CİLDİNİZ İÇİN YAPTIRABİLECEĞİNİZ KIŞ BAKIMLARI

Dermatolog ofi slerinde uygulanan, ciltte fark yaratan tedavilerden faydalanmanın tam zamanı. Bu işlemleri doğru kozmetik ürünlerle destekleyerek pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.
Lekelerle savaşın

Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı en belirgin etki kahverengi lekelerdir. Cildin savunma mekanizmaları ne kadar güçlüyse, lekelenmeye karşı da o kadar dirençlidir. Gençlik yıllarınızda saatlerce güneş altında kalsanız bile cilt kendini onarmayı başarır. Ancak yaş ilerledikçe cilt hücreleri güneş nedeniyle oluşan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye başlar ve lekeler oluşur.
Sculpture Estetik Kliniği’nden Dermatolog Betül Şengör, ten renginin bütünlüğünü bozarak olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olan kahverengi lekelerin anatomisini şöyle anlatıyor; “Cilde rengini veren melanin pigmentleri ultraviyole ışınları yüzünden artar ve melanin üreten hücrelerin cildin bazı yerlerinde birikmesiyle lekeler oluşur.” Dermatolog ofi slerinde uygulanan farklı leke tedavileri, birçok lazer sistemi mevcut. Ancak  bu tedavilere yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey güneşli, hatta yarı bulutlu bir günde güneş koruyucu sürmeden yapılacak yarım saatlik bir gezintinin bile hepsinin yeniden ortaya çıkmasına yeteceği.

Mezoterapi

Leke tedavilerindeki en önemli sorun, lekelerin bir süre sonra geri gelmesidir. Dipnot’tan Dr. Mustafa Karataş, “Benim leke tedavisindeki önceliğim cildi içten dışa tedavi ederek kalıcı iyilik sağlamaktır. Tedavi edilen lekenin geri gelmemesi için bu şarttır. Renk açıcı maddelerle mezolift tedavisi uygulayarak, cilt hücrelerinin melanin aktivitesini azaltıp, lekeleri içten tedavi etmek bence en etkili yöntemlerden biri,” diyor. “Formülün içinde bulunan hyalüronik asit, vitamin ve mineraller de cilt sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Arkasından spot peel diye adlandırılan tek seanslık yeni jenerasyon peeling tedavi uyguluyorum. Bu peeling sonrasında yüze ciltte yaklaşık 12 saat kalan özel bir krem sürülüyor.” Karataş, leke tedavisinde sadece lazer uygulamayı tercih etmediğini söylüyor. “Tüm bu tedavilerden sonra eğer gerek duyarsam lazer teknolojisinden yardım alıyorum. Lekelere sadece lazer ile müdahale etmek eski nesil bir tedavi yöntemi, ayrıca bu yöntem kahverengi lekelerin daha da güçlenerek geri dönmesine neden olabiliyor.”

Skin stamp tedavisi

Sculpture Estetik Kliniği’den Dr. Pınar Karagülle, “D vitamini kemik sağlığı, bağışıklık sistemi için son derece önemlidir ve en önemli D vitamini kaynağı güneştir. Hepimizin bir parça güneşlenmeye ihtiyacı var, ama kontrolsüz güneş ve UV ışınları erken yaşlanmaya neden olur,” diyor. “Bana leke sorunuyla gelen hastalarıma önce peeling tedavisi uyguluyorum. Bir süre sonra da sorunlu bölgelere skin stamp cihazı ile büyüme faktörü içeren bir serum uyguluyorum. Cihazın aşığındaki mikro iğneler sayesinde serum cildin alt tabakalarına nüfuz ederek, cildin kendini onarmasını sağlıyor.”

Peeling tedavileri

Eğer lekeler cildin daha alt katmanlarındaysa yumuşak peeling tedavileri yetersiz kalacaktır. Bu durumda doktorunuz cildin alt katlarına kadar inebilen TCA peel tedavisini önerebilir. Tedavi acısız olsa da, yüzünüzdeki kızarıklık ve soyulma yüzünden yaklaşık bir hafta boyunca sosyal hayatınıza veda etmeniz gerekebilir.

Lazer tedavileri

Kahverengi lekeleri silmek için Q-Switched, Alexandrite, Nd:YAG ve IPL en çok kullanılan lazer sistemleri. Bu tip lazerler melanini ısıtarak yok ediyorlar. Birkaç gün sonra lekenin rengi koyulaşıyor, ardından kabuk bağlayarak düşüyor. Birçok uzman lazer işlemlerini peeling tedavileriyle kombine etmenin en başarılı sonuçları verdiğini söylüyor. Uygulanacak kombinasyonları hastanın ihtiyaçları ve bütçesi belirliyor. Artplast Estetik Merkezi’nden Op. Dr. Orhan Murat Özdemir leke tedavilerinde Visia 3D sistemi sayesinde daha etkili bir tedavi uygulanabileceğini ve yapılan tedavinin sonuçlarının matematiksel veriler ışığında değerlendirilebileceğini söylüyor. “Bu fotoğrafl ama teknolojisi sayesinde derininin alt tabakasındaki, henüz yüzeye çıkmamış sorunları, cildin kalınlığını, lekelerin derinliğini, yapılan işlemlerin objektif sonuçlarını görmek mümkün” diyor. “Bu akıllı makine sayesinde nasıl bir tedavi uygulanacağına karar veriliyor ve eğer cildini korumazsa bir sene sonra hangi lekelerin, kırışıklıkların oluşacağı hastaya gösteriliyor.”

Evde bakım

İçlerindeki aktif madde ne olursa olsun lekelerle savaşmak için tasarlanmış ürünlerin ortak hedefi melanin üretiminde rol oynayan tirozin enzimini bloke etmek. Etkili sonuçlar almak için bu kremleri en az üç ay boyunca kullanmanız gerekiyor. Kahverengi lekelerin tekrar oluşmasını önlemek için cilt bakım rutininize yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi eklemeniz gerektiğini unutmayın. Dr. Pınar Karagülle bu konuyu şöyle açıklıyor; “Yılın 365 günü UV ışınlarına maruz kalıyoruz. Bu yüzden sadece yaz aylarında değil, her gün düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak son derece önemli,” diyor. “Leke oluşumunu ya da var olanların koyulaşmasını önlemek için içeriğinde saf titanium dioxide gibi cilde çarpan güneş ışınlarını ayna gibi yansıtan maddeler bulunan ürünleri tercih edin.”

Canlı ve parlak bir cilt için

Hafif bronzlaşmış bir cilt, her ne kadar parlak ve canlı görünse de maalesef güneşin bu hoş etkisi sadece kısa bir süre için geçerlidir. Mevsim değiştiğinde UV ışınlarının gerçek etkileriyle baş başa kalırsınız; donuk, cansız ve tüm ışıltısını kaybetmiş bir cilt. Eğer orta yaşlarınızı geride bıraktıysanız, bu duruma cilt hücrelerinin yenilenme süresinin yavaşlaması da eşlik eder. İyi haber; dermatolog muayenehanelerinde kısa sürede çabuk sonuçlar alabileceğiniz birçok tedavi mevcut. Dr. Betül Şengör,“Cilt uyarılmazsa yaşlanır. Cildi gençleştirmek, canlı ve taze bir görünüm yaratmak için en etkili tedaviler ciltte hafif bir hasar yaratarak, uyaran işlemlerdir,” diyor. “Böylece hücreler yara iyileşmesini taklit ederek daha çok kolajen, elastin üretirler ve cildin kalitesi her anlamda düzelir.”

Mezolift

İnce iğnelerle cilt altına vitamin ve minerallerin enjekte edilmesi senelerdir uygulanan bir yöntem olsa da içerikler giderek zenginleşiyor ve formül gün geçtikçe daha etkili bir kokteyle dönüşüyor. Dr. Mustafa Karataş, “Bence donuk, cansız ve nemsiz cilt için en etkili yöntem vitamin ve minerallerden oluşan bir kokteyli ince uçlu iğnelerle cilt altına vermek. Son dönemlerde bu kokteyle sihirli bir molekül de eklendi; büyüme faktörü. Bu madde hücreleri aktive eden proteinlerin sentezini sağlıyor. Bir ay arayla uygulanan iki seans daha parlak, daha sıkı ve daha nemli bir cilt yaratıyor” diye anlatıyor.

PRP Tedavisi

Son yılların en popüler tedavilerinden biri olan PRP’de cildi gençleştirmek için kendi kanınız kullanılıyor. Kulağa pek hoş gelmese de aslında son derece basit bir işlem; ufak bir miktar kan alındıktan sonra içindeki büyüme faktörü bulunan iyileştirici hücreler ayrıştırılıyor ve mezoterapi yöntemiyle cilde veriliyor. Dr. Betül Şengör,“PRP tedavisini IPL ışık terapisi ile kombine ediyorum. Sonuçlar gerçekten çok başarılı,”diyor. Estethica Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Bülent Taştan, “Bu işlem cilt gençleştirme, akne izlerinin giderilmesi, kırışıklıkların hafifl emesi, elastikiyet kaybı ve vücuttaki yaşlanma belirtilerinde de etkili. Olumlu sonuçlarının sürekliliği için iki hafta arayla uygulanan 3-4 seanslık kürlerin her yıl tekrarlanmasını öneriyorum,” diyor.

Obagi-blue peel radiance

Este World’den Dermatolog Meryem Seyidi, ciltteki güneş ışınlarına bağlı hasar, donukluk ve renk düzensizliği için uygulanan salisilik bazlı bu sistem için, “İlk uygulamadan sonra bile cilt çok daha sıkı ve parlak görünüyor” diyor. “Ciltteki bu etkilerin kalıcı olmasını isteyenler için bir ay arayla 4-6 seanslık bir kür öneriyorum. Bu işlem boyun ve dekolte bölgesinde de çok başarılı sonuçlar veriyor.” Yaz-kış uygulanabilen ve sadece 10 dakika süren işlem ciltte kızarıklığa neden olmadığı için sosyal hayatınıza hemen geri dönebiliyorsunuz.

Intracel fraksiyonel rf tedavisi

Altın kaplama iğneler bulunan uygulama başlığıyla ciltte mikro tüneller açarak cilt altına radyo frekansı veren bu sistem cilt canlandırma, leke ve elastikiyet kaybı tedavilerinde kullanılıyor. Myeste Kliniği’nden Dr. Birgül Altuntürk bu sistemin en önemli avantajının cildin derin tabakalarına da etki etmesi lazer sistemlerinin aksine enerjiyi cilt altından verdiği yanma hissinin minimum olması olduğunu söylüyor. “Cilt üstünde herhangi bir hasar oluşmadığından yaz aylarında da uygulanabiliyor. İşlem son derece konforlu ve sadece 20 dakika sürüyor, etkilerini üç – dört gün içinde görmeye başlıyorsunuz, iyilik hali beş hafta sonra maksimum düzeye ulaşıyor ve tek bir seansın etkisi yaklaşık bir yıl sürüyor.”

Yeni nesil hyalüronik asit

Doğal olarak vücutta bulunan bu maddenin en önemli özelliği ağırlığının yüzlerce katı su molekülünü çekmesi. Dolgu enjeksiyonlarının aktif içeriği olarak kullanılan bu madde bu defa IAL sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Dr. Özdemir, “Bu terapinin diğerlerinden farkı yüzde yüz saf hyalüronik asit içermesi. Enjeksiyon yapıldıktan sonra, iki gün içinde cilde yoğun nem çekerek parlaklık, ışıltı veriyor ve etkisi uzun süre kaıyor. Yorgun, donuk ve güneş hasarlı ciltlerde haftada bir defadan üç seans öneriyorum.”


Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

  1. William Hazlitt ‘ İşini sevmeyeni işi de sevmez.’

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂