Çarşamba , Mart 3 2021

CHIROPRACTIC – MANUAL TERAPİ NEDİR?

Yunanca Cheir (el) ve Praxis (tedavi) sözcüklerinden oluşan Chiropractic “Elle Tedavi” anlamına gelir ve iskelet sistemi üzerine odaklanan bir tedavi yöntemidir. Omurga ve çevresel eklemlere uygulayıcının eliyle yaptığı müdahalelere “manipülasyon” denir. Sıklıkla kas, kemik, eklem ve bağ dokusu ile ilgili iskelet sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Tedavinin temel konsepti iki prensip üzerine kuruludur:

  • Organizma güçlü bir kendini yenileme yeteneğine sahiptir

  • Omurga yapısı ile organların fonksiyonları arasında sıkı bir ilişki vardır ve sağlıklı yaşam bu ilişkinin dengesine bağlıdır.

Omurga manipülasyonları ilk olarak Grek hekim Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. Bugün bilindiği şekliyle her organ omurilikten çıkan sinirler tarafından uyarılır. Bu sinirlerin omurga sorunları nedeniyle sıkışması ve elektriksel iletimin bloke olması ilgili organda önce fonksiyonel sonra organik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Anlaşılabilecek en kolay örnek fıtıklardır. Örneğin bel fıtığı olan bir insanda bacaklara giden sinir lifleri omurilik düzeyinde sıkışır ve tedavi edilmezse bacakta kısmi felçler ortaya çıkar. Chiropractic, bu ilişkinin iç organlarda da aynı şekilde gerçekleştiğini ifade eder.

Kliniğimizdeki chiropractic uygulamaları da dahil olmak üzere dünyadaki birçok klinikte daha çok bel ve boyun fıtıkları, siyatik, omurga kireçlenmesi gibi dejeneratif hastalıklar, omurgadaki şekil bozuklukları (skolyoz ve kamburluk), yumuşak doku romatizmaları (fibromyalji ve myofasiyal ağrı sendromu), faset sendromu (omurga kilitlenmesi) gibi kas iskelet sistemi üzerinde başarılı uygulamalar yapılmaktadır.

İltihaplı eklem romatizmaları, kemik kistleri ve kemik erimesi olan hastalar açısından chiropractic uygun bir tedavi yöntemi değildir.

Yeni Mah. Mimar Sinan Blv. No.48/A Manisa

Tel: (0.236) 231 30 90     Faks: (0.236) 211 60 55

ENGLİSH

Chiropractic – MANUAL THERAPY

Cheir Greek (el) and Praxis (treatment) consisting of the word Chiropractic “Manual Therapy” means focusing on is the treatment of the skeletal system. Spine and peripheral joints of the hand that enforcement interventions “manipulation” is called. Often, muscles, bones, joints and connective tissue associated with skeletal system is used to treat problems. The basic concept is based on two principles of treatment:

Organism has a strong ability to renew itself
*

Backbone structure with a tight relationship between the function of organs and healthy life depends on the balance of this relationship.

Spinal manipulation is defined by first Grecian doctors Hippocrates. Today it is known exactly as all organs are stimulated by nerves coming out of the spinal cord. This is due to compression of nerves and spinal problems related to electrical conduction block of the first functional organ after the emergence of organic disease causes. Hernias are most easily understood examples. For example, a person with a herniated disc nerve fibers in the spinal cord at the level of the outgoing legs compressed and untreated partial paralysis occurs in the legs. Chiropractic, this relationship occurred in the same way in the internal organs expresses.

Chiropractic clinics in our applications, including many clinics around the world in more back and neck hernia, sciatica, spinal arthritis, such as degenerative diseases, spinal disorders, the figure (scoliosis and kamburluk), soft tissue rheumatism and (myofasiyal pain and fibromyalgia syndrome), facet syndrome (spine locking ), such as skeletal muscles are made on the successful applications.

Inflammatory articular rheumatism, bone cysts, and patients with osteoporosis treatment is not suitable for Chiropractic.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. eşim için gerekli.üç çocuğun,evin yükü onun omuzlarında.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂