ÇALIŞAN ANNELERE DADI TÜYOLARI

Prof. Dr. Murat Tuncer’den çalışan annelere dadı tüyoları: “Düzgün diksiyon, tanıdık birinden referans ve çocuğunuzun onun yanında huzurlu olması, doğru bakıcıyı bulduğunuzun en temel göstergeleridir.”

Prof. Dr. Murat Tuncer; mükemmel anne baba olmak isteyen aileler için hazırladığı ‘Çocuk Sağlığı Rehberi’ adlı kitabında; ailelerden gelen soruları yanıtladı ve ‘doğru dadı’ bulma yollarını anlattı. Prof. Tuncer, çocuğunuza doğru bakıcıyı bulmak için çok işe yarayan 10 püf noktasını şöyle sıraladı:

DÜZGÜN KONUŞSUN
Bakıcı seçerken mutlaka diksiyonunun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle bebekler, yedinci aydan itibaren çevresinde konuşulan dili öğrenmeye başlar ve hafızalarına bununla ilgili her şeyi kaydeder. Birlikte oldukları kişilerin konuşması bozuksa, ilk kelimelerden itibaren aynı yanlışları bebeğinizde de görebilirsiniz. Yani diksiyon önemli!

OTORİTER OLMASIN
Bir bakıcıda aramanız gereken en önemli özellik, çocuklara karşı gerçekten sevgi dolu olmasıdır. Çocuğa yönelik sert uyarılar, ileride onu sevgi yoksunu yapabilir. Bakıcılar nedeniyle otistik bulgular sergileyen bebek sayısı hiç de az değildir. Dadının cinsel organına vurarak cezalandırdığı çocuklarda, ergenlik döneminde önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

REFERANSI BULUNSUN
Bir bakıcıyı işe alırken, mutlaka çok iyi tanıdığınız birinin referansını arayın. Kararınızı tavsiye eden kişiye danışıp verin.

YALNIZ BIRAKMAYIN
Bakıcınız işe yeni başladığında, bir süre evde onunla birlikte olun. Çalışma tarzını ve çocuğunuza ilgisini gözlemleyin.

TEMİZLİK ÖĞRETİN
Dadınıza kendi çalışma prensiplerinizi öğretin. Özellikle bebek bakımı, temizlik konusunda en ufak bir taviz vermeyin ve bu konuda çok titiz olduğunuzu hatırlatın.

BEBEĞİNİZE SORUN
Bebeklerin hislerine ve tepkilerine güvenin. Birlikte olmak istemediği, hareketleriyle hoşlanmadığını ifade eden bir bakıcıya, onu teslim etmeyin.

ANİ BASKINLAR YAPIN
Evden ayrıldıktan sonra, ara sıra haber vermeden bebeğinizi kontrol etmek için uğrayın. Bakıcıdan ayrılırken ve karşılaştığında, bebeğin ona nasıl davrandığını gözlemleyin.

DOKTORA GÖTÜRÜN
Siz doktorla konuşurken, bebeğiniz muayene olurken bakıcınız yanınızda olsun. Eğer bakıcınız kendi içinden gelerek bebekle ilgileniyor, siz doktorla konuşurken ağlamaması için onu oyalıyorsa, bunlar olumlu göstergelerdir. Umursamaz bir tavır sergiliyorsa, bakıcınızla bunu konuşun.

SAĞLIK RAPORU ALIN
Çocuğunuza yakın çalışacak kişiden hepatit A ve B durumunu ve tüberküloz için parazit tetkiklerini isteyin. Aşıları tamam değilse mutlaka aşılatın.

AİLE BÜYÜĞÜ OLSUN
Dadınız ne kadar iyi olursa olsun, başlangıçta bebeğinizi aileden biri olmaksızın onunla yalnız bırakmanızı önermem. Ya anneanne ya da babaanne bir süre bakıcıyla eşlik etmeli. Bebeğin alışmasını sağlamalı.

ANNEDEN AYRILIK BEBEKTE GÜVEN EKSİKLİĞİ YARATIR

EN FAZLA BİR HAFTA
Bebeğinizin yanında bir haftadan fazla uzaklaşmayın. İki yaşa kadar anne eksikliğini telafi etmek çok zordur. Ölüm gibi zorunlu durumlar dışında, iki yaşa kadar bebeği bir haftadan fazla annesiz bırakmak; kalıcı olabilecek güven eksikliği, anne kaybı korkusu gibi problemlere yol açabilir. İKİ

KARŞILAMA ŞEKLİ
Uzun bir ayrılıktan dönüşte iki davranış şekliyle karşılaşabilirsiniz. Birincisi, size aşırı bağlanır ve yanınızdan ayrılmaz. Veya size yabancı gibi davranarak sizi cezalandırır. Bu iki halde de ona gereken sabırla ve olabildiğince yakın davranın ve bir kez daha uzun ayrılık yaşatmayın.

UMURSAMAZSA ZOR!
En sağlıksız davranış size sanki hiçbir şey olmamış gibi umursamaz davranmasıdır. Bu durumda size çok daha fazla görev düşmektedir. Olabildiğince birlikte zaman geçirmeye ve ona yakın olmaya çalışın.

YANINIZDA GÖTÜRÜN
İş veya tatil nedeniyle olabilecek ayrılıkları, beş günle sınırlı tutmak uygun olur. Beş günden fazla ayrılık söz konusu olursa, bebeğinizi yanınızda götürün. İleride bu seyahat sizinle çocuğunuz arasında tatlı anılar olarak kalacaktır.

BİLGİSAYAR KURUN
Eğer zorunlu olarak uzun bir ayrılık planlanıyorsa, seyahatten birkaç hafta önce evde iki bilgisayar kurup MSN veya skype gibi bir erişimle, içerideki odadan bebekle görüntülü olarak konuşun. Daha sonraki birkaç gün de başka bir evden aynı iletişimi kurun. Bu bebeğiniz tarafından, siz uzaklaşmadan uyguladığınız bir oyun olarak algılanacaktır.

Yuvada sosyalleşsin

Bugüne kadar yapılan bilimsel incelemeler, okul öncesi eğitimin çok yararlı olduğunu ortaya koydu. Yuva için en uygun yaş ise 3.5 civarıdır. Bu dönem tuvalet eğitiminin de tamamlandığı yaş olduğundan, uygundur. Bakıcınız olsa bile çocuğunuzun belli saatlerde sosyalleşmesi  için yuvadan destek alabilirsiniz. Çocukların  bir arada olması nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonları artsa bile bu eğitime engel değildir.

Esra Tüzün

21.06.2010
Kaynak : Sabah

ENGLİSH

Prof. Dr. Murat Tuncer tips from nanny to working mothers: “Proper diction, a reference from someone familiar with him and your child to be quiet, you are correct caregivers find the most basic indicators.”

Prof. Dr. Murat Tuncer, perfect for families with parents who want to be prepared ‘Guide to Child Health’ in his book, he answered questions from parents ‘right nanny’ told to find their way. Prof. Tuncer, the right caregiver for your child to find useful tips and tricks that the 10 were listed as follows:

Get EVEN TALK
When selecting a caregiver must ensure that the proper diction. Because, especially babies, around the seventh month onwards begins to learn the spoken language and memory to record everything about it. If they are bad people with speech, since the first word in your baby can see the same mistakes. Diction that is important!

Let authoritarian BE
The most important features you need to call in a sitter, against children is really loving. Harsh warnings against children, the future may be deprived of her affection. The baby sitter because the number of exhibiting autistic symptoms are not rare at all. Punish the nurse as a blow to the genitals of children, serious problems may occur in adolescence.

REFERENCES get the FOUND
When you hire a sitter, always look for a reference to someone you know very well. Consult your decision whether to recommend to the person.

Do not leave you alone
Your sitter is just starting to work, the time at home with him. Observe your child’s interest and working style.

To CLEAN TEACH
Teach your nanny, your own principles. Especially in baby care, cleaning, and do not in the slightest concession on this issue very carefully remind you.

Your BABY PROBLEMS
Babies’ feelings and reactions of trust. Did not want to be with, not with movements like a babysitter means, do not submit it.

ANI Printing NOW
After leaving the house occasionally without any notice to check your baby to come. And caregivers encounter when you leave, the baby had to observe her behavior.

Take DOCTORATE
When you talk to the doctor, baby sitter with you when you get your inspection. If you are interested in the baby sitter is coming from within your own, you distract him not to cry while talking to a doctor if they are positive indicators. If a careless attitude, we talk with your caregiver.

HEALTH REPORT BELOW
Who will work closely with your child from hepatitis A and B status and ask them to tests for tuberculosis parasites. If not then surely inspire all vaccines.

You LARGE FAMILY HAS BEEN
No matter how good your babysitter, your baby in the family since no one left alone I do not recommend it. With grandmothers or grandmother or caregiver must be accompanied by a period. Exercise should allow the baby.

CREATE TRUST DEFICIT is the separation of ANNE BABY

MAXIMUM of ONE WEEK
Do not stray too far from a week in addition to your baby. To compensate for the lack of living up to both the mother is very difficult. Except as required, such as death, the two lived more than a week until the baby to leave without their mothers, persistent lack of trust may be, the mother can cause problems such as fear of loss. TWO

MEET FORM
Two in a long pattern of differences may arise from the conversion. First, you will connect to excess and do not leave your side. Or we will punish you by acting as a stranger. In these two cases also required him to act with patience and as close as possible, and once again, do not live long separation.

If you MUST not care!
The most unhealthy behaviors, such as if nothing had happened to you is to act unconcerned. In this case, you are much more responsibility. To spend some time together as possible and try to be near him.

Take your
Differences may be due to business or vacation, would be appropriate to be limited to five days. If such separation is more than five days, you take your baby. Among those traveling with you, your children’s future as the sweet memories will remain.

COMPUTER INSTITUTION
As if the mandatory separation is planned for a long journey home after a few weeks ago to set up two computers to access, such as MSN or Skype, as a video inside the room with the baby talk. From home a few days later another of the same communication rate. By this baby, you will be perceived as a game away from you practice.

Be much in the social slot

To date, scientific studies, pre-school education was demonstrated to be very useful. Around the 5.3 slot is the most appropriate age. Age of toilet training in this period is completed, is appropriate. Even if you have some time carer for your child can receive support from the slot for socialization. Because of a children’s upper respiratory tract infections, even this increase is not an obstacle to education.

Esra Tüzün

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Dr de hala var mı? ben rastlayamadım

 2. matematik frekansı benim için şart.2.sınıftaki kardeşim için de olurmu acaba yani yaşından dolayı.bu konuda bilgi verirmisiniz

 3. iş hayatımı bile olumsuz etkileyen bir sorun ama artık bunu bu cd sayesinde aşabileceğimi düşünüyorum.

 4. Sınavlar hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Sınavlardan istenen neticeyi alabilmek için sistemli bir program izlememiz gerekmektedir. Bu telkinle gireceğimiz sınavlardan başarılı bir şekilde sonuçlar alacığımıza inanıyorum.

 5. Bazen bulduğun taştır, bazen bulduğun kelebeklerdir, bazen çiçek bulursun, bazen de hakikati bulursun; ama hatırla, güzellik daima bulmaktadır, bulduğunda değil… O işin bahanesidir. Osho

 6. @tugbaozdenal bazı gelişimlerimi tam tamamlamadım kişisel gelişim uzmanı bana bir ara bir kahveyle fal eşliğinde yardım edecekmisiniz ?

 7. JALE GÜLŞAH *

  Merhaba, en az bir kere dinlemek koşuluyla rahatlıkla birden fazla dinleyebilirsiniz.

 8. bilinçaltı tekniği ile sigarayı bırakan bir arkadaşım mevcut… bu konuda da her şey beyinde bitiyor..

 9. Her kilo fazlası olan bayan gibi benim de başlayıp bıraktığım diyet maceralarım vardı. Alfa frekansı yeni ve ilginç bir deneyim.Bugün 4. günümdeyim ve şaşkınlık içindeyim.Şimdiden çok farklı hissediyorum kendimi.Paylaşmaya devam edeceğim..Teşekkürler.. alkol kontrolü

 10. Kişisel gelişim uzmanlarına dünyanın parasını döken gerizekalılar var. Ulan zaten sorun orada; paranın her sorunu çözeceğini zannetmek. telkin müzikleri

 11. Bir çok hastalıkla yüz yüze geldiğimiz şu zamanda kendimize daha iyi vakit ayırmak yediklerimize dikkat etmemiz lazım hollandaca sozluk

 12. Geçimişim yakamı bırakmıyor diyen binlerce insandan biriyim. baştan çıkarma

 13. mp3′leri dinlerken, bir taraftan da görünüşümüze (bakımımıza) özen göstermeliyiz diye düşünüyorum. Şimdiden heyecanlanmaya başladım ha… korece doğum günün kutlu olsun ne demek

 14. Bu mp3ü çok merak ediyorum. Sorunsuz diyebileceğim bir ilişkim var,erkek arkadaşım da ben de mutsuz değiliz ancak zaman geçtikçe bir şeyler monotonlaşmaya başladı. Birlikte daha az vakit geçirip günlük hayatın koşturmacası içinde birbirimizi bulmakta zorlanıyoruz. Bu telkinin ilişkimiz açısından çok yararlı olabileceğine inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürler subliminal stimuli

 15. Yaz geldiğine göre kişisel gelişim kitapları raftan iner. Ortalıkta üstünde deney yapılabilecek insanlar var nasıl olsa 😉 para ceviri

 16. Söke TAYEM de cuma gunü tamamlanan Kişisel Gelişim Eğitimi ile birlikte hizmetiçi egitimlere 3 Eylül 2012’ye kadar ara verildi. İlgililere ruh eşi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂