Cumartesi , Temmuz 31 2021

BOTOKSLA ”TİK” TEDAVİSİ

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı, yüz ve boyun başta olmak üzere vücuttaki seğirme ve atmalar, diş sıkma ve gıcırdatmanın botoksla tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

Yüzdeki tik ve seğirmelerin farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini anlatan Akbostancı, “Bu sorun ‘hemifasial spazm’ denilen, beynin arkasındaki atardamarın yüz sinirine baskı yapmasından dolayı görülebileceği gibi, ‘blefarospazm’ adı verilen, kronik göz zarı iltihabı ve göz kuruluğu halinde sık göz kırpma ihtiyacı nedeniyle beyin bunu otomatik davranış haline getirebilir” diye konuştu.

Yüzdeki tiklerin sebebinin bilinmediğini, ancak genetik nedenlere bağlı ortaya çıkabildiğini anlatan Akbostancı, diş gıcırdatma ve sıkmanın ise kronik diş sağlığı problemlerinden kaynaklanabileceğini belirtti.

Tedavide uygulanan yöntemler

Nörolojik nedenlerden kaynaklanan sorunlar için mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini vurgulayan Akbostancı, seğirme ve tiklerin nedenlerinin tespit edilmesi için bazı yöntemler önerildiğini açıkladı:

“Kuru göz probleminde göz damlasıyla sorun çözülmeye çalışılır, takibi bir göz hekimi yapmalıdır. Eğer sorun hala devam ediyorsa botoks önerilebilir. ‘Hemifasial spazm’da da botoks tedavisiyle çok olumlu sonuçlar alınabiliyor. Botoks çok düşük dozda ilaç olarak kullanıldığında istemli hareketlere engel olmazken istem dışı hareketleri ortadan kaldırabiliyor. Zaten estetik amaçlı kullanımı da buna bağlı oluyor. Botoksun etkisi uygulamadan 3 gün sonra ortaya çıkıyor ve etkisi ortalama 3 ay sürüyor. Eğer hasta tedaviden memnunsa bunun 3 ayda bir tekrar edilmesi gerekiyor. Bunun sağlık açısından hiçbir zararı yok.”

Seğirme ve kasılmalar sadece yüzde olmuyor

Seğirme ve kasılmaların sadece yüzde olmadığını, boyun bölgesinde de görülebildiğini belirten Akbostancı, “Servikal distoni” denilen hareket bozukluğunda da botoksun son derece etkili olduğunu söyledi.

Mesleki nedenlerden dolayı da el, ağız ve yüz gibi bölgelerde kasılmalar ortaya çıkabildiğini anlatan Akbostancı, “Örneğin saksafon çalan bir müzisyende ağızda, gitaristlerde elde, daktilograflarda parmaklarda kasılmalar yaşanabiliyor. Bu durumlarda da botoks soruna çare olabiliyor” şeklinde konuştu.

Sorun hastaların psikolojilerini de olumsuz etkiliyor

Prof. Dr. Akbostancı, tik ve seğirme gibi sorunların hastaların psikolojisini olumsuz etkilediğini, yüzde kasılması olanlarda mahcubiyet, kendini kötü hissetme gibi rahatsız edici problemler görüldüğünü belirterek, botoks tedavisiyle bu tür psikolojik problemlerin de ortadan kalktığını sözlerine ekledi.

A.A

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

 1. çocuğumu yetiştirmek için bir dil daha öğrenmesini istiyorum okulda yeterli olmadığını düşünüyorum bu cd yi çocuğuma dinleteceğim..

 2. kesinlikle beyinde bittiğine inanıyorum.. başarının ilk şartı beynimizi inandırabilmek..

 3. birkaç gündür dinliyorum kilo vermedim henüz ama hakikaten gevşediğimi hissediyorum çok harika bir duygu.bu kadarını beklemiyordum.kilo vereceğime de inanıyorum.

 4. benim için erken ama iş hayatında başarı cd sini de sıraya koymalıyım

 5. Daha hızlı okuyup daha çok kitap bitirmek istiyorum

 6. Gaye mutluluk ve huzursa buda sevdiğin kimselerle gerçekleşiyorsa onlarla ilişkilerinin düzenlenmesi açısından yardımcı bir program olacağını düşünüyorum

 7. Uçamıyorsanız, koşun; koşamıyorsanız, yürüyün. Eğer yürüyemiyorsanız, sürünün; ama hareket etmeye devam edin. Geleceğe doğru ilerlemeyi sürdürün. Martin Luther King

 8. Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık. Konfüçyüs

 9. İdeal denen şey bir yıldıza benzer, ona hiçbir zaman yetişemeyiz ama, tıpkı denizcilere olduğu gibi, bize de yolumuzu gösteren O’dur. Carl Schutz

 10. benim sırtım çok ağrıyor,daha bu yaşta bel kaslarım düzleşmiş,onun dışında omuriliğim de ağrıyor.yataktan kalkarken bile zorlanıyorum.gerçekten denemeliyim. subliminal ingilizce indir

 11. konsantrasyon eğitim ve iş hayatında çok önemli umarım faydalı olur shad helmstetter

 12. en kısa zamanda denemek istiyorum. kendine güven

 13. Denemkte fayda var. Migren gibi baş ağrıtıcı bi konuya çözüm sağlıyorsa denenmeli lider özellikleri

 14. Iyi Bir Konuşma Sesinin Nitelikleri https://t.co/KIzWbVtO subliminal mesaj

 15. Televizyonda sizi gördüm. Konuşmaları beni çok etkiledi. Bu sistemi denemek istiyorum. rusça klavye

 16. ÖCAL HAZİRAN

  BPT hakkında geniş çaplı bilgisi sizler sayesinde öğrendim kendi hayatının yapıcısı olmalıymış insan.. erken boşalma

 17. Ali bey en kısa zamanda cd kerinize ulaşıp kendimi bir programa almak için sabırsızlanıyorum.. iyilikler dilerm romanca şarkılar

 18. neden hamile bayanlar kullanmamalı acaba? ehliyet oyunu

 19. ingilizce derslerimin iyi olması gerekiyor ama yapamıyorum satranç resmi

 20. yorumlar bile insanı rahatlatıyor boy uzunluğu

 21. Çok ilginç bi çalışma çocuk sorunu olanlar için sevindirici bir çalışma. erkek ve kadın birleşmesi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂