DOĞUM KONTROL HAPLARI ZARARLI MI?


Tüm dünyada gebeliği önleyen en etkin ve güvenilir yöntemlerden biri olan yeni nesil doğum kontrol hapları kadınlar arasında oluşan önyargıların aksine kilo aldırmıyor, tüylenmeye yol açmıyor, akne ve ciltte yağlanmayı önlüyor.

Doğum kontrol haplarıyla ilgili kulaktan dolma yanlış ve eski bilgilerden kaynaklanan önyargılar nedeniyle ülkemizde pek çok kadın bu yöntemi kullanmaktan çekiniyor. Son araştırmalara göre ise Türk kadınlarının %51,8’i kilo aldırır, yüzde 23,5’inin ‘tüylenme yapar’ korkusuyla doğum kontrol haplarını kullanmaktan çekiniyor. Oysa yeni geliştirilen haplar kullanım rahatlığı sağlarken kadınlara artı faydalar da sunuyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Umur Çolgar, doğum kontrol hapları ile ilgili kadınlar arasında eksik ve yanlış bilgilerden oluşan önyargılara açıklık getirdi.

Çolgar, “Dünyada en çok kullanılan modern ve güvenilir doğum kontrol yöntemlerinin başında doğum kontrol hapları geliyor. Tüm dünyada 60 milyondan fazla kadın doğum kontrol hapı kullanıyor. Ülkemizde son yıllarda daha yeni ve modern doğum kontrol hapları bulunuyor. Eski jenerasyon haplarla günümüzün yeni jenerasyon haplarını karşılaştırdığımızda, hormonların cinslerinin değiştiğini, içeriklerinin vücudun doğal olarak ürettiği hormonlara benzetildiği ve dozlarının da önemli ölçüde azaldığını görüyoruz. Haplardaki bu gelişmeler ve değişim toplum tarafından yeterince bilinmediği için eski haplarda ilgili olumsuz tecrübeler, günümüz hapları için de geçerli sanılıyor. Bu haplar bırakın kilo almayı, adet öncesi dönemde su tutulumu şikayeti olan hastalarda tedavi edici amaçlı kullanılıyor. Yeni geliştirilen bazı haplar kilo aldırmadığı gibi şişkinliği de önlüyor” dedi. Çolgar sözlerine, “Geçmişte kullanılan doğum kontrol hapları bir miktar iştah artışına yol açabiliyordu. Bu nedenle daha fazla yemek yenmesine bağlı olarak bazı kadınlarda kilo değişimi gözlenebilmekteydi. Ancak günümüzün yeni jenerasyon doğum kontrol hapları içerdikleri yeni progesteronlar sayesinde hem iştah artışına yol açmıyor hem de vücutta su tutulumunu engelledikleri için kilo artışına sebep olmuyor” şeklinde devam etti.

Doğum Kontrol Haplarının ciltte sivilcelenme ve tüylenme üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır…

Kadınların doğum kontrol hapları tüylenme yapar gibi çok yanlış inanışları olduğunu belirten Prof. Dr. Umur Çolgar, “Bugün tüylenme artışının tedavisinde en etkin ve yaygın olarak kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Özellikle içindeki progesteronun erkeklik hormonuna zıt etki yaptığı antiandrojenik dediğimiz haplar tercih edilir. Tüylenme şikayeti olan birinde yeni kıl oluşumunu engellemek için antiandrojenik progesteron içeren doğum kontrol hapları tedavi seçeneği olarak kullanılır. Doğum kontrol haplarının tüylenme yapması kulaktan kulağa yayılan yanlış bir bilgidir” şeklinde açıkladı.

ENGLİSH

birth control pills

Globally, the most effective and reliable methods for preventing pregnancy is a new generation of birth control pills among women not ignore prejudices Unlike weight, does not lead to nap, to prevent acne and skin oils.
Birth control pills on hearsay information from old prejudices and wrong in our country because many
 women are afraid to use this method. Recent research by 51.8% of the Turkish women I will heed weight, 23.5 per cent in the ‘make fledge’ fears are free to use the birth control pill. However, ensuring ease of use of newly developed drugs for women offers plus benefits.

Professor of Gynecology and Obstetrics Specialists. Dr. Çolgar care, birth control pills among women with incomplete and incorrect knowledge of the bias, has brought clarity.

Çolgar, “the world’s most modern and reliable methods of birth control pills birth control comes at the beginning. More than 60 million women around the world using the birth control pill. In recent years our country has a new and modern birth control pills. Today’s new generation of old-generation drugs compare enable pills, hormones and sex change of the content produced by the body’s natural hormones, the dose of the analogy had also decreased significantly. These developments and changes in society by Hap known enough about the negative experiences of the old pills, today’s pills are believed to apply. This weight gain pills, leave the unit in the period before water treatment in patients with involvement of the complaint that is being used. The newly developed, such as some pills do not ignore weight to prevent the swelling, “he said. Çolgar about, “In the past, used birth control pills could lead to a slight increase in appetite. Therefore, eat more, depending on weight changes observed in some women. But today’s new generation of birth control pills containing the appetite and increase their lead thanks to a new progesteronlar and body weight increase for the water to prevent the involvement does not lead “in the form continued.

Birth control pills and nap on the skin of acne has a positive impact …

Of women such as birth control pills is to fledge, that indicates that Prof. fallacy. Dr. Umur Çolgar, “Today the treatment of increased pubescence as the most effective and widely used drugs are birth control pills. The opposite effect, especially in progesteronun masculinity hormone pills that are preferred in the antiandrojenik. One complaint with pubescence to prevent the formation of new hair birth control pills containing progesterone antiandrojenik is used as treatment options. Birth control pills do pubescence of auricular is the wrong information “as announced.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. Arkadaşlar her yerde bütün toplumda gireceğimiz her mekanda bize yardımcı olacak bir settir.

  2. Paslanacağımıza, yıpranalım! R. Camberlang

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by