Perşembe , Ağustos 2 2018
Ana Sayfa / Teknoloji / DİNLENEMEYEN CEP TELEFONU TÜRKİYE’DE!

DİNLENEMEYEN CEP TELEFONU TÜRKİYE’DE!

Geliştirilen kripto sistemi ile dinlenmeyi engelleyen Enigma cep telefonlarının Türkiye’de de satışına başlandı.

C5 Elektronik tarafından satışa sunulan telefonun şifreleme yapan kripto yazılımı ile dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Almanya’da üretilen söz konusu telefon 3 bin 490 liradan satışa sunuluyor. Konuşmaların kriptolu yapılması için tarafların ikisinde de Enigma olması ve arama sırasında klavye üzerindeki anahtar tuşuna basılması gerekiyor.

C5 Elektronik Satış Yöneticisi Azat Gökçe, Avrupa’da bu telefonun 10 yıldır kullanıldığını belirterek, “Cihazı, ağırlıklı olarak sanayi ve ticari kuruluşlar kullanıyor. Enigma, insanların kimlikleri ifşa edilmeden satın aldıkları ve özgürce kullanabilecekleri bir telefondur. Sanayi ve ticari kuruluşlarda casuslukların önlenmesi amacıyla hükümetlerin almış olduğu kararla gerçekleştirilmiştir.” dedi. Gökçe, Türkiye’de satışa sunulmaya başladıktan sonra Enigma’yı yüzde 35 iş adamları, yüzde 25 kamu üst düzey yöneticileri ile yüzde 20 hukukçular ve finansçıların tercih ettiğini söyledi.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. İnsanların önyargılarını yıkmanın, atomu parçalamaktan daha zor olduğu bir çağda yaşıyoruz. Albert Einstein

  2. dinlediğim cdlerde etkili sonuçlar aldım bunuda enkısa zamanda alacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.