ÇOCUKLARDA OKUL SENDROMUNA DİKKAT!

Okula yeni başlayan miniklerin ailelerini heyecan sararken, uzmanlar çocukların yaşayabileceği sorunlar karşısında onları uyardı.Eğitim ve danışmanlık merkezi psikologu Serap Duygulu, ”Bir çocuk için okula başlamak ailesinin dışındaki sosyal çevreye girişinin de ilk adımıdır. Hem çocuk hem de aile açısından heyecan verici ama kimi zaman da ürkütücüdür” dedi.

Okula gidecek çocukların zihinsel, bedensel ve duygusal açıdan hazır olmaları gerektiğini ifade eden Duygulu, 3-6 yaş arasında kreş, yuva veya anaokuluna giden çocukların bu konuda şanslı olduğuna dikkati çekti. Yapılan araştırmalarda, okula başlamadan önce yuva veya anaokuluna giden çocukların gerek zihinsel, gerekse psikolojik olarak gelişimlerinin hiç okula gitmeyen yaşıtlarına oranla daha ilerde olduğunu ifade etti.

Çocuk sınıfa geçtiğinde anne veya babasının kapı eşiğinde beklemesinin ya da sınıfta sıralara oturmasının ”büyük yanlış olduğunu” dile getiren Duygulu, bunun diğer çocukları da etkileyeceğini ve öğretmenin kurmaya çalıştığı disiplini engelleyeceğini söyledi. Eşlik eden kişinin çocuklar sıralarına oturduktan sonra vedalaşıp uzaklaşmasının öneren Duygulu, ”Çocuk üzgün olsa da birkaç dakika sonra dikkati arkadaşlarına ve öğretmenine yöneleceği için endişesi dağılacaktır” diye konuştu.

Çocukların okulun ilk günü sakin ve rahat görünmesinin okula iyi hazırlandığının bir göstergesi olduğunu, ancak tüm tüm uğraşılara rağmen ilk gün göz yaşlarına engel olunamayacağını ifade eden Duygulu, ”Araştırmalara göre, 5 çocuktan 4’ü okulun ilk günü sorun yaşamakta ve yaşatmaktadırlar. Bunun normal olduğu unutulmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı çocukların okula yeni başladığında ya da daha üst sınıfta eğitim görürken okula gitmeme eğilimi gösterdiğine dikkati çeken psikolog Serap Duygulu, bu tür davranışların günlük endişelerden kaynaklanabileceği gibi bazen uzun süreli ve kaygı verici boyutlara ulaşabildiğini söyledi.

Duygulu, çocukların ısrarla okula gitmemek için gösterdiği davranışların ”Okul sendromu” olarak adlandırıldığını ve kendini ortaya koyan 6 belirtisi olduğunu bildirdi.

Serap Duygulu, bu belirtileri şöyle sıraladı:

”Çocukta belirgin olarak görülen istek ve heveste, buna bağlı olarak enerjisinde azalma. Uyku düzeninde bozulma ve huzursuzluk. Aşırı bir biçimde alınganlık, sinirlilik. Sebepsiz yere ya da olur olmaz her şeye ağlama. Baş ve karın ağrıları, mide bulantısı, kusma gibi fiziksel ama aslında psikolojik kaynaklı rahatsızlıklar. İştahsızlık.”

”Okul sendromu” yaşayan çocuğa yardım etmek için bu davranışa neden olabilecek ihtimalleri ve çözüm yollarının mutlaka bilinmesi gerektiğini anlatan Duygulu, bu gibi durumlarda çocukla iletişime geçilerek ikna edilmesini, gerektiğinde bir uzmandan yardım alınmasını önerdi.

14.09.2009
Kaynak : AA

ENGLİSH

school syndrome

School started a new family of tiny yellow excitement when the children can live experts warned them against the problem.
Education and counseling center psychologist Sarah Duygulu,”a child to start school at the entrance to the social environment outside the family is the first step. Both in terms of child and family is exciting but sometimes intimidating”he said.

To go to school children mentally, physically and emotionally should be prepared that expresses Duygulu, 3-6 years in kindergarten, children go to kindergarten slots, or is lucky in this respect was noticed. In medical research, go to school before starting kindergarten children need care or mental, as well as the psychological development of their peers who are out of school than ever that the future was expressed.

Skip to the child class of the mother or father waiting at the doorstep or in the classroom while sitting on the”big”is wrong with expressing Duygulu, it will also affect other children and teachers try to prevent the said discipline. Accompanying person’s residence after their children while away the recommended Duygulu say goodbye,”even if the children are upset after a few minutes of attention to friends and teachers for the concern will be addressed will be distributed”he said.

School the first day of calm and comfort to appear well-prepared for school be an indicator that, but all in spite of all the pursuit eye the first day of their age barriers that can not be expressed Duygulu,”According to research, 4 of 5 children on the first day of school problems and live. It should be noted that”normally found in the assessment.

Some children start school when the new or higher education in the classroom while attending school tend not to draw attention that the psychologist Sarah Duygulu, such behavior may result from their daily concerns such as the sometimes lengthy and could reach alarming proportions said. 

insisted the children go to school and not show for the behavior referred to as the”School”syndrome has been revealed and self-reported symptoms was 6.

Serap Duygulu, these symptoms were listed as follows:

Seen as”the desire and enthusiasm evident at Children’s in it, depending on a decrease in energy. Disruption in sleep patterns and irritability. In an extreme form of sensibility, irritability. Everything for no reason, or as soon as you cry. Head and abdominal pain, nausea, vomiting, such as physical, but in fact psychosomatic disorders. Loss of appetite.”

Schools syndrome”living”to help the child may be causing this behavior and the likelihood of settlement necessarily need to know who told Duygulu, in these cases to contact the children to be convinced, as necessary to get help from an expert has suggested.
 
14/09/2009

Source: AA

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. konsantrasyon ekskliği hemen hemen herkese vardır, demekki bunada çare bulunmuş, teşekkür ediyorum.

 2. Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez! e. e. cummings

 3. Matematik sevmeyenler ve matematiği zayıf olanlar için ideal.

 4. Mehmet Dikmen’in 1001 Hadis kitabı (Cihan Yayınları) Bu kitabı bir kişisel gelişim kitabı olarak da herkesin okumasını öneririm

 5. Ali Gülkanat, Varliginiza cok tesekkur ediyor, calismalarinizi cok takdir ve onur duyarak takip etmeye calisiyorum. Turkiyedeki mutsuzlugu, endiseyi iyilestirme cabalariniza cok tesekkur ediyorum. Siz ve sizin gibi insanlarin sevincle yaptiklari isleriniz sayesinde dokunup degistirdiginiz her canliya tesekkur ediyorum.

 6. Sevgili Dostlar, başarı resimleri

 7. Cd lerinizden güzel bir sepet hazırlayarak sevdiğimiz kişilere güzel bir armağan olarak sunulabilir… ispanyolca öğrenmek zor mu

 8. RT @Akasyaa: Kişisel gelişim teknikleri konusunda Mümin Sekman’ı tek geçerim. para cevirme

 9. İnsanlar hayatlarında para sağlık ve ilişkiler gibi 3 temel konuda sıkıntı yaşarlar. İlişkilerdeki sıkıntıların buradaki ilişkiler konusundaki telkinlerle çözülebilecek olduğunu düşünmek bu teknolojinin mükemmel olduğunu düşündürtüyor. hollandaca öğren

 10. ÖNEMLE DUYURULUR!!!Bu sayfa Kişisel Gelişim – Kuantum Düşünce,Sprituel Yaşam ile ilgili bir sayfadır.Amacımız… https://t.co/M4ibb4OI romence gramer

 11. birden çok sorunu aynı anda çözüyorsunuz.ikili ilişkiler,okul,iş,sosyal çevre vs. hepsinde faydası var.çünkü anı yaşamayı öğreniyorsunuz.karşınızdaki kişi size saygı duyuyor.mutlu bir hayatınız oluyor.saymakla bitmez.hayatın size sunduklarıyla yetinmeyin,kendi yaşamak istediğiniz hayatı alın. romence öğrenmek

 12. Geçmişde kalmıs kötü olaylar bugün hala canımızı sıkıyorsa denenmeye değer. okuma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂