Çarşamba , Mayıs 12 2021

BOTOKSLA İLGİLİ TÜM MERAK EDİLENLER

Şamdan Plus/Şah Yaycı

Botulinum A toksini ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla botokstan estetikte olduğu gibi vücudun çeşitli bölgelerinde de yararlanılıyor. Boyun kaslarının istemsiz kasılmasından göz çevresindeki tedavilere kadar birçok alanda botoks uygulanabiliyor.

Botulinum A toksini ilk olarak önemli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yola çıktı. Botulinum A toksini bir marka değildir, etken maddedir. Botoks Disport gibi markalara ayrılır. Botilinum A toksininin dünyada ilk uygulama alanı kaşlar üzerinde olusan stresi kaldırarak spazmları yok etmek. Botilinum A toksininin yılanlarla, sürüngenlerle bir iliskişi yoktur. Botilinum A toksini bakteriden elde edilen, sıradan denebilecek tıbbi bir ilaçtır. Botulizm hastalıgına neden olan Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir proteindir.

Kozmetik uygulamanın dışındaki kullanım alanları

➷ Boyun kaslarının istemsiz kasılması

➷Göz çevresinin etrafında yer alan kasların aşırı kasılması

➷Yazı yazarken parmaklarda ortaya çıkana kramplar

➷ Çene kaslarının kasılması

➷ Ani ve istemsiz tikler

Aşırı terleme: Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı ile yüzde de aşırı terleme görülebiliyor. Bunu durdurmak için kullanılan Botulinum A toksini terleme bölgesindeki deri içine yapılıyor.

Diş gıcırdatma: Dişlerde aşınmaya, diş ve dolgularda kırıklara yol açabiliyor. Yüzdeki kaslarda ve çene ekleminde ağrıya, dolayısıyla kronik baş ağrısına neden olabiliyor. Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu dişleri sıkma durumu. Diş hekimlerince uygulanan gece koruyucularının yanında Botulinum A toksini tedavisi, olumlu sonuçlar verebiliyor.

Migren ve baş ağrılarının tedavisi: Kas gevşetici etkisi nedeniyle son derece yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor. Alın ve göz çevresinde baş ağrısı olan hastalara kulak kepçesi üzeri, alın bölgesi ve göz çevresi kaslarına çok küçük dozlar halinde uygulama yeterli olmaktadır. Tüm başa yayılan agrıya sahip ya da boyun arka tarafına yayılan ağrıları olan hastalara Botulinum A toksini ense ve omurganın iki yanındaki kas gruplarına da yapılmaktadır.

Kozmetik amaçlı uygulamalar

Kozmetik amaçlı uygulamalarda ince kırışıklıklar, asimetrilerin giderilmesi en temel amaçlardan.

Üst yüz: Alın çizgilerinin yumuşatılması, çatınma çizgilerinin gevşetilmesi, düşük kasların yükseltilmesi sakaların gerilmesi. Kaz ayaklarının yumuşatılması, göz çevresinin gerilmesi ve çizgilerin silinmesi. Burun üst yanlarındaki tavşan çizgilerinin giderilmesi.

Orta yüz: Maseter kasına uygulanmasıyla orta yüzün dışa doğru yuvarlatılarak gerilmesi ve çene ekleminin sertliği ve keskin görüntüsünün giderek yumuşatılması.

Alt yüz: Çene konturuna enine boyuna minik dokunuşarla yapılan minik dozlarla yüz ovalinin toparlanması.

Boyun: Platismal kaslara, çenemizi öne çıkarıp, boynumuzu gerdiğimizde ortaya çıkan uzun şerit halindeki kaslara uygulandığında boyun cildinde gerginlik yaratır.

Burun ucu kaldırma: Burun ucunu çeken kas aktif ise burun ucu hafif kaldırılabiliyor. Bazı durumlarda açık olan burun kanatları hafif kapatılabiliyor.

Bacak inceltme (Calf reduction): Baldır kasına botoks enje ksiyonu yapıldığında bu kasda gevşeme oluşturduğundan bir miktar incelme sağlar fakat genellikle fazlaca botoks kullanmak gerekir. Etkisi genellikle 3-4 ayda geçer. Yan etkilerden kaçınmak için uygulamayı yapan hekimin Botulinum A toksini enjeksiyonu konusunda uzman ve deneyimli olması gerekir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

  1. sıkıntılı bir iki sene geçirdim şu an lise üç te okuyorum bu iki sene yakamı bırakmıyor

  2. Ne kadar ileri gidebileceğini ancak çok uzağa gitmeye cesaret edenler keşfedebilir. Thomas Stearns Eliot

  3. sağlıklı beslenme zayıflama motüvasyon neticede hepsi beynimizin gücü ile bağlantılı bizim beynimize veremediğimiz komutları yerimize veriyorlar )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂