Ana Sayfa / Etkinlikler & Aktüel Haber / DİL EĞİTİMİNDE ROTA DEĞİŞTİ

DİL EĞİTİMİNDE ROTA DEĞİŞTİ

İngiltere’nin öğrencilere vize uygulaması ve çalışma izniyle ilgili yaptığı değişiklikler, Avustralya ve Güney Afrika’yı yabancı dil eğitimi için cazip hale getirdi…

Yabancı dil eğitimi için yurt dışını tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. Özellikle de üniversiteden yeni mezun olmuş 21–24 yaş arası gençlerin, iş hayatına atılmadan önce rağbet gösterdiği eğitimlere, yabancı dili yetersiz olduğu için iş hayatında zorluk yaşayan veya bu nedenle terfi alamayan profesyonellerin ilgisi de gün geçtikçe artıyor. Öğrenciler çoğunlukla altı ay ve üzerindeki eğitim programlarını tercih ederken, profesyoneller ise daha çok kısa süreli, yoğun programlara ilgi gösteriyor. İdealist Yurtdışı Danışmanlığı’nın kurucusu ve Genel Müdürü Onur Yıldızkaya, geçen yıl yurt dışı eğitim programlarına yerleştirdikleri öğrenci sayısının 2008’e oranla yüzde 20 arttığını söylüyor. En büyük artış ise yüzde 45 ile 40 yaş üstü yönetici grubunda yakalanmış. Kriz döneminde iş hacminin düşmesiyle şirket yöneticilerinin, bu dönemi kişisel gelişim çalışmaları için değerlendirdiğini belirten Yıldızkaya, üniversiteden yeni mezun olmuş ancak kriz nedeniyle iş bulma şansı bulamayan çok sayıda gencin de yurtdışı eğitim programlarını tercih ettiğini vurguluyor.

Uzun süreli eğitim için Avustralya

Eğitim için tercih edilen ülkelerde vize kolaylığı, çalışma imkanı, sosyal hayat öğrenciler için önem taşıyor. Gerek İngilizce gerekse uzmanlık eğitiminde tercih edilen ülkelerin başında da şüphesiz İngiltere geliyor. Ancak İngiltere 3 Mart 2010 tarihinden itibaren geçerli olan yeni bir uygulama başlattı. Buna göre ülkede altı aydan fazla kalmak isteyen öğrencilerin bir takım koşulları yerine getirmesi gerekiyor. İngiltere’ye dil eğitimi için gidecek adayların İngilizce bilgi seviyesinin orta düzeyde olması ön koşullardan biri. Ayrıca, öğrenci vizesiyle İngiltere’ye giden öğrencilerin yasal çalışma izni haftalık 20 saatten 10 saate indirildi.

Tüm bunlar, İngiltere’ye yaz okulları, altı aydan kısa süreli eğitim programları, lisans ve yüksek lisans programları için gitmeyi planlayan öğrencileri pek etkilemiyor. Yıldızkaya’ya göre yeni uygulama İngilizce seviyesi orta derecenin altında olan ve uzun süreli dil eğitimi talep eden öğrencilerin Avustralya’ya yönelmesine neden olacak.

Ekonomik olması da tercih sebebi

Yurtdışı dil eğitimlerinde trendleri genellikle vize prosedürlerindeki değişiklikler veya olağandışı olaylar belirliyor. Örneğin Malta’nın, Schengen ülkelerine dahil olduktan sonra artık Türk öğrencilere Schengen vizesi uyguluyor olması, dil eğitiminde bu ülkeyi tercih edenlerin sayısını azalttı. Onur Yıldızkaya, yurtdışında İngilizce eğitimi konusunda 2010 yılında Avustralya ve Güney Afrika’nın yıldızının parlayacağını düşünüyor. Yıldızkaya’ya göre, İngiltere’nin çalışma iznini 20 saatten 10 saate indirmesi de Avustralya’yı uzun süreli eğitim almak isteyen öğrenciler için cazip hale getirdi. Ayrıca doğal güzellikleri, modern şehirleri, fiyatların nispeten daha düşük olması ve son yıllarda ülkenin dil eğitimine yatırım yapması Güney Afrika’yı ön plana çıkarmış. Ülkenin bu yaz 2010 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağını da hatırlatalım. Güney Afrika’nın modern kenti Cape Town’da çok sayıda dil okulunun bulunduğunu belirten Onur Yıldızkaya, bu okulların birçoğunun uluslararası dil okulu zincirlerinin birer halkası olarak faaliyet gösterdiğini vurguluyor. Güney Afrika, Türk öğrencilere 30 güne kadar vizesiz kalma hakkı tanıyor. Bir-üç ay arası eğitim görecek olanlar turist vizesi ile giriş yapabilirken, daha uzun süre kalmak isteyenlerin öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekiyor.

Avustralya ise yüksek standartlara sahip eğitim kurumlarıyla her yıl 350 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Başta İngilizler olmak üzere, dünyanın dört bir yanından gelen göçmenlerin zengin kültüre sahip bir kıta haline getirdiği Avustralya, yabancılara karşı önyargısız bir topluma sahip. Ilıman bir iklime sahip olan Avustralya’nın, Türk öğrenciler için her geçen yıl daha cazip hale geldiğini söylüyor Yıldızkaya. 2009 yılında eğitim almak için Avustralya’ya giden Türk öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 40 artmış. Amerika, Kanada ve Malta’nın çalışma izni vermemesi, İngiltere’de de 10 saatle sınırlı olması nedeniyle Avustralya, öğrencilere en fazla çalışma izni veren ülke konumunda. Dil okullarının Türk öğrencilerine yüzde 20 ile 40 arasında indirim uygulaması da adayı cazip hale getiriyor. Avustralya’da altı ay süreli İngilizce dil eğitiminin maliyeti konaklama dahil yaklaşık 14 bin TL. Yıldızkaya, Londra ve New York ile kıyaslandığında bu rakamın yüzde 20 daha ekonomik olduğunu vurguluyor.

Eylem Aktay

https://www.isteinsan.com.tr/

ENGLİSH

Britain’s students with visa and work permit application for the change, Australia and South Africa was attractive for foreign language training …

Foreign language study abroad for those who prefer the number is growing steadily. Especially from the university newly graduated 21-24 years among young people in business before popular shows education, foreign language is inadequate for the job in his life difficulties, or so the upgrade do not get the professionals involved in day by day is increasing. Students often prefer to have training programs over six months and, while professionals are more than short-term, intensive programs of interest to the show. Idealistic founder of the International Advisory and General Manager of Honor Yıldızkaya, last year’s study abroad programs increased by 20 per cent compared to 2008 the number of students placed says. With the largest increase of 45 percent over the age of 40 caught in the administrator group. Crisis period, volume of business due to a fall corporate managers, this period of personal development activities for the reviews stating that Yıldızkaya university freshly graduated, but the crisis because of employment opportunity can not find a large number of youth in study abroad programs would prefer to highlight.

For long-term training in Australia

In the preferred country for visa facilitation training, employment opportunities, social life is important for students. Need specialized training in English as well as the preferred course Britain is among the countries. However, the UK, effective from the date of March 3, 2010 launched a new application. Accordingly, students who want to stay in the country more than six months, a number of conditions must be fulfilled. Candidates will go to England for the English language medium level of knowledge is one of the prerequisites. Also, students who went to England with a student visa legally allowed to work 20 hours per week was reduced to 10 hours.

All of these summer schools in England, six months, short-term training programs, undergraduate and graduate programs for students who plan to go for not impressed. According Yıldızkaya’ya new application is under moderate level of English language training and long-term demand will cause the students headed for Australia.

Be the preferred economic

Trends in foreign language education, or unusual changes in visa procedures often determines events. Malta, for example, then you are part of the Schengen countries Schengen visa application is that the Turkish students, language training has reduced the number of these countries prefer. Yıldızkaya honor, English study abroad in Australia and South Africa in 2010, thinks the star will shine. Yıldızkaya’ya, according to the UK’s work permit, from 20 hours to 10 hours to download in Australia for students wishing to study long-term appeal has made. Moreover, the natural beauty and modern cities, and prices are relatively low in recent years to invest in the local language education in South Africa was highlighted. Country’s 2010 FIFA World Cup this summer, will be hosting a Let’s remember. Cape Town, South Africa’s modern cities are a large number of language stating that school Yıldızkaya Honor, many of these schools of the international chain of language schools operating as a ring is stressed. South Africa, the Turkish students are entitled to up to 30 days visa-free stay. Between one-and three-month tourist visa who will be trained to login, anyone wishing to stay longer and make application for a student visa is required.

Australia have a high standard of educational institutions each year to 350 thousand foreign students are hosted. Especially to the British, immigrants from around the world with rich culture into the Australian continent, with a community bias against foreigners. Australia, which has a temperate climate, the Turkish students to become more attractive with each passing year, says Yıldızkaya. Go to Australia in 2009 to study a number of Turkish students increased 40 percent compared to the previous year. America, Canada and Malta, not to allow work in the UK is limited to 10 hours because in Australia, allow students to work with most countries in the position. Language schools with 20 percent of the Turkish students at a discount of 40 is also attractive candidate. Six-month English language training in Australia, including accommodation costs of approximately £ 14 thousand. Yıldızkaya, London and New York, compared with 20 percent of this figure is more economically stressed.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. A’yı hayatta başarı olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. X çalışmaktır, Y oyundur, Z ise çeneyi tutmasını bilmektir. Albert Einstein

  2. Durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur. Konfüçyüs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by