DA VİNCİ ROBOTİK PROSTATEKTOMİ VE PROSTAT KANSERİ


Prostat kanserinin tedavisinde bir çok farklı tedavi alternatifi mevcuttur. Hormonal tedavi, Radyoterapi, Radikal prostatektomi bunlardan başlıcalarıdır. Radikal prostatektomi operasyonu geçiren iyi diferansiye tümörlü hastaların 10 yıllık hastalığa özgü sağ kalım oranları %90’ın üzerindedir. Bu nedenle radikal prostatektomi operasyonu en çok tercih edilen tedavi şeklidir. Geleneksel olarak radikal prostatektomi operasyonları büyük bir cerrahi kesi ile yapılmaktadır. Bu da hastanın operasyondan sonra geç sürede iyleşmesine, daha uzun süre hastanede yatmasına, daha fazla yara enfeksiyonu riskine maruz kalmasına ve hastada büyük bir yara izine yol açmaktadır. Ancak Robotik Prostatektomide çok küçük mini kesiler ile operasyon yapılabilmekte ve böylece hastalara daha az travmatik bir minimal invaziv tedavi alternatifi sunulmaktadır.

Robotik Radikal Prostatektominin avantajları
Daha az kan kaybı:
Robotik radikal prostatektomi operasyonlarında batın gazla şişirilmektedir. Bu gaz basıncından dolayı kanamalar oldukça azalmaktadır. Operasyonun bitiminde gaz batından boşaltılmaktadır. Ayrıca 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü ve operasyon alanını büyütebilen kameralar yardımı ile kanama alanları daha net olarak görülmekte ve kanamalar erkenden durdurulabilmektedir.

Daha az hastanede kalış süresi:
Robotik cerrahideki daha küçük ameliyat kesisinden ve daha az kan kaybından dolayı hastalar açık operasyonlara oranla çok daha erken hastaneden taburcu edilebilmektedir.

Daha az ağrı:
Küçük mini kesiden dolayı hastalar açık operasyonlara oranla daha az ağrı hissetmektedirler.

Daha iyi kanser kontrolü:
3 boyutlu yüsek çözünürlüklü görüntü ve 7 derece hareket edebilen enstrümanlar yardımı ile cerrah robotik prostatektomide kanserli prostat dokusunu daha net olarak görüp disseke edebilmektedir. Robotik cerrahide prostatın apikal bölgesi çok daha iyi ve net bir şeklide görülmekte ve kesilmektedir. Bunun neticesinde cerrahi sınır pozitiflikleri önemli ölçüde azalmaktadır.

Daha iyi idrar kontrolü
Robotik prostatektomide daha iyi idrar kontrol oranları sağlanmaktadır. Daha iyi bir görüntünün olması, daha az kanamanın olması ve daha uzun bir üretral uzunluğun bırakılabilmesi daha iyi idar kontrolünü sağlayan sebeplerin başında gelmektedir.

da Vinci – Açık Operasyon – Konvansiyonel Laparoskopi Karşılaştırması*
Sonuç

da Vinci

Açık Operasyon Laparoskopik
Kanser kontrolü
T2 margin durumu

4.5

5.9 7.7
Komplikasyonlar
Tahmini kan kaybı (EBL)

109 ml

1355 ml 380 ml
Hastanede kalış süresi (LOS)

1.2 gün

3 gün 2.5 gün
Major

1.7%

6.7% 3.7%
Minor

3.7%

12.6% 14.6%
Üriner fonksiyon
3 ay

92.9%

54% 62%
6 ay

94.9%

80% 77%
12 ay

97.4%

93% 83%
Cinsel fonksiyon
12 ay

86%

71% 76%

* Data basılı olan literatürlerden alınmıştır.

Türkiye’de Ürolojik Robotik Cerrahi
Türkiye’de ilk robotik ürolojik cerrahi Prof. Dr. Ali Rıza Kural tarafından Florance Nightingale hastanesinde 2005 yılında başlatılmıştır. Bugün, Dr. Kural başlatmış olduğu robotik programının 5.yılında ve 250’nin üzerinde Robotik radikal prostatektomi operasyonunu başarıyla tamamlamıştır. Dr. Kural yurt içi ve yurt dışındaki bir çok robotik toplantıda konuşmalar ve oturum başkanlıkları yapmıştır. Ayrıca “Journal of Robotic Surgery” dergisinin editorial board’unda yer almaktadır.

da Vinci 3 Boyutlu Kamera
Standart Laparoskopik görüntüler tek bir kamera ile sağlanmakta ve 2 boyutlu görüntü vermektedir. Bu evlerinizde derinlik hissi olmayan televizyonların görüntüsüne benzemektedir. da Vinci robotik cerrahi sistemi ise her bir gözümüze ayrı ayrı gelen yüksek çözünürlüklü iki adet fiber optik kameradan oluşmaktadır. Böylece cerrahi konsoluda oturan cerraha, tıpkı gözlerimizde olduğu gibi, derinlik hissi olan 3 boyutlu görüntü sağlanmaktadır. Ayrıca bu kameralar ile operasyon alanı 10-12 kat büyütülebilmektedir. Bu sistemin en ileri şekli olan High Definition ise sadece da Vinci S robotik cerrahi sisteminde bulunmaktadır. Sonuçta bu sistem cerraha ameliyat esnasında derinlik hissi sağlamakta, cerrah ameliyat sahasını ve anatomiyi daha ayrıntılı ve net olarak görebilmektedir.

da Vinci Cerrahi Enstrümanlar
Robotik Cerrahi enstrümanları 7 derece serbest hareket etme özelliğine sahip olan aletlerdir. Bu aletlerin uçları kendi eksenleri etrafında 540 derece dönebilmektedir ve insan elininin bilek hareketlerini taklit edebilmektedir. Ancak bu enstrümanlar insan elinden çok daha ufak boyutlarda olup, ameliyatlarda insan elinin uzanamayacağı yerlere ulaşabilmektedir.

Cerrahi Konsol
Cerrahi konsolda, cerrah rahat bir şekilde oturabilmekte, ameliyat sahasının 3 boyutlu görüntüsünü görmekte ve robotik enstrumanları kumanda edebilmektedir. Bu sistemde, açık ve laparoskopik operasyonların aksine cerrah oturarak operasyon yapmaktadır. Böylece cerrah yorulmadan cok uzun süren operasyonları bile yapabilmektedir.

kaynak:www.alirizakural.com

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz. Çin Atasözü

  2. annemle çok sıkıntılarım var zaten onun da birçok psikolojik problemleri var bu cdleri onun için de almak istiyorum

  3. Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal ATATÜRK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂