Çarşamba , Haziran 23 2021

DİŞ HEKİMLERİNDEN MUHTEŞEM BULUŞ:GÜLÜŞÜNÜZDE ARTIK TASARLANIYOR!

Özlem YILMAZ / Cafe RUJ

Diş hekimlerinden muhteşem buluş! Gülüşünüz de artık tasarlanıyor…

Gülümsemenize artık rahatlıkla güvenebilirsiniz. Diş hekimleri  “Yeni bir gülüş” tekniğiyle gülüşünüzü tasarlayacak…

Ünlü Hollywood yıldızlarının muhteşem gülümsemelerinin ardındaki sır çözüldü. Son dönemlerde sıkça kulağımıza gelen bir terim olan “Yeni bir gülüş / Gülüş tasarımı”, yeni yeni duyulsa da Hollywood yıldızlarının sıkça kullandığı bir yöntem.

Daha fazla zaman kaybetmeden konuyu hemen gündemimize taşımaya karar verdik ve Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Dr. Hüsnü Rıza Müezzinoğlu’na konuya dair tüm merak ettiklerimizi sorduk…

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim var “Yeni bir gülüş-Gülüş tasarımı”. içeriğinden biraz bahseder misiniz?

Yeni bir gülüş ya da bugünlerde sıklıkla tabir edildiği şekliyle gülüş tasarımı aslında daha güzel, daha çekici ve daha sağlıklı bir gülüşe giden süreçteki tedaviler bütünüdür. Bu yolculuğun ilk adımı ise, diş ve diş etlerinin muayene edilmesi ve dişleriniz ile yüz ve dudaklarınızın ilişkisinin tespitini içerir. Bu “yeni gülüş” aynı zamanda bir özgüven takviyesidir çünkü takdir edersiniz ki kendinden emin bir gülümse özgüven ve mutluluğun en yalın, en doğal fiziksel ifadesidir.

Neler yapılıyor? Aşamalar neler?

Gülüş tasarımında ilk adım muayenedir ve bu muayenede diş hekiminizle estetik beklentilerinizin de değerlendirildiği bir görüşme yapılır. Hekiminiz, dişlerinizin ve dişetlerinizin yanı sıra dudak çizginizi, gülme hattınızı, yüz yapınızı, göz simetrinizi ve yüzünüzü oluşturan diğer özellikleri de dikkatle inceler. Ayrıca dişler arası boşluklar, dişlerin boyutları vb. ilişkiler de tespit edilir ve bu ilişkilerin daha sonra hekim tarafından yapılacak ölçümlerde kullanılması amacıyla röntgen ve model elde etmek için ölçü alınarak, alt ve üst diş dizilerinin ilişkisi saptanır, gerektiğinde fotoğrafları çekilir.

Fizyolojik muayene kadar, hekim ve hasta arasında iletişim de gülüş tasarımında önemli yer tutar.  Diş hekimi hastanın beklentilerini ve şikâyetlerini dinler, onunla tüm süreçlerde yoğun bir iletişim halinde tedaviye devam eder. Kimi durumlarda fotoğraflar ve modeller üzerinde hastanın beklentilerinin ne kadarının karşılanabileceğini değerlendirir. Gülüş tasarımı yapılırken hasta için en uygun ve en koruyucu diş hekimliği yöntemlerinin seçilmesine önem verilir.

Estetikle orantılı hangi sorunları çözüyorsunuz?

Dişler arasında boşluklar, dişlerdeki çapraşıklıklar, bazı dişlerde renklenme ve koyu renk dişler, dişetinin gülerken görünmesi, düzensiz dişeti düzlemi gibi sorunlar, estetik yaklaşım ön planda tutulmak suretiyle gülüş tasarımı çaltısı altında tedavi edilebilmektedir.  Burada öncelikli amaç dişin sağlıklı olduğu kadar estetik de görünmesidir ve bu nedenle normal diş tedavilerinin yanında beyazlatma gibi kozmetik tedavileri de kullanmaktan kaçınmıyoruz.

Tedavi zamanlaması nasıl gerçekleşiyor?

Tasarlanan gülüş şeklinin sağlanması, bazen bir dolguyla tek bir seansta olabilir fakat bazen (özellikle ileri düzeydeki çapraşıklıkların giderilmesi amacıyla) ortodontik tedavi ve cerrahi uygulamalar gibi uzun sürebilen bir tedavi süreci de gerektirebilir. Bu nedenle yine bu noktada hastanın beklentisi,  hekim-hasta iletişimi aslında bu süreyi ve süreci belirler demek, en sağlıklı cevap olur sanırım.

Özellikle de dişteki koyulaşmalardan şikayetçi olunuyor.  Dişlerimizin rengini ve yapısını bozan hangi madde ve yiyeceklerden uzak durmalıyız?

Dış kaynaklı etmenler arasında çay, kahve, vişne suyu, şarap, şalgam suyu gibi renkli içecekler ve sigara dişin rengini etkileyen faktörler arasında başı çekmektedir. Asitli içecekler de dişte renklenmelere sebep olurken, bir takım antibiyotikler ve demir takviyesi amacıyla alınan ilaçlar da dişlerde lekelenmeye sebep olabilmektedir.

Peki evde kendi kendimize dişlerimizi beyazlatabileceğimiz yöntemler var mı?

Diş beyazlatma kozmetik bir tedavi olduğu için, bu tedaviye başlamadan önce gerekli tüm tıbbi tedavilerin yapılması gerekir. Dişeti kanaması ya da çürükleri olan kişilerin beyazlatma yaptırmasını bizler doğru bulmuyoruz. Evde diş beyazlatmanın en etkili ve güvenilir yöntemi, biz hekimlerin ev tipi beyazlatma olarak adlandırdığı plakla beyazlatmadır. Plakla beyazlatma hastalarımızın kendi ağız ölçülerine göre özel olarak hazırlanan plaklara beyazlatma jelinin tatbik edilmesi ve dişlere yerleştirilmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem, bizim ofiste yaptığımız yüksek konsantrasyonlu ofis tipi beyazlatmayı desteklemek amacıyla uygulanmaktadır.  Ancak bazı hastalarımızın sadece ev tipi beyazlatmayı tercih ettiği durumlar da oluyor. Bir diş hekimi olarak ben, doktor kontrolünde yapılan az önce bahsettiğim plakla beyazlatma dışında herhangi bir evde beyazlatma yöntemi önermiyorum. İnternet üzerinden satılan ürünler, birtakım kalemler, tozlar vb. ürünler var ancak, sağlıklı bir beyazlatma için sizlere, öncelikle gerekli tüm tedavilerinizi tamamlamanızı ve ardında da beyazlatma tedavinizi bir diş hekiminin kontrolünde yaptırmanızı öneriyorum. Lütfen dişlerinize ve dişetleriniz, dudaklarınız gibi çevre dokularınıza zarar verebilecek bu kontrolsüz uygulamalardan kaçının.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. ‎Motivation is everything. You can do the work of two people, but you can’t be two people. Instead, you have to inspire the next guy down the line and get him to inspire his people. Lee Iacocca

 2. Bir milyon yıl süreyle resim yapsanız bile, baş yapıtınız hep bir sonraki resminiz olacaktır. Her defasında resminizde geliştirmek istediğiniz bir şeyler göreceksiniz. Aldığım mektuplardan bazılarında şöyle şeyler yazılıdır: “Bir resim yaptım ama sonuçtan hiç memnun kalmadım…” Bu harika bir şeydir. Çünkü insanda bir sonraki resme başlama arzusu uyandırır. Yolunda gitmeyen şeyin ne olduğunu anlarsınız… Umarım yaşam boyu ara ara böyle duygulara kapılır ve sonuçta giderek en iyiye ulaşmaya çalışır ve kendinizi geliştirirsiniz. Bob Ross

 3. Sadece sevgi dolu bir bakış, bir insanın hayatını değiştirebilir. Osho

 4. İnsan sessizlik içinde her şeyi kazanabilir, karakterden başka. Stendhal

 5. Bu mp3′ü partnerinize de dinletmenizin faydasını arttıracağını düşünüyorum. q testi nasıl yapılır

 6. En başta Youtube gibi video sitelerinden dinleyip yararını gördükten sonra denediğim harika ürün.:) daha ilk seansta kendinizi pamuk gibi hissedeceksiniz:) gücüne güç katmaya geldik portekizce sözleri

 7. Benim 15 yıllık sorunum olan uyku bozukluğunu 21 günde çözeceğim gibi, geceleri uyumuyorum ühühü:(( portekizce türkçe çeviri

 8. evet konsantrasyon eksikliği zaman zaman yaşıyorum.özellikle üzgünsem çok yoğun oluyor. cdtelkin

 9. ARSLAN AYÇİÇEK

  size ayrıntılı bilgi veren bir e.posta gönderilmiştir. korkmazlar

 10. yıllardır tırnak yiyorum,etkili olursa müthiş bir ürün:)) matematik oyunu

 11. Artık utanmayın…!* Sizi bu şekide kafalarında çanlandıranlar utansın. Bu seti tamamladığınızda sizde nedenlerden kurtulup artık iyi’ler diyeceksiniz… hamile bırakma

 12. sevdklerime verebileceğim anlamlı bir hediye buldum sonunda.. serinkanlı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂