSH

The most expensive meal to eat delicious food, sometimes you may need to spend a fortune. In daily life, much cheaper and easily accessible food prices up olabilileceğini how expensive do you think?

Here we go ….

1) saffron, grown anywhere in the world ‘Saffron Crocus’ is a spice from a plant. Requires considerable resources and labor for the price of this spice is between $ 500 and five thousand dollars.

2) ‘Macadamia’
The world’s most expensive nuts ‘Macadamia’ is nuts. Under very hard shell with a ratio of 80 percent sugar, cream flavored with oil extract of 4 percent are. Of these nut weight is over $ 30.

3) Diamond caviar:
Black caviar is known as the world’s most expensive caviar. Is actually the most expensive caviar, golden caviar. ‘Should take’ a Persian word meaning elir diamonds. Beluga caviar is that there are more than 100 years and 120 years who have not undergone almost no change is obtained from a fish. It kilos of caviar in the U.S. is around 5 thousand dollars.

4) White truffle mushrooms
Mushrooms and white truffle is known as the world’s most expensive mushroom. Two thousand and four thousand euro euro weight prices ranged from incredible.

5th) ‘La Bonnotte’ potato
The most expensive potatoes in the world of French ‘La Bonnotte’ was potatoes. Near the sea in the region are produced by addition of seaweed. Is almost no limit to the weight of the potato gets five thousand euros.

6) Wagyu beef cattle
The world’s most expensive beef ‘Wagyu’ is found in cows. Japanese cows that are fed the best way. Fillet of 200 grams in Europe is over $ 100.

7) sandwich Essen
The world’s most expensive sandwich from Essen and Essen in Germany is called a sandwich. Currently sold in the Berkshire-Cliveden’da this triple-decker sandwich, chicken, ham, egg and truffle mushrooms are done. The price of 200 dollars!

8) Italian pizza with caviar
The world’s most expensive pizza is eaten in Italy, eight thousand three hundred euros! Caviar, lobster and brandy is poured over the entire diameter of this pizza is about 20 centimeters.

9) ‘Le Parker omelet
The most expensive omelet in the world called New York’s Le Parker Meridien is eaten in restaurants. 10 grams of sevruga caviar, in thousands of dollars worth of eggs, lobster and a large egg has 6. If you try to do at home is going to cost around 700 dollars.

10) Gold Sundae
In Manhattan ‘Serendipity 3’ to the world’s most expensive dessert in the restaurant, the thousand-dollar Sundae is made. Started to be held in 2004, this sweet dessert is also the title of world’s most expensive entry into the Guinness book of records. This sweet Tahitian vanilla soy Box 5 balls of ice cream, Madagascar vanilla, 23 karat gold leaf and the world’s most expensive chocolate, Amedei Porceleana’dan which is being done.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. kronik ağrılarımdan kurtulma vakti çoktan gelmişti,bunun için teşekkürler