Ana Sayfa / Haberler / DOMUZ GRİBİ ŞUBAT’TA PİK YAPACAK!

DOMUZ GRİBİ ŞUBAT’TA PİK YAPACAK!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, dünyada bugüne kadar 7 bin kişinin domuz gribinden öldüğünü belirterek, ”Şubat ayında hastalığın pik yapacağını düşünüyoruz. Şubat ayında en yüksek sayıya ulaşan vaka sayısının nisan ayı sonuna kadar en az seviyeye ineceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Usluer, yaptığı açıklamada, tüm dünyada domuz gribi vakası sayısı ile yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısının dikkat çekici boyutlara ulaştığını söyledi.

-”TÜM DÜNYADA GENÇ POPÜLASYON RİSK ALTINDA”-

Havaların çok soğuk olmadığı bir dönemde hasta sayısının bu kadar artmasının düşündürücü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Usluer, şunları söyledi:

”Kaybettiğimiz hasta sayısındaki artış, önümüzdeki aylarda bu durumun önem taşıyacağını, daha farklı rakamların gündeme geleceğini gösteriyor. Ölen hastaların yüzde 46’sının 6 ayın üzerindeki çocuklarla 24 yaş arasındaki genç popülasyon olduğunu görüyoruz. Yaşamını yitiren bu gruptaki hastaların yüzde 56’sında kronik bir hastalık olduğunu, geri kalanlarında ise hiçbir risk faktörü olmadığını görüyoruz. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde tüm dünyada genç popülasyon risk altında görülüyor.”

-”KORUNMADA EN ETKİLİ SİLAH AŞILAMA”-

Prof. Dr. Usluer, korunmada en etkili silahın aşılama olduğunu belirterek, bu konuda hekimlere ve eğitimcilere büyük sorumluluk düştüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Usluer, domuz gribiyle ilgili bilinen en önemli özelliklerden birinin de virüsün mutasyona uğraması ve yapısını değiştirmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Bir pandemi sürecinde mutasyon olasılığı her zaman var ama bu olasılık ne düzeyde bilemiyoruz. Mutasyon olduğunda klinik seviye daha da ağırlaşabilir. Mevcut aşı etkisiz kalabilir. Bunların hepsi olasılıklar dahilinde. Dünya Sağlık Örgütü, Norveç’te 4 hastada pandemik virüste mutasyon saptandı. ABD, Brezilya, Çin ve Ukranya’da da benzer mutasyonların görüldüğü belirlendi. Bu klinik açıdan ne kadar önemli bunu araştırmak lazım.”

30.11.2009
Kaynak : AA

ENGLİSH

Department of Health Sciences and Turkey Member of the Board of Infectious Diseases and Clinical Microbiology Specialist Association President Prof. Dr. Gaye Usluer, 7 thousand people in the world so far died from the swine flu stating,”we think will make peak of the disease in February. In February, the number of cases reaching the highest number of end-April level in at least would anticipate”he said.

Prof. Dr. Usluer, said in a statement, all over the world with the number of cases of swine flu in patients treated in the intensive care unit, the number of remarkable size attained said.

-”ALL WORLD YOUTH RISK POPULATION ALTINDA” –

A period of very cold weather is not so much of the increase in the number of patients who expressed the thought-provoking that Prof. Dr. Usluer, said:

The increase in the number of patients lost”the coming months will be crucial in this situation, different numbers indicate future agenda. Over 6 months, the percentage of patients who died 46’sının children between the ages of 24 young population that we see. Lost his life in this group of patients is a chronic disease 56’sında percent, while the rest is not see no risk factors. All-in-one reviews them all over the world we see in the young population is at risk.”

-”In PROTECTION EFFECTIVE WEAPON

Prof. Dr. Usluer, the most effective weapon in protection by vaccination is indicated, physicians and educators in this regard was reported to have dropped a great responsibility.

Prof. Dr. Usluer, with swine influenza virus in one of the most important features and structure of the mutated to change that by specifying said:

Mutation probability of a pandemic in the process”there is always that possibility, but we do not know what level. Become even more severe when the clinical level of mutation. Current vaccines may be ineffective. All of these possibilities within. World Health Organization, in Norway, a mutation was detected in 4 patients pandemic virus. USA, Brazil, China, and similar mutations seen Ukranya’da were determined. How important is this clinically it has to investigate.”

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

  1. Dil söyler, kulak dinler; kalp söyler, kainat dinler… Yunus Emre

  2. Büyük şeyleri büyük milletler yapar. Mustafa Kemal ATATÜRK

  3. Yeniden başlamanın tek yolu bırakılmış bir işe tekrar başlamaktır. Jolman Portland Chase

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
×
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂