Cumartesi , Nisan 17 2021

ÇOCUKLARLA TATİLE GİDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarla tatile giderken nelere dikkat etmek gerekiyor? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuklarla güvenli tatil yapmanın yollarını anlattı.

Uzun süren araba, uçak, tekne yolculuklarında çocuklarda araç tutması ya da bulantı gelişebileceğini ve bu nedenle de çocukların aç karnına yola çıkarılmaması konusuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı; “Yola çıkmadan önce çocuk hafif bir şeyler (örneğin; kraker – ekmek – elma suyu gibi) yemelidir. Araba yolculuklarında 2-3  sonra ara verilmesi ve temiz hava alınması bulantıları azaltabilir.

Çocuğun pencereden dışarısını gözleyebilmesi sağlanmalıdır. , yolculuk sırasında uyuyabilirse ya da gözlerini kapalı tutup dinlenebilirse de yolculuk daha rahat geçer. Bu önlemlere karşın bulantı ve kusmaya hazırlıklı olmak için yedek kıyafet, ıslak mendil ve ağzı kapalı torba bulundurmak faydalı olur” diyor.

Yola çıkarken bebeğiniz ve çocuklarınız için yanınıza almanız gerekenler:

Bebekler için çok sayıda ince pamuklu atlet, body, şort gibi kıyafetlerin alınması gerektiğini belirten Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, unutulmaması gerek eşyaları şöyle sıralıyor:

Ateş ölçer termometre, ateş düşürücü fitil ve şurup.

Bebeğin beslenmesi  ilgili tüm malzemeler (biberon, kaşık, kase, su bardağı vb.)

Islak mendil (parfüm – kolonya içermeyen)

Siperli (enseyi de koruyan) şapka, güneş alerjisi, böcek ve sinek ısırıklarına karşı kullanılabilecek serinletici jel, nemlendirici ve yanık kremi.

Sıcak bölgelere tatile gidiliyorsa 50 koruyucu faktörlü güneş kremi.

Bebeğin kendi  şampuanı.

Sıcak havalarda alınması gereken önlemler:

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, sıcak havalarda alınması gereken önlemleri de şöyle sıralıyor:

Bebek ve çocuklara bol su ve meyve suyu verilmelidir.

Açken, uykusuz iken açık havada oynamasına izin verilmemelidir.

Gölgede, güneşin dik gelmediği saatlerde açık havaya çıkmalıdır.

Odası sık sık havalandırılmalıdır.

Bez kullanan çocukların pişik oluşumuna yatkınlıkları artar. Bezi, sık aralarla değiştirilmelidir. Ilık su ile günde bir ya da iki kez duş yaptırılmalıdır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. Başkalarını yönetmek isteyen insan, her şeyden önce kendisinin ustası olmalıdır. Robert Burton

  2. işte aradığım süper güç bu olsa gerek.okulda başarılı olursam ailem çok mutlu olur.tabi ben de.

  3. ihtiyacımız olan en önemli özgürlük zaten geçmişten özgürleşmek değil mi? buna herkesin ihtiyacı var bence vucut geliştirme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂