BİTKİSEL HAP SATIŞI İÇİN UYARI

 

Toplumsal Etik Derneği Genel Başkanı Ahmet Akgün, eczaneler dışında “kapıdan satış” yöntemi ile pazarlanan bitkisel preparat ve tabletlerin ruhsatlandırma ve denetim sorununun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, şifalı bitkilerden elde edilen preparat ve tabletlerin, kalp-damar, kolesterol, tansiyon ve şeker gibi hastalıklara “alternatif tedavi” olarak gösterilerek geniş bir pazar alanı oluşturulduğuna dikkati çekti. Hiçbir farmakolojik süzgeçten geçirilmeden elde edilen bu ürünlerin “kapıdan satış” yöntemiyle yüksek bedellerle pazarlandığını belirten Akgün, böylece yüksek cirolu bir sektör oluşturulduğunu ifade etti.
Türkiye’de yetişen birçok endemik bitkinin sağlıkta tamamlayıcı ve koruyucu şifa kaynağı olduğunu vurgulayan Akgün, açıklamasında, şunları kaydetti:
“Doğal ve bitkisel tedavilerin, hijyensiz, farmakolojik süzgeçten geçirmeden ve modern tıp biliminden yararlanmadan yapılmasının sosyal-ekonomik ve sağlık yönünden riskleri vardır. Halkın sağlığıyla oynanmasını ve umut ticareti yapılarak çıkar elde edilmesini etik bulmuyoruz. Hastaların, hastalıklarıyla ilgili tahlil tetkik yapılmadan, ‘doğru ve kesin tanı’ konulmadan, ‘dozajı belirlenmemiş’ bu ürünlerin kullanılması sonucunda oluşacak risklerin sorumluluğunu kim taşıyacaktır? Eczaneler dışında ‘kapıdan satış’ yöntemi ile pazarlanan bu materyallerin ruhsatlandırma ve denetim sorunu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında çözüme kavuşturulmalıdır. Halkın sağlığından sorumlu olan kurum, ruhsat ve denetim işini üstlenebilmelidir. Bu konudaki yasal boşluklar acilen giderilmelidir. Ayrıca, gerçek dışı yayın ve reklam yapan görsel medya hakkında Radyo Televizyon Üst Kurulunu da göreve davet ediyoruz.”

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. Yeteneklerin en fazla geliştiği zaman, insanın bütün bir dünyayı karşısına aldığı zamandır. Mary Wollstonecraft

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂