Perşembe , Nisan 22 2021

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİNE NEDEN OLAN 7 SEBEP!

Dikkat eksikliği denilince herkesin ilk aklına gelen en önemli nedenin genetik olduğu belirtilir. Uzman Psikolog Ramazan Dinçer, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi…

www.Hastane.com.tr yazarı Dinçer, ailenin  toruna kavuşması, sonradan doğma gibi durumlarda gösterilen aşırı izin vermeler, her istenilenin yapılması, çocuk istemediği halde yapılan sevgi gösterileri, alınan hediyeler, hiç kural koymamak hatta bazı küfür ve saldırganlık içeren davranışların sürekli ödüllendirilmesi çocuklarda olumsuz etki bırakıyor.

Dikkat eksikliği nedenleri olarak yaşanan psikolojik travmaların da (şiddete maruz kalma, uzun süren korkular, süregelen aile içi huzursuzluk vb.) etkisi büyüktür.

İşte dikkat eksikliği nedenleri hakkında en ince ve detaylı bilgiler…

Dikkat eksikliği denilince herkesin ilk aklına gelen en önemli nedenin genetik olduğu belirtilir.

Uzman Psikolog Ramazan Şimşek “Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?” köşe yazısını kaleme alarak okurlarıyla paylaştı.

Kalıtım:

Özellikle dikkat eksikliği için en önemli nedenin genetik olduğu düşünülmektedir. Bazı kimyasal maddelerin beyinde anormal oranlarda bulunduğu bildirilmiştir.

Eğer anne ya da babanın özellikle okul öncesi ve ilkokul döneminde aşırı hareketlilik, kreşe ve okula başlamada ve kurallara uymada, zorlanma çabuk unutma, dikkatini uzun süre derse verememe, okuma ve yazmaya geç başlama, aşırı bozuk ya da hatalı yazma gibi öyküsü varsa kalıtımsal yatkınlıktan bahsedebiliriz.

Doğum zorluğu:

Beyin ve beden yapılarının en hassas ve kırılgan olduğu bir andır doğum anı. Boyuna kordon dolanması, bir alet yardımı ile doğumun gerçekleşmesi, doğumda morarmanın olması, doğum sonu görülen uzamış sarılık durumlarında beyin çalışma özelliği beynin bazı bölgelerinde bozulabilmektedir.

Anne sütü almamak

Anne sütünde yer alan bazı proteinler diğer sütlerde bulunmaz ve beyin gelişimi için gereklidir. En az alınması gereken anne sütü son zamanlarda yapılan araştırmalara göre 6 ayda 12 aya kadar çıkarılmaktadır.

Havale ve ateşli hastalıklar:

Çocukluk döneminde geçirilen bazı hastalıklar beyin çalışmasını etkileyerek hassasiyet oluşumuna neden olabilirler.

Kafa darbesi:

Örneğin saatte 50 km hızla giden bir arabanın içinde emniyet kemeri bağlı iken arabanın aniden durması ile vücudumuzda duracaktır. Ancak kafatası içinde etrafında su dolu olan bir kesede yer alan beyin bu ani durmaya hemen tepki veremez ve kendi kafatası içine çarpar.

Bu olayın etkisi o an şikâyet olarak ortaya çıkmayacak ancak yıllar içinde gelişen hassasiyetin kıvılcımı bu olay ile başlayacaktır. Önemli olsun ya da olmasın alınan her kafa darbesi yıllar sonra bize beyin hassasiyeti olarak geri dönebilir.

Beyni etkileyen ve dışarıdan alınan maddeler:

Örneğin tüp gazı zehirlenmesi, karbon monoksit zehirlenmeleri vb. beyin kan akımının geçici olarak durmasına neden olan durumlar. Ameliyatlarda alınan narkoz ve kalp ameliyatları sırasında beyin kanlanmasının geçici olarak durdurulması diğer bir neden olabilir.

Kaynak:Hastane.com.tr

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. ali bey insana çok güven veriyorsunuz emeğiniz için teşekkürler para,

  2. Bu tür Olayların Türkiyede gelişmesi beni çok sevindirdi satranç oyunu nasıl oynanır

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂