ÇOCUK SAĞLIĞI KONUSUNDA DOĞRU BİLİNEN 9 YANLIŞ!

Çocuk sağlığı konusunda şehir efsanelerine inananların sayısı hayli çok. Oysa bilimsel olarak baklıdığında doğru bilinen pekçok yanlış var. Dr. Beril Bayrak Bulucu çocuk sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşıyor.

1- Üşütmek ya da rüzgarda kalmak hastalığa neden olur.
Soğuk algınlığı dediğimiz şey aslında virüsler nedeniyle meydana gelir. Çocukların üşümesiyle, rüzgarda kalmalarıyla bir ilgisi yoktur. Böyle olsaydı soğuk iklimlerde çocuklar daha çok hastalanırlardı oysaki bu doğru değildir. Kışın çocuklar daha fazla hasta olurlar çünkü virüsler daha iyi ürer. Ayrıca insanlar hep iç mekanda olduğu için hastalık bulaşması da daha kolay olur.

2- Boğazı ağrıyan dondurma yememeli.
Boğaz enfeksiyonunun dondurma ile hiçbir ilgisi yoktur. Dondurma ya da başka soğuk şeyler yemek ya da içmek boğaz ağrısına ya da boğaz enfeksiyonuna sebep olmaz ve olan boğaz ağrısını kötüleştirmezler.

3- Soğuk algınlığında koruyucu antibiyotik verirsek ilerlemesini engelleriz.
Bu doğru değildir. Virüse bağlı enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramaz ve hatta dirençli enfeksiyon gelişmesine zemin hazırlayabilirler. Antibiyotikler ancak bakteri enfeksiyonuna  karşı etkilidirler.

4- Hasta çocuklar evden dışarı çıkmamalıdır.
Çocuklar hastayken bile açık hava almalarında fayda vardır.

5- Burun yeşil aktığında antibiyotik verilmelidir.
Virüslere bağlı burun akıntısı da hatta bazen alerjiye bağlı burun akıntısı da zaman zaman yeşil renk olabilir. Sinüs enfeksiyonu tanısı  konursa ancak antibiyotik gerekecektir.

6- Ateşi olan çocuğu giydirmek gerekir.
Aslında ateşi olan çocuğun mümkünse beziyle yatması gerekir. Giydirmek çocukların ateşini yükseltir.

7- Ateşli çocuğu sirkeli suyla silmek iyi gelir.
Sirke, alkol, aspirin gibi şeyler ciltteki suyu çekerek sıvı kaybına neden olabilirler ve doğru değildir.

8- Hasta çocuk yıkanmaz.
Aslında banyo yapmak hasta çocukları çok rahatlatır ve banyodaki buhar burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilere iyi gelir.

9- Çocuğun bronşları doluysa, öksürüyorsa süt içirmemeli.
Aslında sütün solunum sistemindeki ifrazatla hiçbir ilişkisi yoktur. Süt hem sıvı hem de besleyici olduğundan hasta çocuk için iyi bir besindir.

ENGLİSH

Child health issues of urban legend in the number of believers very much. However, scientifically accurate baklıdığında have known many wrong. Dr. Beril Bayrak child health in Finder known to share with you is wrong.

1 – cold or wind to cause the disease to stay.
A cold virus because of what we actually occurs. Children cold, wind is nothing to do with the remains. Such children were more ill, they would in colder climates whereas this is not true. In winter, children would be more patient because they better reproduce the virus. In addition, people always indoors because of transmission of the disease is easier.

2 – a sore throat should not eat ice cream.
The ice cream is nothing to do with the throat infection. Ice cream or other food or drink something cold or throat infection, sore throat and a sore throat that does not cause bad.

3 – If a cold move will prevent the given protective antibiotics.
This is not true. Virus infections due to antibiotic-resistant infections, and even fall out development can pave. Antibiotics are effective only against bacterial infections.

4 – Sick children should not go out from home.
Children in patients receiving benefits even when there is open air.

5 – Cape of antibiotics should be given the green flowing.
Runny nose due to viruses or runny nose due to allergies or sometimes even green color may from time to time. Sinus infection is diagnosed, but you will need antibiotics.

6 – Fire the child should dress.
In fact, the fire if possible, the child must lie with the cloth. Increase fire to dress the children.

7 – hot water with vinegar to remove the child is good.
Vinegar, alcohol, things like aspirin in the water by pulling the skin can cause fluid loss and is not true.

8 – Patient child does not wash.
In fact, a very sick child to take a bath and relax in the steam bath is good for symptoms such as nasal congestion and cough.

9 – is full of the child’s bronchial cough, you should not drink milk.
In fact, milk is not no relationship with secretions from the respiratory system. The liquid is milk and nutritious food is good for sick child.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

9 yorumlar

  1. sosyal beceri yi geliştirmek arkadaşıma önerebilirim.benim bu konuda pek sıkıntım yok.

  2. Pierre Cornielle ‘ Risksiz kazanmak zafersiz kazanmaktır.’

  3. Gülümseme iki kişi arasındaki en kısa mesafedir. Victor Burge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂