Perşembe , Haziran 10 2021

BİYOLOJİK SAAT VE DOĞRU BESLENME İLİŞKİSİ

ŞAMDAN PLUS / BANU KAZANÇ

Diyetle ilgili yazıların birçoğu akşam yemeğinin kaçta yenilmesi gerektiği konusunda kesin bilgiler içerir. Referans olarak genelde Amerikan tarzı beslenme saatlerine yer verilir. Yenilen yemeğin saatinden daha önemli konu ise içeriğidir.

Akşam saatlerinde metabolizma yavaşlamaya başlar.18.00-19.00 arası akşam yemeği için uygun bir saattir. Bu söylem, Amerikan tarzı beslenmenin örneklerinden biridir. Amerikalılar akşam yemeklerini genelde erken saatte yer. Büyük şehirde yaşayanların yemek düzeninde ise günümüz insanı, akşam yemeğinin günün en önemli öğünü olduğu düşüncesiyle hareket eder.

Genellikle diğer öğünler hızla geçiştirilirken, akşam yemeği aile fertlerinin masada toplanıp vakit geçirdikleri, hatta en fazla kalori aldıkları öğün olur. Kentsel yaşamda, sofistike ve şık yemek davetlerinde ise yemeğe başlama saatleri daha da geçe kalıyor, neredeyse saat 21.00’ı buluyor. Yemek öncesi hafif bir aperitif ile konukların katılımı bekleniyor. Akşam yemeğinde yenilen yemeğin saatinden daha önemlisi ise içeriğidir. Tabi ki yiyeceklerin kalorilerinin saatle bir ilgisi yoktur.

AKŞAM YEMEĞİNİN SAATİ VE İÇERİĞİ NE OLMALI?

Saat 22.00’da yediğiniz yiyecek size aynı kaloriyi verecektir ama işin boyutu salt kalori ile sınırlı değildir. Vücut, günışığına bağlı olarak gündüz daha aktif olmaya, gece ise organların onarımı için dinlenmeye uygun bir ritimle hareket eder.

Gün içinde vücudumuzda değişik saatlerde farklı enzim ve hormonlar salgılanır. Bunlara bağlı olarak metabolizmamızın daha hızlı ve daha yavaş çalıştığı dönemler olur.

Biyolojik saat olarak isimlendirilen, vücudun doğal ritmine (sirkadiyen) uygun bir beslenme tarzı seçersek vücudumuzu zorlamamış oluruz.

BİYOLOJİK SAAT NASIL İŞLER?

Yiyecekleri bize enerji sağlamaları için tüketiriz. Sabah ve öğlen saatlerinde ve devamında,  enerji ihtiyacımız daha fazladır. Akşam yemeğinden sonra ise birçoğumuz için bizi bekleyen yoğun bir aktivite olmaz.

Vücudumuzun biyolojik  ritminin gün ışığına bağlı olarak hareket ettiğini tekrarlarsak, özellikle güneşin batışından sonraki saatlerde vücut dinlenme, yenilenme ve onarım sürecinde olacaktır.

Bu şablona uygun beslenme ise, kahvaltı ve öğle yemeğinin daha enerji sağlayıcı, tok tutan, akşam yemeği ve uyku öncesindeki atıştırmanın ise sindirimi zorlamayacak, uykuyu etkilemeyecek nitelikte olmasına özen gösterme şeklinde olmalı.

MELATONİN HORMONUNUN GÖREVLERİ NELERDİR?

Vücut saat 21.00’dan sonra dinlenmeye ve uykuya hazırlanır. Bu süreçte stres hormonlarının salgılanması ve sindirim sistemi yavaşlar. İdrar atımı azalır, tansiyon ve nabız değerleri, vücut ısısı, düşer. Rahat bir uyku ve melatonin salgılanması için, karanlık, serin, sessiz ve sakin bir ortam gerekir. Vücut bu süreçte artık uykuya hazırdır.

Melatonin hormonunun temel görevi; vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamasıdır. Melatonin, genelde 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Işığa duyarlıdır.

Karanlıkta yoğun salgılanır. Gece ise, büyüme hormonu faaliyeti artmaya başlar. Büyüme hormonu hücrelerin kendini yenilemesi, onarılması için önemlidir, ayrıca yağları eritip kasların gelişmesinde de etkili olur.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. Dil söyler, kulak dinler; kalp söyler, kainat dinler… Yunus Emre

 2. Bugün sizi tvde seyrettim ama işe gitmem gerekiyordu tamamını seyredemedim bu kısacık seyir bile beni size çekti ve çok mutlu etti düşünme tekniği ile insanların istediğini elde edeceklerini ve mutlu olacaklrına inanıyorum bu düşüncemi sizin söylemleriniz iyice pekiştirdi başarınızın devamını için olumlu düşüncelerim sizinle olsun.

 3. Geçen sene almıştım bu ürünü. Çocuğum çok faydalandı. Ancak cd kayboldu. Bu sene tekrar dinlemesini istiyorum. İsme özel fiyatınızı öğrenebilir miyim? Kayseri

 4. En iyisi… Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol. Fakat, oradaki en iyi ve büyük çalı sen olmalısın Çalı olamazsan bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver. Bir misk çiçeği olamazsan bir saz ol. Fakat, gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Hepimiz kaptan olamayız, bazılarımız tayfa olmaya mecburuz. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapacağımız iş, size en yakın olan iştir. Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Kazanmak, yahut kaybetmek ölçü ile değildir. Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın. Douglas Malloch

 5. Yorum yapmak isteyip de yorum yapamayanlar için ideal olabilir:)

 6. geçmişinden pek memnun olmayanların kullanması gereken bir çalışma. aslında hapishanede ağır suçlardan yatan kişilere uygulanması suç işleme duygusunu giderebilir. bunun için deneyler yapılmalı bence.

 7. Kurda sormuşlar, boynun neden kalındır? Kurdun cevabı şöyle olmuş, kendi işimi kendim görürüm de, ondan.

 8. Bunu arkadaşım Halile tavsiye edeceğim migrenden çok çekti. al+3

 9. Atalarımız her zaman haklı çıkmıştır. “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” Kontrolsüz öfkenin insanın başına ne gibi zararlar açtığı aşikar. Bir aile büyüğümün bu telkine kesinlikle ihtiyacı var. alfa erkeğinin özellikleri

 10. benim sırtım çok ağrıyor,daha bu yaşta bel kaslarım düzleşmiş,onun dışında omuriliğim de ağrıyor.yataktan kalkarken bile zorlanıyorum.gerçekten denemeliyim. japonca öğrenmek

 11. Geçen sene almıştım bu ürünü. Çocuğum çok faydalandı. Ancak cd kayboldu. Bu sene tekrar dinlemesini istiyorum. İsme özel fiyatınızı öğrenebilir miyim? Kayseri japonca kelimeler

 12. genel olarak bir insanda buluması gereken şeyler aslında güzel bişey… bulgarca kursu

 13. 21 günde strese son demek bi ömür boyu mutluluk demektir. sublımınal mesaj

 14. para yunanca öğreniyorum

 15. Etrafında sizi çekemeyen insanların olması muhtemel bu set tam size göre kadın ve erkek birleşmesi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂