Pazartesi , Eylül 20 2021

ÇOCUKLARINIZA BAKICI BULMA YOLLARI

Prof. Dr. Murat Tuncer’den çalışan annelere dadı tüyoları: “Düzgün diksiyon, tanıdık birinden referans ve çocuğunuzun onun yanında huzurlu olması, doğru bakıcıyı bulduğunuzun en temel göstergeleridir.”

Prof. Dr. Murat Tuncer; mükemmel anne baba olmak isteyen aileler için hazırladığı ‘Çocuk Sağlığı Rehberi’ adlı kitabında; ailelerden gelen soruları yanıtladı ve ‘doğru dadı’ bulma yollarını anlattı. Prof. Tuncer, çocuğunuza doğru bakıcıyı bulmak için çok işe yarayan 10 püf noktasını şöyle sıraladı:

DÜZGÜN KONUŞSUN

Bakıcı seçerken mutlaka diksiyonunun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle bebekler, yedinci aydan itibaren çevresinde konuşulan dili öğrenmeye başlar ve hafızalarına bununla ilgili her şeyi kaydeder. Birlikte oldukları kişilerin konuşması bozuksa, ilk kelimelerden itibaren aynı yanlışları bebeğinizde de görebilirsiniz. Yani diksiyon önemli!

OTORİTER OLMASIN

Bir bakıcıda aramanız gereken en önemliözellik, çocuklara karşı gerçekten sevgi dolu olmasıdır. Çocuğa yönelik sert uyarılar, ileride onu sevgi yoksunu yapabilir. Bakıcılar nedeniyle otistik bulgular sergileyen bebek sayısı hiç de az değildir. Dadının cinsel organına vurarak cezalandırdığı çocuklarda, ergenlik döneminde önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

REFERANSI BULUNSUN

Bir bakıcıyı işe alırken, mutlaka çok iyi tanıdığınız birinin referansını arayın. Kararınızı tavsiye eden kişiye danışıp verin.

YALNIZ BIRAKMAYIN

Bakıcınız işe yeni başladığında, bir süre evde onunla birlikte olun. Çalışma tarzını ve çocuğunuza ilgisini gözlemleyin.

TEMİZLİK ÖĞRETİN

Dadınıza kendi çalışma prensiplerinizi öğretin. Özellikle bebek bakımı, temizlik konusunda en ufak bir taviz vermeyin ve bu konuda çok titiz olduğunuzu hatırlatın.

SAĞLIK RAPORU ALIN

Çocuğunuza yakın çalışacak kişiden hepatit A ve B durumunu ve tüberküloz için parazit tetkiklerini isteyin. Aşıları tamam değilse mutlaka aşılatın.

ANİ BASKINLAR YAPIN

Evden ayrıldıktan sonra, ara sıra haber vermeden bebeğinizi kontrol etmek için uğrayın. Bakıcıdan ayrılırken ve karşılaştığında, bebeğin ona nasıl davrandığını gözlemleyin.

DOKTORA GÖTÜRÜN

Siz doktorla konuşurken, bebeğiniz muayene olurken bakıcınız yanınızda olsun. Eğer bakıcınız kendi içinden gelerek bebekle ilgileniyor, siz doktorla konuşurken ağlamaması için onu oyalıyorsa, bunlar olumlu göstergelerdir. Umursamaz bir tavır sergiliyorsa, bakıcınızla bunu konuşun.

‘BİR BİLENE’ SORMALISINIZ

Çocuk yetiştirmek, bakmak artık biruzmanlık dalı… Bebeğini kucağına alan anneler bu konuda hemen uzman kesilemiyor. Tıp dünyası ise bu konuda sorun yaşayanlara yardım ediyor… Çocuk Gelişim Uzmanları, üniversitelerin bu nedenle en çok tercih edilen bölümleri arasında yer almaya başladı. Psikolog ve psikiyatristler de gerekirse devreye giriyor. Çocuğunuza bakıcı seçerken sadece yakın arkadaşınız, konu komşunuzun ya daailenizin sözünü dinlemek yerine; bu uzmanların tüyolarına kulak vermekte fayda var. Onun hayatıyla ilgili en önemli kararlardan birini verirken acemice değil özenli davranmak istiyorsanız, bu hafta sizler için bu yazı dizisini hazırladık; bilenlere danıştık…

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz dadı seçiminde yolgösterici bilgiler verdi. İstanbul Tıp Fakültesi Liyazon Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Özkan, bakıcıların çocuk psikolojisini nasıl etkilediğini anlattı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman ise bu seçimin çocuğunuzun beden sağlığıyla bağlantısını izah etti… Her şey sağlıklı çocuklar için…

ANNEDEN AYRILIK BEBEKTE GÜVEN EKSİKLİĞİ YARATIR
EN FAZLA BİR HAFTA

Bebeğinizin yanında bir haftadan fazla uzaklaşmayın. İki yaşa kadar anne eksikliğini telafi etmek çok zordur. Ölüm gibi zorunlu durumlar dışında, iki yaşa kadar bebeği bir haftadan fazla annesiz bırakmak; kalıcı olabilecek güven eksikliği, anne kaybı korkusu gibi problemlere yol açabilir.

KARŞILAMA ŞEKLİ

Uzun bir ayrılıktan dönüşte iki davranış şekliyle karşılaşabilirsiniz. Birincisi, size aşırı bağlanır ve yanınızdan ayrılmaz. Veya size yabancı gibi davranarak sizi cezalandırır. Bu iki halde de ona gereken sabırla ve olabildiğince yakın davranın ve bir kez daha uzun ayrılık yaşatmayın.

UMURSAMAZSA ZOR!

En sağlıksız davranış size sanki hiçbir şey olmamış gibi umursamaz davranmasıdır. Bu durumda size çok daha fazla görev düşmektedir. Olabildiğince birlikte zaman geçirmeye ve ona yakın olmaya çalışın.

YANINIZDA GÖTÜRÜN

İş veya tatil nedeniyle olabilecek ayrılıkları, beş günle sınırlı tutmak uygun olur. Beş günden fazla ayrılık söz konusu olursa, bebeğinizi yanınızda götürün. İleride bu seyahat sizinle çocuğunuz arasında tatlı anılar olarak kalacaktır.

Bakıcılara sormanız gereken 9 kritik soru

Bakıcı ararken gerekirse aksi olun! Her işe burnunu sokan, her soruyu soran, meraklı, paranoyak belki biraz huysuz olabilirsiniz.

Yazarımız Şenay Yılmaz, Hacettepe Çocuk Gelişim Uzmanlığı bölümünü bitirdi. Arka sıradaki çocukların başarısını artırmak için geliştirdiği projesi; pek çok okulda uygulanmaya başladı. Hayata eksilerle başlayan pek çok çocuğun becerilerini geliştirmelerine yardımettikten sonra; o da 40 gün anne oldu! Bakıcı bulma süreçlerinden kendisi de geçti… Ve hem akademik tecrübesi hem de pratik bilgisiyle şimdi çalışan anneler için bakıcı seçme tüyoları hazırladı… İşte, minik bebeklerinize bakıcısını seçmeden önce kağıdı kalemi elinize alın… Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz’ın “Olmazsa olmaz” dediği, dokuz kritik soruyu mutlaka karşınızdaki kişiye sorun:

1-Daha önce bakıcılık yaptınız mı?

“Eğer yaptıysanız kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?” Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta size verdiği telefonları arayarak çocuklara karşı tutumu hakkında da bilgi almış olursunuz.

2- Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?

Sağlıklı beslenme konusundaki yeterliliği ve çocuklara da bunu kazandırabilme yetisi hakkında sizi yönlendirecektir.

3-Çocuğum düştü ve yaralandı, ne yaparsınız?

“İlk yardım bilginiz ne kadar?” Bu sorunun yanıtıyla; çocuğunuzun merdivenden düşmesi, açıkta duran ilacı içmesi ya da yerdeki boncuğu ağzına atması gibi tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.

4- Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir?

Çocuk için acil durumları belirlemesi, kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.

5-Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız?

Disiplinli mi, esnek mi yoksa tutarlı mı? Bu soru bakıcının hangi eğitim yöntemine yakın olduğu hakkında fikir verir.

6-Baktığınız çocukla geçirdiğiniz bir günü anlatır mısınız?

Planlı ve düzenli olup olmadığı, günlük yaşamında nelere dikkat ettiği ve öncelikleri hakkında fikir verir. Çocukla yakınlığına ayna tutar…

7- Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili sorunlar sizi ne kadar etkiler?

Bakıcı adayının bu soruya vereceği yanıt; bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacını karşılama gibi konulara hakimiyeti hakkında size fikir verir.

8-Çocuk hastalıklarını bilir misiniz?

“Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz?” Bu soru size; dadı adayının çocukların rutin geçirdiği kızamık, çiçek ya da bulaşıcı hastalıklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilip bilmediği hakkında fikir verir.

9-Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız ya da diplomanız var mı?

Bu soru; bakıcının çocuk bakmakonusundaki yeterliliği hakkında resmi bilgi verir.

İLK 3 AY ANNE SEVGİSİ GEREK

Çalışan anneler; en azından ilk 3- 6 bebeğinin bakımını üstlenmelidirler. ‘Güven-güvensizlik dönemi’ dediğimiz bu zaman diliminde; anne çocuk ilişkisinin temelleri atılmaktadır.

İÇİNİZDEKİ SESİ DİNLEYİN

Doğru bakıcı bulma konusunda yaptığım öneriler size fikir verse de; önemli olan içinizdeki sesi dinlemektir. Yukarıdaki soruların hepsine olumlu cevap alsanız bile bakıcı adayı içinize sinmeyebilir. Çünkü bir anne gözünün görebileceği şeyleri tarif edecek cümleleri bulmak imkansızdır!

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. “Millete efendilik yoktur, hizmet vardır. Millete hizmet eden efendi olur.” Mustafa Kemal

 2. Hayatımız yaptığımız tercihlerin toplamıdır. W. Dwyer

 3. RT @esadseref: Herkes kendini gelistirir olmus. Kisisel gelisim kitaplari okuyor millet. 10 adimda nasil got olunur. Got olma sanati, adim adim got olmak.

 4. çok ihtiyacım var ilişkide güvensizlik

 5. ÜMIT DOĞANHAN

  Dışadönük bir kişilik kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Mutlaka profosyönel destek almak gerekmektedir. Bu telkin teknolojinin nimetlerinden faydalanarak hazırlanmış olup; dışadönük bir kişilik kazanmaya yardımcı olmaktadır. sınavda başarılı olmanın yolları

 6. YAŞAR TİMUÇİN

  benim asıl problemim dugularımı ifade edememek. başarılı

 7. Bu seti kardeşime hediye etmeyi düşünüyorum. sinavda basarili olmak icin dualar

 8. her insanın sonal amacı ruh eşini bulup onla bir ömür geçirmek değil mi, bu cd güzel bir evlilik teklifiaracı bile olabilir.. ehliyet sınavı 2 oyunu

 9. ERGİN BİNNAZ

  Kişisel Gelişim ve OLumlamalar.mp4: https://t.co/v5MDksfF @youtube aracılığıyla para,

 10. İlk kişisel gelişim kitabım “Üç taş bir hobi” çok yakında seçkin kitabevlerinde işsizler rafında öfke mesajları

 11. @ahmethc annenizin aforizmalarını kişisel gelişim serisi olarak kitap halinde yayınlaya bilirsiniz. mp3 seks

 12. Doğal ve fıtri bu uyku sağlıklı hayatın en mühim parçasıdır. Uykumuzu konforlu bir hale getirmiyorsak bu telkini dinlemeyi deneyebiliriz. fransızca öğrenmek

 13. İnsanın Bir Hobisinin Olması Ciddi Bir İştir | Temel Aksoy Blog https://t.co/GKAtZZoZ via @temelaksoy hızlı okuma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂