ÇOCUĞA ANTİBİYOTİK VERİRKEN DİKKAT!

Havaların iyice soğuduğu bugünlerde pek çok kişi özellikle de çocuklar ani ısı değişikliklerinden çok çabuk etkilenebilmekte ve hasta olabilmektedir. Kapalı ortamlar da çocukların sağlığını olumsuz etkileyen bir diğer etken…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Caner, “Çocukların özellikle kış aylarında enfeksiyon tehlikesinden korunması için yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

Bu dönemde çocukları bekleyen hastalıkların başında grip ve nezle geliyor
Ani hava değişiklikleri, çocukların gerek okul servis araçlarında,  gerekse okulda kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunması onların sağlığını olumsuz etkileyerek, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını ve yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Çocuklarımızı izole bir ortamda yetiştiremeyeceğimize göre sık görülen hastalıkları tanımak ve alabileceğimiz basit önlemleri bilmek faydalı olacaktır.

Grip Salgınına Karşı Grip Aşısı
Grip;  ani başlayan ve çoğunlukla üşüme hissi, titreme ile birlikte ateş, baş ağrısı, halsizlik, yaygın kas ağrısı ve balgamsız öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.  Daha sonra boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık, akıntı ve öksürükle birlikte solunum sistemi bulguları ortaya çıkar. Grip salgını, en çok okul çağında görüldüğü için grip aşısı özellikle önerilmektedir. Tedavide kesinlikle antibiotikler kullanılmaz. Bol sıvı alınması istirahat burun tıkanıklığını azaltacak serum fizyolojik kullanılması önerilir.

Nezle, gripten daha hafif seyirlidir. Çoğu zaman koyu kıvamlı burun akıntısı vardır. Tedavi gripteki gibidir.
Özellikle okul çağındaki çocuklarda boğaz enfeksiyonu ve bademcik iltihabı kendini gösteriyor. Bazı hastalarda özellikle de tedavi edilmeyenlerde kulak iltihabı, sinüzit,  bademciklerde apse oluşumu, boyun ve lenf bezlerinde iltihap gibi komplikasyonlara yol açabiliyor. En önemli tehlike de tedavi edilmediği zaman akut eklem, kalp romatizması ve “akut glomerülonefrit” diye adlandırılan böbrek hastalığının daha sonra ortaya çıkma olasılığıdır. Tanıda klinik bulgular yanında mutlaka boğaz kültürü yapılması gerekir. Boğaz kültüründe A grubu streptekok veya farenjite neden olan diğer bakteriler saptanmazsa antibiyotik tedavisi gereksizdir. Hastalık saptanan çocuklar, hastalığı arkadaşlarına bulaştırmamaları için antibiyotik başlandıktan en az 24 saat sonrasına kadar okula gönderilmemelidir.

Kulak iltihabı;  soğuk algınlığı, kulak ağrısı ve ateş gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır. Kesin tanı için doktor kontrolü gereklidir.

Sinüzit; ateş, öksürük, baş ağrısı 10-14 gün süre ile düzelme göstermeyen burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavide uzun süreli antibiyotik gereklidir.

İshalde;  ateş, halsizlik günde üç defadan fazla sulu dışkılama, karın ağrısı, kusma gibi bulgular görülmektedir. Dışkı analizine göre antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Antiobiyotik Kullanımında Doz ve Süreye Dikkat Edilmelidir
Çocuklarda görülen enfeksiyonların büyük çoğunluğu viral enfeksiyonlardır ve bu enfeksiyonlarda  antibiyotik kullanımı  gereksizdir. Oysa aileler çocuklarının her hastalığında antibiyotik başlıyorlar. Unutulmamalıdır ki; doğru endikasyonla yeterli doz ve sürede kullanılmayan antibiyotikler faydadan çok zarar vermektedir.

Yine çocukların aşı ile birçok enfeksiyon hastalığından korunabilmesi için her anne ve babanın çocuklarının hangi hastalıklara karşı nerede ne zaman ve kaç kez aşılandığını bilmesi, varsa eksik aşıların tamamlanması gerekir.

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Kişisel Temizlik
Kişisel temizlik önlemleri,  bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığı önlemektedir. El temizliği,  mikro organizmaların yol açtığı enfeksiyonları önlemede en etkin yoldur. Yapılan araştırmalar sadece el yıkamanın doğru uygulanması ile çocukların pek çok bulaşıcı hastalıktan korunduğunu ortaya çıkarmaktadır. Sadece sabun kullanılması ve el hijyeni ile ilgili eğitimlerin cilt enfeksiyonlarını  %34; ishalle giden hastalıkları % 55; pnömoniyi  %50 oranında azaltmakta ve hastalık süresini kısaltmaktadır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Alışkanlıklarının Kazandırılması Önemli
Hastalıklar kadar önemli diğer bir konu da çocuklarımızın beslenmesidir. Günümüzde hızla artan kronik hastalıkların kökeninde çocukluk ve ergenlikte sağlıksız beslenme ile oluşan şişmanlık yatmaktadır. Okullardaki sağlıklı beslenme programları çocukların hem bedensel sağlıklarının gelişmesinde hem de okul başarılarının artmasında etkili olacaktır. İnsanların bilgi almaya ve alışkanlık kazanmaya en elverişli dönemin okul çağı olduğu ve bu dönemde çocuklara kazandırılacak sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının yetişkinliğe taşınacağı gerçeği konunun önemini daha da artırmaktadır. Çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak için okulda yemek veriliyorsa okul menüleri takip edilmeli, çocukla her gün okulda ne yediği konusunda konuşulmalı ve onlara yemekler hakkında bilgi verilmelidir. Çocuğun hangi besinlere yöneldiği mutlaka takip edilmeli doğru ve yanlış besinler anlatılmalı,  sevmediği besinler varsa onların beğeneceği şekillerde sunulmalıdır.

Haberturk

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

 1. Stres bütün sağlık sorunlarının temelinde yatan sebep. 21 günde stesten kurtulma fikri kulağa çok güze geliyor:)

 2. Every man is an impossibility until he is born. Ralph W. Emerson

 3. Yoğun iş temposundan sıkılan ve işinden bıkanlar için iyi bir çalışma diye düşünüyorum. hamile iken cinsel ilişki pozisyonları

 4. İyi hissetme odaklı periferik, sözde felsefeler. Uyuşturucu felsefeleri. Kişisel gelişim yamaları. Dönüşüm farkındasızlıkları. tükçe sözlük

 5. “Tanrılar Okulu” Stefano D’Anna çince öğreniyorum

 6. konsantrasyon eğitim ve iş hayatında çok önemli umarım faydalı olur yaşlanma

 7. KUMSAL MERTCAN

  kız kardeşimde allerjik astım var.bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi gerekiyor dedi doktor.40 lira şuruba vermektense bu cdyi alırız daha iyi.. ekip ruhu

 8. merhba bu cd almak ıstıyorum nasıl alabılırım gitti gidiyorda goremedım tek olrak saygılar . sekse

 9. SERETAN MENGİ

  Doğal ve fıtri bu uyku sağlıklı hayatın en mühim parçasıdır. Uykumuzu konforlu bir hale getirmiyorsak bu telkini dinlemeyi deneyebiliriz. bulgarca öğrenme programı

 10. en kısa zamanda almak istiyorum duruş bozukluğum var malesef… kilo vermek için egzersiz

 11. ÖZGÜL MEHTAP

  belki baklava kaslı olmayı sağlamayabilir fakat sağlıklı olmak için düşüncenin değiştirilmesi iyi olur… portekizce öğren

 12. Genç Mühendislere Kişisel Gelişim Semineri cd ne demek cinsellikte

 13. Eşim yeni aldı, merakla dinlemeye devam ediyor.. sonuçları bekliyoruz. fwww

 14. son olarakta kimsenin kimseden bir farkı yok, farkımız düşüncelerimizde ve bunları değiştirmekte elimizdedir diyorum herkese tavsiye ediyorum arkadaşlar aging photo

 15. Pişmanlıklar, sorgulamalar… Kendimle yaka paça oluyorum ve bu benim başarımı olumsuz etkiliyor hollandaca

 16. Karizma, başarı için bir adım önde olmayı sağlar. alfa erkeği özellikleri

 17. bebek gibi uyuyorsunuz.. cok etkili bir sistem iş hayatında motivasyon

 18. özellikle de sınav dönemlerinde ihtiyaç duyulan psikolojik destek artık çalışma masamızda var bu cd sayesinde . eğitim şart! öfke kontrolü nasıl yapılır

 19. Kaç yaş üzeri bu cdleri dinleyebilir? arapca ögrenmek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂