Çarşamba , Nisan 24 2019
Ana Sayfa / Sağlık / ÇİNKO EKSİKLİĞİ ÖLÜME NEDEN OLUYOR!

ÇİNKO EKSİKLİĞİ ÖLÜME NEDEN OLUYOR!

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinde görülen çinko eksikliği nedeniyle yılda ortalama 1 milyon kişinin öldüğü, binlerce çocukta ise fiziksel ve zihinsel geriliğe yol açtığı bildirildi.İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, vitamin ve mineral eksikliklerinin, dünyanın önemli bölümünü etkileyen ve öğrenme güçlüğü, zeka geriliği, bağışıklık sistemi sorunları, düşük çalışma kapasitesi, körlük, prematüre ölümler, depresyon ve daha birçok sağlık sorununa yol açan önemli bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

Minerallerin her birinin eksikliğinin sağlık açısından birçok soruna yol açabildiğini dile getiren Boyacıoğlu, özellikle çinko eksikliğinin dünyada üzerinde önemle durulan bir konu olduğunu bildirdi.

Özellikle Türkiye’de et ve süt ürünleri tüketiminin az olması nedeniyle demir, kalsiyum ve çinko eksikliklerinin görüldüğünü vurgulayan Boyacıoğlu, ”Ekonomik şartlar ve eğitim seviyesi farklılıklarına bağlı olarak kırsal bölgelerde yetersiz beslenme oranı çok yüksek. Kent merkezlerinde de çinko kaynaklı gıdaların alımının az olması bu minarelin eksikliğini artırıyor” dedi.

Boyacıoğlu, çinko eksikliğinin en yaygın olarak görüldüğü bölgelerin beslenmenin hayvansal gıdalardan çok hububatlar ve sebzelere dayalı olduğu az gelişmiş ülkeler olduğunu belirterek, çinkonun genellikle sığır, tavuk, balık ve kabuklu deniz hayvanlarının etleri ile yumurta ve süt ürünlerinde bulunduğunu, ayrıca fındık ve baklagillerin de çinko açısından zengin olduğunu bildirdi.

ENGLİSH

zinc deficiency

Approximately one-third of the world population due to the lack of zinc per year average of 1 million people have died, thousands of children in the physical and mental deficiency have been reported to cause.
Istanbul Technical University Food Engineering Department Faculty Member Prof.. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, vitamin and mineral deficiencies of the important parts of the world affect and learning difficulties, mental deficiency, immune system problems, low work capacity, blindness, premature death, depression and many other health problems led to a significant social problem exists, he said.

The health of each one in terms of mineral deficiencies can cause many problems raised the Boyacıoğlu, especially on the importance of zinc deficiency in the world is said be an issue.

Especially in Turkey, and less consumption of dairy products due to iron, calcium and zinc deficiency has been seen highlights of Boyacıoğlu,”Economic conditions and education level varies depending on malnutrition in rural areas with a very high rate. Procurement of food in urban centers also less zinc to be the source of the deficit is increasing the minarets”he said.

Boyacıoğlu, zinc deficiency is the most commonly seen in the area of diet rather than animal food grains and vegetables is based on the less developed countries indicate that the zinc usually beef, chicken, fish and shellfish to be the egg and milk products were found, but also nuts and legumes also in terms of zinc rich said.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. Bu konuda kaybedilmiş saçların geri dönmesi söz konusu olabiliyor mu?

  2. Önemli olan bir şeyleri nereden aldığınız değil, nereye götürdüğünüzdür. Jean-Luc Godard

  3. Orkestrayı yönetmek isteyen, sırtını kalabalığa dönmelidir. James Crook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by