DOMUZ GRİBİ VE BEBEĞİNİZ

 

Önceleri Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı olan Domuz Gribi hızla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Hızla yayılan ve çok sayıda insanın ölümüne yol açan bu hastalığı iyi tanımak çok önemli…

Domuz Gribi nedir?
Domuz gribi A tipi influenza (grip) virüsü ile oluşan ve aslında domuzlar arasında salgın yapan bir hastalık. Aslında insanlara pek bulaşmıyor ama domuz gribi virüsü ile insan gribi virüsünün bir araya gelmesiyle oluşan mutasyon, bu hastalığın insanlar arasında da salgın yapar hale gelmesine yol açabiliyor. Nitekim A/H1N1 tipi virüs, Mart ayı sonundan bu yana Meksika ve ABD’nin güneyinden başlamak üzere insanlar arasında da salgın yapar hale geldi, bu hastalığa bağlı olarak çok sayıda insan hayatını kaybeti.

Hastalığın belirtileri nedir?

Domuz Gribi’nin belirtileri, normal İnsan Gribi ile aynı. Titreme ile başlayan yüksek ateş, ileri derecede halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, şiddetli baş ve vücut ağrısı karakteristik belirtiler arasında. Bazı kişilerde kusma ve ishal de olabiliyor. Hastalık zatürre ve buna bağlı solunum yetmezliği ile hayatı tehdit edebiliyor..

Nasıl Bulaşıyor?
Influenza A (H1N1) virüsün sebep olduğu domuz gribi, mevsimsel insan gribi ile aynı bulaşma yollarına sahip. Hasta kişilerin aksırık ve öksürük ile çevreye saçtığı virüsler, hastalığın hızla yayılmasına yol açıyor. Hasta kişilerin aksırma, öksürme, burun silme gibi eylemler sırasında ellerine bulaşan virüsler, el sıkışma, kapı kolu, elektrik düğmesi gibi herkesin kullandığı nesnelere temas ile de sağlam kişilerin ellerine ve daha sonra ağız burun ya da göze temasla vücuda girerek hastalığın başlamasına yol açıyor.

Ne kadar süreyle hastalık bulaştırılabiliyor ?
Virüs bulaşmış kişiler, henüz hastalık belirtileri göstermeden 1 gün öncesinden ve hastalandıktan itibaren de 7 gün süreyle bulaştırabiliyor. Bu nedenle henüz sağlıklı gözüken kişilerden bile hastalık bulaşabileceğini unutmamak gerek.

Nasıl korunurum?
En önemli korunma sık sık el yıkamaktır. Hasta olduğu bilinen kişilerden uzak durmak da önemli. Kapalı, havasız ve çok kişinin bulunduğu ortamlar bu açıdan riskli. Hastalığın salgın yaptığı hallerde maske ile ağız ve burunun kapatılması da yararlı olabiliyor. Ayrıca genel sağlık kurallarına dikkat ederek, yeterli uyumak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, temiz havada hafif sporlar yapmak, bol sıvı almak, taze sebze ve meyve yemek de etkili önlemler arasında.

İlacı var mı?
Evet. Kuş gribi salgınında da gündeme gelen oseltamivir ve zanamivir etken maddeli antiviral ilaçlar hastalığın başlangıcında kullanıldığında tedavi edebildiği gibi, bulaşma halinde koruyucu olarak da kullanılabiliyor. Bu ilaçlar virüslerin bünyede çoğalmalarını önleyerek çare oldukları için, hastalığın ilk 2 günü içinde kullanıldıklarında etki gösterebiliyor.

Çocuklar daha çok bulaştırabiliyor?

Hasta kişiler 7 gün süreyle virüs bulaştırabiliyorlar. Ancak çocuklar, özellikle küçük çocukların bünyesinde virüs çok daha uzun yaşayabiliyor. Bu süre iki haftaya kadar uzayabiliyor. Çocuklar oyun sırasında ya da okullarda hastalığı birbirlerine çok daha kolay bulaştırabiliyor.

Domuz eti yemenin bulaşmada bir etkisi var mı? Virüs gıdalarla bulaşmıyor. Domuz eti yemenin bulaşmada bir etkisi yok. Ayrıca, domuz eti yemiyor olmak da bu olayda koruyucu bir avantaj yaratmıyor.

Virüsler vücut dışında yaşayabiliyor mu?
Virüslerin vücut dışında da iki saat civarında canlı kalabildikleri biliniyor. Aksırma ya da öksürme sırasında saçılan virüslerin doğrudan bulaşmasıyla ya da hasta kişilerin elleri aracılığıyla masa, telefon ahizesi, kapı kolu, elektrik düğmesi gibi herkesin dokunabildiği yüzeylere bulaşan virüsler burada 2 saat civarında canlı kalabiliyorlar. Bu yüzeylere temas ettikten sonra ellerimizi yıkamadan, ağız, burun ya da gözümüze değersek virüsü bulaştırabiliriz. Elleri bol sabunla ve tercihen sıcak su ile 15-20 saniyeden az olmayacak süre yıkamak, eğer yıkama olanağı yoksa kolonya gibi alkollü bir madde ya da eczanelerde satılan el dezenfektanları ile dezenfekte etmek gerekmektedir.

Hastaysanız bulaştırmamak için ne yapmalısınız?
Hasta kişilerin başkalarıyla teması önlenmeli. Öğrencilerin okula, çalışanların işe gitmemesi önerilir. Aksırma ya da öksürme sırasında ağız ve burunu mendille kapamak ve mendili çöpe atmak, eğer mendil bulamıyorsanız elinizle kapamak ama ardından elleri sabunla yıkamak gerek. İyice iyileşinceye kadar başkalarıyla öpüşmeyin ve el sıkmayın. Hastalığı hafife almayın, sizde hafif geçen bir hastalık bir başkasının hayatını riske sokabilir.

Hastalık başladıysa…

Çevrenizde domuz gribi hastaları varsa ve siz de yüksek ateş, baş ve vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, bulantı ishal gibi grip belirtileri gösteriyorsanız, hemen bir doktora başvurun, grip araştırması ve gerekirse tedavisine başlayacaklardır.

Eğer hastalık belirtileri varsa, başkalarıyla temastan olabildiğince uzak durun ve mümkün olduğu kadar istirahat edin

Eğer aşağıdaki belirtiler başlarsa, hemen acil servise başvurun;

 • Çocuklardaki acil belirtiler:
 • Nefes darlığı ya da çok hızlı nefes.
 • Morarma
 • Yeterli sıvı alamama
 • Uyandırılamama, ya da aşırı dalgınlık
 • Aşırı hırçınlık
 • Döküntüyle birlikte aşırı ateş
 • İyileşti derken ateşin tekrar çok yükselmesi

Erişkinlerdeki acil belirtiler

 • Nefes darlığı veya nefes yetmezliği
 • Göğüs ya da karında ağrı ya da basınç hissi
 • Şuur bulanıklığı
 • Aşırı ve devam eden kusma

Domuz gribi salgını ne kadar tehlikeli?
İnsanlık tarihinin en yoğun ölüme sebep olan hastalığı olarak bilinen İspanyol Gribi salgını kadar tehlikeli gözükmüyor. Ancak buna rağmen hastalığa yakalananlarla ölenlerin oranları %10 civarında. Bu salgın Kuş Gribi hastalığından daha önemli. Çünkü Kuş Gribi, kanatlılardan insanlara bulaşıyor. Bu nedenle tehlike daha az. Oysa Domuz Gribi, insandan insana bulaşabilir bir özellik taşıyor. Grip çok kolay bulaşan bir hastalık. Virüs bulaşmış olmasına rağmen henüz hasa olmayanlar da hastalığı bulaştırabildiği için kolayca salgın yapabiliyor.

Türkiye’de durum ne?

Bu yazının yazıldığı ana kadar Türkiye’den bildirilmiş vaka yok. Ancak Avrupa ve Ortadoğu’da vakalar görüldüğüne göre, Türkiye’nin de geçiş bölgesi olması nedeniyle vakaların görülmemesi için bir neden yok. Bu nedenle yoğun önlem almakta gecikmemek gerek.

Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz. Bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız. Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz.

ANNE SÜTÜ BEBEKLERİ BU HASTALIKTAN KORUR MU?

Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisi oldukça fazladır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir.

GRİP OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORSAM BEBEĞİMİ EMZİRMEYİ SÜRDÜRMELİ MİYİM?

Evet emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.

HASTAYKEN BEBEĞİMİ EMZİREBİLİR MİYİM?

Hasta olsanız bile emzirmeyi kesmeyiniz. Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız.

BEBEĞİM HASTA İSE EMZİRMEM DOĞRU MUDUR?

Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.

EMZİRİRKEN ANTİVİRAL GRİP İLACI ALMAK DOĞRUMUDUR?

Doktor tarafından tavsiye edilen antiviral grip ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı

ENGLİSH

swine flu and babys

Mexico and the United States and initially limited to the swine flu began to spread rapidly around the world. Quickly spread and many people led to the death of this disease is very important to know What is swine flu?
Swine influenza type A influenza (flu) virus made by and between pigs in fact make a disease outbreak. In fact, many people infected with swine influenza virus but not with the human flu virus created by a combination of mutation, this disease among people can lead to becoming a pandemic does. Indeed, type A/H1N1 virus, since the end of March to start from the south of Mexico and the United States among people has become the epidemic makes this disease depending on a number of people lost their lives.

What are the symptoms of the disease?

The symptoms of swine flu, the same as the normal human flu. Chills, starting with high fever, severe fatigue, sore throat, cough, severe headache and body pain among the characteristic symptoms. Vomiting and diarrhea in some people can be. Pneumonia and respiratory failure due to disease, it can be life threatening ..

How is infection?
Influenza A (H1N1) virus caused by swine flu, seasonal flu, humans have the same transmission path. Sneeze and cough in patients with other hair environment where viruses, has led to the rapid spread of the disease. Patient of people sneezing, coughing, nose, such as deleting actions during the hands-transmitted viruses, handshake, door handle, power button like everyone is using objects in contact with strong hands and then mouth the nose or eye contact with the body into the illness before the start leads.

How long the disease can be transmitted?
Infected persons, yet without showing signs of illness and disease after 1 day before the 7 days after infection with the able. Therefore, even from people who appear healthy yet convenient foods should not be infected.

How do I protect?
The most important protection is to wash hands frequently. Patients known to be important to stay away from people. Closed, airless, and many people find it risky for the environment. Cases of disease outbreaks that masks the closure of the mouth and nose can also be useful. Also pay attention to the rules as general health, adequate sleep, to avoid excessive fatigue, lightweight spores to fresh air, get plenty of fluids, fresh vegetables and fruit between effective measures.

Do you have a drug?
Yes. Bird flu outbreak also on the agenda with the active ingredient oseltamivir and zanamivir antiviral drugs used at the beginning of the disease can be treated, as can be used as protection in case of infection. These drugs prevent the replication of viruses in the body because they cure, the disease can effect when used within the first 2 days.

More able children infected?

Patients for 7 days with people who are able to infect. But children, especially very small children within the virus can live longer. This period can take up to two weeks. Children in schools during the game or each other much more easily transmitted diseases able.

Eating pork contaminated Is in effect? The virus is not transmitted through food. No effect in eating infected pork. Also, do not eat pork is also in this case does not create a protective advantage.

Viruses can live outside the body do?
Around two hours outside the body of viruses can stay alive is known. Sneezing or coughing during the hair of the virus directly from infected people or patients through the hands of the desk, telephone handsets, door handles, electrical switch, such as anyone can touch the surface of the virus that infects about 2 hours here can stay alive. After contact with this surface wash our hands, mouth, nose or eyes for us if we can spread the virus. With plenty of hands with soap and warm water, preferably not less than 15-20 seconds long to wash, if you do not have washing facilities cologne or a substance such as alcohol hand disinfectants sold in pharmacies are required to be disinfected.

If you need to do to keep patients infected?
Contact with others in front of people must be patient. Students to school employees is recommended not to go to work. Sneezing or coughing during the closed mouth and nose with a handkerchief and wipes to throw, if you wipe off your hands but then can not find the need to wash hands with soap. Do not kiss and hand healed up well with others, do not frequent. Do not underestimate disease, an illness last you a slight risk of someone else’s life can be put.

If the onset …

In your area swine flu patients, and you have high fever, headache and body pain, sore throat, runny nose, flu symptoms such as nausea and diarrhea are shown, immediately consult a physician, flu research and, if necessary, treatment will begin.

If you have symptoms of illness, contact with others as much as possible and as much as possible away from rest

If the following symptoms start, they immediately contact emergency services;

* Emergency symptoms in children:
* Shortness of breath or breathing very fast.
* Bruising
* Inability to get enough fluids
* Wake up, or excessive abstraction
* Excessive acrimony
* Rash with fever over
* Good fire again became very derken rise

Emergency symptoms in adults

* Shortness of breath or breathing failure
* Chest or abdominal pain or pressure sensation
* Awareness blur
* Excessive and ongoing vomiting

How dangerous outbreak of swine flu?
History of mankind’s most intense known as the death-causing diseases as dangerous as the Spanish Flu pandemic does not appear. But even then the rates of disease died around 10%. This is more important than the disease avian flu epidemic. Because avian influenza, is spread to humans from birds. Therefore less risk. Swine Influenza, however, can be transmitted from person to person carries a feature. Influenza disease transmitted very easily. Although not yet be infected Hasa infected with the disease can make it can easily epidemic.

What situation in Turkey?

This article was written so far no cases have been reported from Turkey. However, cases are seen in Europe and the Middle East based in Turkey, because of the transition zone of cases no reason to avoid being seen. Therefore should not be quick to take intensive measures.

Influenza in infants under 2 years can be more severe. Therefore, the protection of infants should be especially careful.

Wash your hands with soap and plenty of water to give more importance. While feeding your baby or your baby’s face toward him when dealing definitely do not cough and sneeze. Use a mask if you are patient and definitely do not kiss babies.

BREASTFEEDING PROTECTS BABY THIS DISEASE from MU?

The protective effect of breast milk babies from disease is considerably high. Mother’s milk than the baby’s immune system, strengthen the grip may also prevent severe.

I’m THINKING OF SUSTAINABLE to BREASTFEEDING BABY FLU I MIN I should?

Yes, you should continue to breastfeed. Because breast milk in the development of the immune system is very important. Breastfeeding of infants cope with the disease also helps.

Iam BREASTFEEDING BABY CAN PATIENTS when?

Even if you do not stop breast-feeding patients. At least 6 months for infants in addition, even without water and should be fed breast milk. If you pump too sick to breastfeed your milk and your baby be given a glass bottle to provide the right.

MU is a CORRECT PATIENT IF I do not BREASTFEEDING BABY?

Patients who can do for your baby one of the most useful thing is to continue to breastfeed him. Patients when they are babies need more fluid. Breast milk is more beneficial than other liquid food. If your baby is too sick to suck your milk to try using a dropper.

To RECEIVE FLU DRUG BREASTFEEDING antiviral

Antiviral flu drug recommended by a doctor that uses the mother may continue to breastfeed their babies.

Source: Ministry of Health

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. bir satış temsilcisi olarak bu cd yi aldığımı bilen patronlarım bile şimdiden tebrik ederler beni…

 2. En büyük sorunlarımdan biri gece uyuyamıyor sabah zor kalkıyorum. Sersemletmeyen bir ilacı varmış, ne güzel:)

 3. özgüvenim fena değil ama ileriye dönük planlarım büyük kendimi bu konuda geliştirsem iyi olur

 4. öncelikle nazik mesajınız için çok teşekkür ederim. gerçek beyin

 5. Sibel Üresin kimdir diye nette baktım.Dolu belediye de aile, kişisel gelişim türü dersler veriyormuş.Bundan ders alanın vay haline. arpca

 6. Söke TAYEM de cuma gunü tamamlanan Kişisel Gelişim Eğitimi ile birlikte hizmetiçi egitimlere 3 Eylül 2012’ye kadar ara verildi. İlgililere sınavda başarılı olmanın yolları

 7. Bu uyarılar ticari başarı sağlamaktan öte bizlere yararlı olmak istediğinizin en büyük ispatıdır. Daha birçok alanda mp3lerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. korece doğum günün kutlu olsun ne demek

 8. Benim için yeni bir konu. oldukça ilgimi çekti.Düzenli uygulanırsa yaralı olacağını düşünüyorum. isveççe türkçe

 9. Egitimle ilgili olan Telkin mp3 u tum ogrencilere oneriyorum.cok etkili. kelime ingilizce

 10. yorumlar bile insanı rahatlatıyor strateji nedir

 11. Bazen stresden stres doğuyor bu stressiz bir yaşam için denenmeli. boy uzatma egzersizleri resimli

 12. Kilo sorunu olan birçok tanıdığım var. Onlara bu mp3′ü ve siteyi tavsiye edeceğim. mp 3

 13. NURGÜL HANİFE

  sanki çogu üründen almam gerekiyormuş gibi geliyor telkin nasıl yapılır

 14. topluluk önünde konuşmak benim için çok zor elim ayağım titriyor su dalgaları

 15. Merhaba, Birden fazla ürün aynı dönem içinde dinlenebiliyor mu? Faydası aynı şekilde devam ediyor mu? Teşekkürler sevişme anında

 16. Öfke kontrölünü sağlamak bütün toplumun gereksinimidir bunun için kendini rahatsız hissetmene gerek yok herkesin bu cd leri denemesi gerekir. iyi bir girişimcinin özellikleri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂