CİLT TİPİNE GÖRE NEMLENDİRİCİ SEÇİMİ-DR. YASEMİN AMATO

Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmak çok önemlidir. “Çok yağlı bir cilde sahip olsanız da mutlaka nemlendirici kullanmanız gerekir” diyen Dr. Yasemin Fatih Amato, cildinize uygun nemlendiriciyi seçmek için önerilerde bulundu.

Nemlendiriciler cildin susuzluğunu giderir, deriyi yumuşatır, nem dengesini korur, su kaybına bağlı ince kırışıklıkların oluşmasını engeller, kuruluk ve pullanmayı önler, ince çizgiler ve kırışıklıkları azaltarak cildin direncini artırırlar. Ayrıca hafif dermatolojik sorunlarda, dermatologların yardımcı ürünlerindendir.

Peki, size en uygun nemlendirici hangisi?

Hafif nemli ciltler için: Tonikle sildiğiniz cildinize nemlendiriciyi uygulayın. Cildinizin doğal olarak nemli olması, kreminizin daha kolay sürülmesini sağlar. Nemlendiriciyi hem makyajınızın altına hem de makyajınızı sildikten sonra sürmek yararınıza olacaktır. Cildiniz makyaj malzemelerine karşı korunurken aynı zamanda makyajı yapacağınız yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlar. Uygulamayı özellikle cildinizi yıkandıktan 20 dakika sonra gerçekleştirmek faydanıza olacaktır çünkü nemlendirici hemen sürüldüğünde ciltte gerilme hissi yaratabilir. Eskiden nemlendiricilerde SPF (güneş koruma faktörü) olmazdı ama artık piyasadaki çoğu marka, faktörlü nemlendirici satıyor.

Yağlı ve sivilceli ciltler için: İlk bilinmesi gereken, kulaktan dolma yanlış bir bilgi olan yağlı ciltlerin nemlendirmeye ihtiyacı olmadığı fikrini unutmak. Tabii “En yağlı olan nemlendiriciyi sürün” de demiyoruz. Bu tarz ciltlerde yağsız ya da yağ oranı düşük nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bu ürünlerin içinde kil, pudra veya polimer maddesi bulunur. Bu maddeler yağlı cildinizin üzerinde yer alan fazla yağı emerler. Eğer cildinizde sık sık sivilce (akne) oluşuyorsa alacağınız ürünlerin üzerinde “non comedogenic” veya “non acnegenic” yazısı olmasını tercih etmelisiniz. Ayrıca nemlendiricilerin artık tedavi edici yanlarının olduğunu unutmamalıyız. Nemlendiricilerin içerdiği ürünler (AHA ve Salicylic asid, C vitamini) sayesinde, kısmen siyah nokta ve sivilceyi tedavi edici yanları da var.

Kuru ciltler için: Kuru bir cildiniz varsa nemlendiriciden vazgeçmemelisiniz. İşin güzel yanı, bitkisel ya da hayvansal yağlar içeren, kolajen içerikli nemlendiriciler bu tarz cilt tipi sahibi kişileri rahatlatacaktır.

Nemlendiriciler ne sıklıkta kullanılmalı?

Her gün ağır makyaj yapıyor ve cildinizi tanıyorsanız, günlük kullanılan nemlendirici size sorun çıkarmayacaktır. Cildiniz aşırı kuruysa ve az makyaj yapıyorsanız, nemlendiriciyi 5-6 saatte bir uygulamanız yeterli olacaktır. Aksine cildiniz daha az kuru ise geceleri yatmadan önce kullanacağız nemlendirici yeterli olacaktır.

Nemlendiriciler en az kaç faktör olmalı, faktörsüz olanların zararları neler?

Nemlendirici markaları artık nerdeyse SPF (güneş koruma faktörü) olmayan ürün çıkarmıyorlar ama siz yine de alacağınız nemlendiricinin en az 30 koruma faktör ve üzeri olmasına dikkat edin. Bu, cildinizin güneşe karşı korunmasının ispatı konumundadır. Ayrıca günlük kullanımlarda kokusuz, parfümsüz, nonallerjik olanları tercih etmenide yarar var. Faktörü olmayan nemlendiriciler sizi güneşe karşı korumayacak ve zamanla bazı lekelerin oluşmasına neden olacaktır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

6 yorumlar

  1. “Hayatta en zor şey, gayesiz insanlarla birlikte yaşamak mecburiyetinde kalmaktır.” Cenap Şehabettin

  2. Mutluluk daima yakınımızdadır, yakalamak için çoğu zaman elimizi uzatmak yeter. George Sand

  3. İmkansızı başarmak, bir çeşit eğlencedir. Walt Disney

  4. Bir şeye odaklanıp onu çok istediğimizde, günün birinde isteğimizin gerçekleştiğini görünce “mucize” diyoruz. Aslında o gördüğümüz içimizdeki ışığın yansımalarıdır. Bu teknoloji de hem hızlı hem yararlı hem bilimsel olarak o ışıktan yararlanmamıza yardımcı oluyor, “ne istiyorsak o olmamızı” sağlıyor. Bize de o mutlulukla emek veren herkese teşekkür etmek düşüyor.

  5. cd leri dinleyen ve memnun kalan insanlarla görüşme imkanımız varmıdır. satrancoyna

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂