Pazar , Ağustos 30 2020

ÇOCUK ODASI HAZIRLAMA HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Bebek odası mobilya ve aksesuarlarını seçmeden önce düşünmeniz gereken bir çok şey var. İşte size hayalinizdeki odayı gerçekleştirmenizi sağlayacak mini bir rehber Birçok anne adayı bebeği için masallardaki gibi bir oda hayal eder. Fakat çoğu zaman bu hayaller bebek o odada yaşamaya başladığında hiç de pratik çözümler sunmaz. İşte yeni misafiriniz gelmeden yapmanız gerekenlerle ilgili ipuçları:

1. Tüm çocukluğunu geçirebileceği bir oda hazırlayın
Ne kadar güzel gözükürse gözüksün bebek odasına çok fazla “bebeksi” objeler ve renklerle doldurmayın. Çocuğunuz ana okuluna başladığında odadaki bu açık pembe ve mavi tonları biraz garip kaçmaya başlayabilir. Duvar rengini rafları ve mobilyaları her yaşa uygun renklerden seçmeye çalışın. Toz pembe duvar kağıdı yerine bebek aksesuarları ile de bu duyguyu verebilirsiniz. Beşiğe sığmayacak kadar büyüdüğünde kullanması için minik bir karyola da koymayı unutmayın.

2. Odanın nasıl ışık aldığını kontrol edin
Odayı dekore etmeye başlamadan önce güneşin hangi taraftan doğduğuna ve gün içinde içerisinin nasıl ışık aldığına dikkat edin. Bu sayede sabah güneşinin vurduğu köşeye beşiği yerleştirmek gibi bir hataya düşmezsiniz. Sadece güneş değil sokak lambasının da bebeğin gözlerini rahatsız edeceğini unutmayın.

3. İki görevi de görebilecek mobilyalar seçin
Alt değiştirme masasının aynı zamanda şifonyer olarak kullanılması çok işinize yarayabilir. Böylece bebek bezlerinden kurtulduğunuzda işinize hiç yaramayan bir mobilya ile kalmamış olursunuz.

4. Duvardan duvara halıdan kaçının

Bebek odanızın yerlerini parke yaptırıp parça halı kullanmaya bakın. Sert zeminlerin temizlemesi daha kolaydır hem de bebeğinizi alerji yapacak tozları tutmazlar. Çocuğunuz büyüdükçe ve zevki değiştikçe parça halıyı kaldırıp yenisini almak çok daha kolay ve ekonomik olacaktır.

5. Bol bol saklama dolabı yaptırın
Bebek eşyaları küçücük olsa da tahmin ettiğinizden çok daha fazla yere ihtiyacınız vardır. Unutmayın o kıyafetler ve ayakkabılar gün geçtikçe büyüyecek ve olanlara ekstra aksesuarlar eklenecek. İleride odanın her yerini kaplayacak olan oyuncakları düşünün!

6. Bebek odasına kendiniz için bir koltuk koymayı ihmal etmeyin
Rahat bir koltuk seçin. Bebeğinizi emzirerek, sallayarak ve ona masal kitapları okuyarak yüzlerce gecenizi o koltukta geçireceğinizi unutmayın. Hatta yeriniz varsa açılıp kapanabilir bir kanepe de çok işinize yarayacaktır.

kaynak: cosmopolitan

Bebek odası nasıl hazırlanır?

Evinize mutluluk verecek olan minik bebeğimizin odasını hazırladınız mı? Peki odasını dekore ederken nelere dikkat etmemiz gerekir biliyor musunuz? İşte anne adayları için birkaç önemli detay

Karyola ve yatak seçimi
Karyolasının korkulukları yuvarlak hatlı olmalı ve keskin olmamalıdır. Korkuluklarının boyunun bebeğin ayağa kalktığında düşmesini engelleyecek boyda olmasına ve indirilip-yükseltilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca karyoladaki mekanizmaların bebeğiniz tarafından kolayca sökülmeyecek olduğunu kontrol ediniz. Bunun dışında karyola içine özellikle anti-bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar ya da orta sertlikte yarı ortopedik bir yatak tercih edilmelidir.

Boya & Renkler
Oda duvarlarının hava alır olmasına özen gösterin. İster duvar kağıdı kullanın isterse duvar boyası, duvarlardan en azından birinin hava alır olmasını sağlayın. Yani duvar kağıdı kullanırsanız bile en azından bir duvarın boya olmasını tercih ediniz. Ayrıca kolay silinebilir ve temizlenebilir su bazlı boyaları tercih etmelisiniz. Bunun dışında odanın duvar renklerinin keskin renkler olmamasına özen gösterin. Bebeğinizin rahat ve huzurlu hissetmesi için sadece duvarlar için değil mobilya ve hatta tekstiller için de soft renkleri seçmek faydalı olur. İlle de alışılagelmiş renkler seçmek zorunda da değilsiniz. Belli tabuları neden yıkmayalım? Erkekler için neden hep mavi tonlar ya da kızlar için nede ille de pembe? Farklı renkleri yumuşatarak klasiklikten kurtulup farklılık yaratabilirsiniz.

Çok fonksiyonlu ürünler
Her ne kadar odanız geniş olsa da bebeğinizin büyümesiyle daha geniş alanlara ve yeni eşyalara ihtiyacınız olabilecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok fonksiyonlu mobilyalar veya ürünler seçin.Örneğin misafir yataklı ya da çekmeceli karyola, hem saklama ünitesi olarak hem de koltuk gibi kullanılabilecek sandıklar gibi… Böylece bebeğinizin ortalıkta görünmesini istemediğiniz eşyalarını görünmeden saklayabilir hem de alan kazanmış olursunuz.

Halı seçimi
Mümkün olduğunca duvardan duvara halıdan kaçınınız. Özellikle ahşap kaplama üzerind ekullanabileceğiniz ve ara ara kolayca temizlenebilecek anti-allerjik halıları tercih ediniz.

Işıklandırma
Bebeğinizin odasına mümkün olduğunca bol güneş ışığı girdiğinden emin olunuz. Elbette bebeğinizin uykusunun etkilenmemesi için direkt ışık almasını engelleyici uygun güneş ışığını engelleyici perdeler kullanabilirsiniz ama özellikle güneş ışıklarından bol bol faydalanınız. Bunun dışında odanın ışıklandırmasında direkt bebeğinizin gözünü rahatsız edebilecek ışıklandırma sistemleri kullanmayınız. Bunun yerine soft ışıklar ve lambaderler kullanınız.

Kendiniz içinde ufak bir alan yaratın
Özellikle bebeğinizle hem keyif aldığınız için hem de beslemek ya da kitap okumak için bebeğinizin odasında vakit geçireceğiniz zamanlar çok olacaktır. Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız hem onun güvenliği hem de sizin rahatınız için odasına kendiniz için bir emzirme koltuğu koymayı unutmayınız. Bizler de biraz konforu hak ediyoruz değil mi? O zaman sallanan koltukları tercih etmelisiniz.

Güvenlik
Duvara monte edilen aksesuarların yataktan olabildiğince uzak olan bölümlere yerleştirilmesinde fayda vardır. Elektrik tesisanızın bebeğinizin/çocuğunuzun kolayca ulaşamayacağı yerlerden geçecek şekilde olduğunda emin olun.özellikle evde o oda bile olsa priz yüksekliklerinin anahtarlara da aynı yüksekliğe getirilmesi gerekebilir. Korkulacak kadar büyük bir maliyeti yoktur. Ama eğer bunu yaptıramıyorsanız da kapaklı prizler seçilmeli. Ayrıca kablolu elektrik aksamlarını da bebeğinizin kolayca çekip, tehlike yaratmayacak şekilde kablolarının saklanmasına özen gösterin. Mobilyaların tırmanılarak çocuğunuzun düşebileceği ortamlar yaratmadığından emin olunuz ve ona göre yerleştiriniz. Örneğin dolap çekmeceleri bu konuda tehlike olabilir. Çok dikkatli olunması şart!

Çocuk odasını yaşa göre seçin!

Çocuğunuzun odasını ekore ederken, yaşından yola çıkın. Örneğin, 3 yaş üzerindeki çocuğun odası için yumuşak bir halı seçin ve bol bol oyuncak sepeti kullanın

İster yeni doğmuş bir bebek, ister kocaman bir çocuk için olsun; çocuk odalarını dekore etmek büyük bir titizlik istiyor. Odasına uygulayacağınız dekorasyona karar vermeden önce, çocuğunuzun yaşını gözönünde bulundurmayı unutmayın.

0-3 yaş arası:
Bebeğiniz bu süreçte çok hızlı büyüyeceğinden, küçük mobilya almamaya özen gösterin. Aldığınız karyola standart boylarda olsun. Bebeğinizin alt bezini, elbiselerini değiştirdiğiniz alana yakın bir bölgeye, komodin koyabilirsiniz. Eşyalara uzanmak istediğinizde, elinizin altında olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin odasında mutlaka güneşlik kullanın. Parlak ışığın bebeğinizi rahatsız etmesini engellersiniz. Bebekler loş ortamda huzur bulurlar. Bu yüzden aydınlatma konusuna dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi emzirirken oturmanız için, odasına bir koltuk yerleştirmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak koltuk, şilte ve yastıklarda değiştirilemeyen yüzler kullanmamaya özen gösterin.

3 yaş ve üzeri:
Bu yaşta çocuklar için en önemli şey oyundur. Bu yüzden odasındaki eşyaların tehlike içermemesine dikkat edin. Artık tek kişilik bir yatak alabilirsiniz. Alacağınız yatağın bazasını sandıklı seçerseniz, ortalıktaki döküntüleri kaldıracak yeriniz olur. Kız çocuklarında pembe tonlarını, erkek çocuklarında haki yeşili yaşam alanına sokun. Bu renkleri en rahat uygulayacağınız yer, ev tekstili ürünleridir. Odaya bolca oyuncak sepeti koyun. Sepetlerin çok yüksek olmamasına özen gösterin, çünkü çocuğunuz içine oyuncaklarını koyma alışkanlığını bu sayede kazanacaktır. Çocuğunuz için küçük bir masa ve sandalye alın ki, aktiviteler için kendine ait bir yeri olsun. Pahalı halılar yerine, orta halli ve yumuşak bir halı tercih edin.

Çocuk & Genç odaları

Okulların açıldığı bu dönemde çocuk ve genç odaları uyumak ve dinlenmenin dışında yeni bir görev daha üstleniyor, çocuklarınıza sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak…

Okulların açılmasıyla çocuk ve genç odalarında da hareketli günler başladı. Ebeveynler çocuklarının odalarına mobilya seçerken çoğunlukla kaliteli, uzun süre yıpranmadan kullanılabilen, sağlığa zararlı olmayan boyalarla renklendirilmiş, ergonomik ve estetik olanları tercih ediyorlar. Piyasada, çocuk ve genç odalarını yatağı, giysi dolabı, çalışma masası,iskemlesi ve kitaplık raflarıyla bir arada takım olarak satışa sunan birçok marka bulunuyor. Bunun yanı sıra odaları ihtiyaca göre farklı noktalardan bir araya getirilen mobilyalarla oluşturmak mümkün. Öğrencilerin çalışırken dikkatlerinin dağılmaması, aradıklarını kolayca bulabilmeleri ve verimli bir çalışma ortamı oluşturabilmeleri için çalışma köşelerinin düzenli olması, ışığın doğru kullanılması da önemli. Kitapların, CD’lerin,notların düzenli bir şekilde yerleştirilmesi için kitaplık ve raflar kadar kutu ve dosyalama sistemleri de öğrencilere yardımcı oluyor.Çocuk ve genç odalarında kullanılan sabit yatak ve çalışma üniteleri arasında, üstü yatak altı çalışma bölümü olarak değerlendirilen tasarımlar mekandan tasarruf da sağlıyor.

Duvar oyunları
‘Doğru rengi bulmanın en etkili yöntemi kendimizi iyi hissedeceğimiz mekanı hayal etmek. Bu duygunun bize çağrıştırdığı rengi bulduğumuzda odamızı aynı renge boyayabiliriz,’ diyor. Marshall boyanını yetkilileri.Genç ve çocuk odalarındada bu yöntem uygulanıyor. Erkek çocuklar spor takımlarından, bir kaykaydan veya bir sörf stilinden etkilenerek duvarlarına renk uygulaması yapabiliyorlar. Zaman zaman gençlerin sevdikleri kıyafetlerinin renk ve desenleri de boya seçimine rehberlik edebiliyor. Odada kullanılan abajur, lambader gibi aydınlatmaların kablo geçiş yerleri güvenlik açısından büyük önem taşıyor.

İşlevsel çekmece üniteleri, kitaplıklar,çalışma lambaları, kutular ve dosyalama sistemleriyle akıllıca düzenlenmiş bir oda, çocuklara düzenli çalışma disiplinini hissettirmenin ilk adımıdır.

Ders çalışırken ışık kullanımı

Bir çalışma odası için enönemli ayrıntılardan biri de aydınlatma sistemleridir. Bu konuda önerilerde bulunan Philips yetkililerine göre ışık, sağ elini kullanan çocuklar için sol taraftan, solaklar içinse sağ taraftan gelmeli. Çocuğun ders çalışırken kullandığı parlak ışık, gözü rahatsız etmez , aksine okumayı kolaylaştırır. Parlak halojen ışık, konsantrasyonun bozulmasını da engeller. Saatlerce bilgisayar başında oturmak ise yanlış aydınlatmayla çok yorucu olabilir. Kontrastı azaltmak için ekranın arkasına bir ışık yerleştirmek daha doğrudur. Klavyeyi görebilmek ve ekrandan kaynaklanabilecek parlama veya yansımaları önlemek içinse yeterli derecede yukarıdan aydınlatma kullanılmalı. Kalemlik, CD’lik, çeşitli arşiv kutuları ve ara bölücüler ile modern çalışma üniteleri farklı ihtiyaçlara çözümler sağlıyor.

Kaynak : House Beautiful

Küçücük dünyam

Çocuğunuz büyüyor. Her geçen gün ihtiyaçları ve beklentileri artıyor. Bir gün oyuncakları için yer ararken, diğer gün arkadaşını yatıracak bir yatağa ihtiyaç duyuyorsunuz. Hem mevcut mekanı efektif kullanmak, hem de onun ihtiyaçlarına ve zevkine uygun, uzun süre içinde mutlu olacağı, pratik ve neşeli bir oda yaratmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Tematik odalar
Evinizin bir tarzı varsa çocuklarınızın odasının neden olmasın? Yaşı küçük de olsa onun da bir stili vardır. Dekore ederken onun da fikrini alıp, hayal ettiği odayı yapmak hiç de zor değil. Tematik odaların pek çok çeşidini çocuk mobilyaları satan firmalarda bulabilirsiniz. Erkek ve kız çocuklarının farklılığı odalarının tema seçimlerinde de hemen göze çarpıyor. Erkekler daha çok favori sporları, hayvanları ya da tırmanmaya müsait ormanlı dekorasyon stillerini tercih ederken, kızlar çiçekli, kelebekli, prensesli odaları istiyor. Tabii renklerde de büyük farklar var. Erkeklerin favori rengi mavinin tonları olurken kızlar pembe gibi pastel tonları tercih ediyor.

Tema için fikirler

Ekekler için

Hayvanlar
Spor
Safari-orman
Astronomi
Deniz

Kızlar için

Çiçekler
Masal kahramanları
Kelebekler
Deniz kızı

Dar mekanlar
Evlerin en küçük odaları genelde çocuk odası olarak kullanılır. Her ne kadar odanın sahibi küçük olsa da eşyası çoktur. Özellikle belli bir yaşa kadar oyuncaklar çok yer kaplar. Okul dönemindeki çocuklarda ise odada artık bilgisayar, ders kitapları ve boya takımları için yer gereklidir. Küçük mekanları dekore etmek her zaman daha zordur. Ancak birkaç küçük ayrıntı ile çocuklarınızın odalarındaki dağınıklığı toparlayarak onlar için yer açabilirsiniz. Çocukların çok fazla küçük eşyası vardır; oyuncaklar, kalemler, boyalar… Onlara çok önem verirler ve hepsini saklamak isterler. Bu tür durumlarda en iyi çözüm bolca çekmece ve dolaptır. Ancak odanın her yerinin dolapla kaplanması da odada yaşayanların hoşlanmayacağı bir durum. Dolapların üst katlarına tırmanarak bir şey almak istemeleri de tehlikeli olabilir. En iyi çözümlerden biri yatak altlarına konan tekerlekli kutular ve altı sandıklı sedirlerdir. Bazı yatakların altlarında sabit çekmeceler vardır. Bu da çocuklarınız için iyi bir çözüm olabilir. Duvarlara monte edeceğiniz raflar, küçükken oyuncaklara, büyüyünce de kitaplara yer sağlayacaktır. Odanın dekorasyonunda açık renk kullanmak da odayı daha geniş ve ferah gösterir. Eğer çocuğunuzun yatıya gelen arkadaşları varsa ona içinden arkadaş yatağı çıkan bir karyola alın. Böylece istediği misafiri odasında ağırlayabilir. Küçük odalar için en güzel çözümlerden biri ranzalardır. ıki kardeşin aynı odada rahatça yatabilmesini sağlamanın dışında, sadece üst katında yatak olan ve altındaki boşluğun çalışma masası ve kitaplık olarak kullanıldığı ranzalar da oda içinde yer açan çözümlerdir.

Hesaplı ve uzun süre kullanılacak
Çocuklar hızla büyüdüğü için odalarında da sık sık değişlikliğe ihtiyaç duyuluyor. Ancak çok fazla masrafa girmeden uzun süre kullanılacak eşyalar almak istiyorsanız, çocuğunuz büyüdükçe onunla büyüyen yataklardan yararlanabilirsiniz. Genellikle bebek karyolaları üç yıl kullanıldıktan sonra atılıp yerine çocuk yatağı alınıyor. Eğer siz daha uzun süre kullanmak istiyorsanız yatağa dönüşen karyolaları tercih edebilirsiniz. Yine mobilyaların renk seçimlerini yaparken daha klasik renkleri seçebilir ve sadece aksesuarları değiştirerek odanın havasını da çocuğunuzun yaşına göre değiştirebilirsiniz. Erkek çocuklar için kahve tonlarında doğal mobilyalar, kızlar için ise beyaz mobilyalar alınabilir. Temel mobilyalar alındıktan sonra oda içindeki perde, yatak örtüsü gibi tekstil ürünlerinde, duvar kağıtlarında ya da boyalarında farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Böylece çocuğunuz ilerde odasının dekorasyonundan sıkılsa bile değiştirmesi daha kolay ve ucuz olacaktır.

Kaynak: Homeart

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. benim sırtım çok ağrıyor,daha bu yaşta bel kaslarım düzleşmiş,onun dışında omuriliğim de ağrıyor.yataktan kalkarken bile zorlanıyorum.gerçekten denemeliyim.

  2. genel olarak bir insanda buluması gereken şeyler aslında güzel bişey…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂