Çarşamba , Nisan 24 2019
Ana Sayfa / Sağlık / DOĞUM SONRASI GÜZELLEŞMEK İÇİN

DOĞUM SONRASI GÜZELLEŞMEK İÇİN


Kendi bedeninden yeni bir beden oluşturan kadın, bu değişimin farkına vardığında şaşkınlığa uğruyor. Hatta bazen bu değişiklikler kişide paniğe yol açıyor. “Hep böyle mi kalacağım” korkusu baş gösteriyor. Ancak uzmanlar, alınacak küçük tedbirler ve doğru plastik cerrahi uygulamaları ile kişiye özgüvenini yeniden kazandırmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Deniz İşcen, “Doğum sonrasında güzelleşmek için” kadınlara şu önerilerde bulundu: 

 

Doğum sonrası oluşan şekil bozuklukları annede ruhsal ve bedensel etkilelenmelere yol açıyor ve egzersiz gibi önlemlerle arzu edilen düzelmeler sağlanamıyorsa, uygun plastik cerrahi uygulamaları ile kişiye özgüvenini yeniden kazandırmak, hatta sonuçta evliliğine de olumlu katkıda bulunmak mümkün.
DERİ ÇATLAKLARI İÇİN
Hamilelik döneminden itibaren bebe yağı ve badem yağı ile uygulanacak masajlarla deri çatlaklarını en aza indirin.Bedendeki değişiklikler her ne kadar yavaş yavaş gerçekleşse de bu değişimin doğum sonrasını daha az etkilemesi için hamilelikte gereğinden fazla kilo almamak ve genişleyen deriye yağlı masajlar yaparak kalıcı hasarı azaltmak önerilir.

Bu konuda en çok bebe yağları ve badem yağını öneriyoruz, tabii ki her gün bir yenisi geliştirilen kozmetik kremleri de uygulamak mümkün.

Özellikle gebeliğe bağlı çatlakların oluşmasını engellemek amacıyla gebeliğin başından itibaren derinin esnekliği artırılabilirse oluşacak hasar en aza indirilebilir. Tabii burada derinin özellikleri de söz konusu, çünkü genetik etkiler daha fazla çatlamaya neden olabiliyor. Yine de yağlı masajdan vazgeçmemek gerek. Sarkmalar bir ölçüde egzersizle önlenebilir. Bölgesel biriken yağlardan doğum sonrasında derhal başlanılan uygun bir egzersiz programı ile kurtulmak mümkün olabilir.

 ESTETİK AMELİYAT İÇİN UYGUN ZAMAN
Meme dikleştirme ve karın gerdirme operasyonları için emzirme döneminin üzerinden bir yıl geçmesi gerekir. Bedeni üzerinde bunca değişikliği, dokuz ay gibi kısa bir sürede yaşayan kadın kendine yabancılaşır, bunu doğum sonrasında atlatmayı başaramayan hanımlar bir süre sonra plastik cerrahlardan yardım alabilirler. Bu yardım asla hemen sezaryen sonrasında yapılacak bir karın ameliyatı veya süt verirken yapılacak meme ameliyatları olmamalıdır. Çünkü vücudun bu dönemde verdiği cevaplar bizim estetik amaçlarımıza uymamaktadır. Bu yüzden ilk bir yılda beklemeyi önemle belirtiyoruz. Yapılacak işlemler doğurganlığı, doğurabilmeyi ve emzirmeyi etkilemezler.

DOĞUMUN YARATTIĞI HORMONAL ETKİ
Karın kaslarının gevşemesi ve doğum sonrasında yeterince güçlenmemesi, derinin çatlamış ve gevşek olması, aşırı kilo alımı ile kalçalarda biriken yağlar annelerin en çok şikayet ettiği vücut bölgeleri; daha ilk aylarda “bunlardan nasıl kurtulabilirim” sorusuna cevap aramaya başlıyorlar. Oysa biz biliyoruz ki, gebeliğin yarattığı hormonal etki daha en az bir yıl sürecek ve biz bu süre içinde yaptığımız girişimlerde istediğimiz sonuca ulaşamayacağız. İşte bu yüzden doğum sonrasında çok çok zorunlu olmadıkça anneye cerrahi olarak dokunmaktan kaçınırız. Bu süre annenin bebeğinden arta kalan zamanlarda daha çok egzersiz gibi, cilt bakımı gibi işlemlerle ve sabırla geçireceği bir süre olmalıdır.

KARIN VE BACAK YAĞLARI
İlk bir yıl içinde bu çabalar sonuç vermemişse ve hasta tekrar bir doğum düşünmüyorsa karın ve yağlar için girişimlerde bulunabiliriz. Aslında bir sonraki doğumu engelleyen bir durum söz konusu olmasa da cerrahi ile alınacak sonuç yeni bir doğumla bozulacağı için bu durumda ameliyatı pek önermemekteyiz. Bu özellikle karından deri çıkarıp, kas diktiğimiz ameliyatlar ve meme ameliyatları için geçerlidir. “Liposuction”ı bile bir yıl geçmeden pek önermiyoruz çünkü deri eski esnekliğine henüz kavuşmamış oluyor. Aspirasyonla yağ alma yöntemi olan liposuction tekrar bir doğum yapılacak da olsa hasta tarafından isteniyorsa karın ve bacak yağları için uygulanabilir.

SİLİKONUN EMZİRMEYE ETKİSİ
Önceden gerçekleştirilen silikon protez ve küçültme ameliyatının süt vermeye herhangi bir etkisi yoktur. Anneliğin ardından plastik cerrahtan en çok yardım istenen konulardan biri de meme estetiğidir. Kiminde meme, emzirme sırasında çok büyüyebiliyor ve daha sonra eski haline dönmüyor. Bazen de süt verme sona erdiğinde memenin içi boşalarak sarkık bir torbaya dönüşüyor. Memeye estetik açıdan şekil vermek için mutlaka süt vermenin bitmiş olması gerek, bu silikon protez uygulamasında da, küçültme ve kaldırma ameliyatlarında da geçerli.

Emzirme bittikten sonra özellikle hasta başka bir çocuk istemiyorsa ameliyatı öneririz. Kararsız veya çok sonra bir doğum planlayan hastalarda ise ameliyatlı memenin şeklinin yeni bir gebelikle bozulabileceğini belirtmek gerekir. Uygulanacak silikon protezin veya küçültme ameliyatının daha sonraları doğumlarda süt vermeye herhangi bir etkisi yoktur. Burada belirtilmesi gereken nokta teknik olarak çok büyük memelere uygulanan farklı bir meme küçültme yönteminin zaten doğurganlık yaşındaki hanımlara uygulanmadığıdır.

VAJİNAL ESTETİK
Duruma göre vajinal estetik de önerilebilir. Normal doğum, vajeni de esneten bir olaydır. Zaman içinde buradaki dokular da eski boyutlarına ve esnekliğine kavuşurlar. Kadın-doğum uzmanları muayenede bu bulguları tespit eder ve hastanın buna bağlı idrar kaçırma şikayeti varsa yine bu uzmanlık dalı tarafından vajeni daraltma daraltma ve mesaneyi asma işlemi gerçekleştirilir. Plastik cerrahlar sadece doğuma bağlı veya doğuştan olan dış genital organ şekil bozukluklarında bazı düzeltmeleri yaparlar. 

ENGLİSH

Create a new body from its own female body, are well aware of this change is subject to the astonishment. Sometimes these changes cause people to panic in. “Is it always gonna be that” the fear starts to show. However, experts, and verification of measures will be small and plastic surgery applications, it is possible to regain the confidence to say.

Memorial Hospital Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department of the Prof.. Dr. İşcen Sea, “to become more beautiful after the birth” was found in women following suggestions:

 Shape after the birth of a maternal mental disorder and physical causes and etkilelenmelere measures such as exercise and the desired right can not be corrected, the plastic surgery applications and people to gain self again, or even result in the marriage can be a positive contribution.

LEATHER FOR CRACKS
Pregnancy period, oil and almond oil that will apply from the baby massage to minimize cracks in the skin.

Although changes in body, but this change occurred gradually after the birth of the less influence on weight than needed to avoid pregnancy and expansion of permanent damage to the skin to reduce oil massage is recommended.

In this regard, the most recommended baby oil and almond oil are, of course, every day, developed a new cosmetic cream also possible to implement.

In particular, the formation of cracks to prevent pregnancy depends on the beginning of pregnancy to increase the flexibility of the skin damage it is to occur can be minimized. Of course the question here properties of the skin, because the genetic effects may cause more to crack. Oil massage should not be abandoned anyway. To some extent can be prevented by exercise of Sark. Regional accumulated fat after the birth of an appropriate exercise program were beginning immediately and may be possible to get rid of.

  APPROPRIATE TIME FOR AESTHETIC SURGERY
Breast and belly stretching perpendicular to operations over a period of one year, breastfeeding should pass. All these changes on the body, such as nine months living in a short period of time women become self-foreigner, we are not able to overcome after birth after a while ladies can get help from plastic surgeons. This assistance will never make a wife immediately after the caesarean operation or while the breast milk should not have surgery. Because the body’s response during this period that does not comply with our aesthetic purposes. Therefore, we first note the importance to wait a year. The action of their fertility, birth and breastfeeding could not affect.

Creating the Effect of Hormonal BIRTH
Of abdominal muscles to relax and after birth to strengthen enough, chapped skin and to loose, excessive weight gain in hips and accumulated oils mother most of the complaints body regions, the first months “to get rid of them how” questions to seek answers to the start. Yet we know that the hormonal effects of pregnancy, creating at least one more year and we’ve made during this time we get results like never venture. That’s why the birth mother after the surgery unless it is very essential as will avoid touching. This time to increase the baby’s mother at the time such as more exercise, skin care and patience as a period of time should be spent.

KARIN and legs OILS
The first result of these efforts in a given year is not repeated and the patient does not think a birth initiatives for stomach and can make you fat. In fact, the case is blocking the next birth is not a new birth of the results obtained by surgery with surgery in this case to be corrupted so we do not recommend. Remove the skin from the abdomen and this feature, the vertical muscles are applicable to surgery and breast surgery. “Liposuction”, even a year before I really do not recommend because the skin has not become old yet flexibility. Liposuction is a re-take methods fat Aspirasyonla birth even if the patient is required by applicable for abdominal and leg fat.

SILICON effect on the breastfeeding
Pre-reduction surgery is performed, and the silicone prosthesis to milk does not have any effect. Ask for help from the best plastic surgeon Anne discrimination then the issue is the aesthetics of the breast. Sometimes one breast, breast-feeding during the very back and then not able to grow. Sometimes it’s in breast milk at the end to the discharge is converted into a bag baggy. To give shape to the breast aesthetically finished necessarily have to give milk, the silicone prosthesis application, the reduction and removal in the current operation.

Breastfeeding after surgery does not specifically recommend that patients want another child. In patients with unstable or long after a birth plan is a new form of breast ameliyatlı should be noted that pregnancy can become corrupted with. Applicable silicone prosthesis or the reduction of surgery later in the milk to give birth there is no any effect. To mention here that the technique is applied to a very large breast breast reduction methods already applied to fertility-year-old lady.

Vaginal AESTHETICS
It may be suggested by the vaginal aesthetics. Normal birth, an event that is flexible vajeni. Over time the former size and flexibility of this tissue are attained. Examination findings in women and birth professionals, and identifies the patient’s urine related complaints if there is evasion of the branches of this expertise and bladder by a narrow constriction vajeni process is suspended. Plastic surgeons are only connected to the birth or congenital deformity of the external genital organs make some corrections.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. Henry Ford ‘Bir dolar karşılığı ne kadar az verebileceğini değil ne kadarçok verebileceğini görmek için yeteneğini ve yaratıcı hayal gücünü kullanan kişi, kesinlikle başarılı olur.’

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by