Cumartesi , Şubat 20 2021

BİR YILLIĞINA TARLA KİRALAYIP DOMATES YETİŞTİRİN!

Cumartesi Sabah / Neslihan TUNÇ

Birçok büyük şehrin yakınlarında, belediyeler ya da özel olarak işletilen hobi bahçeleri var. Son derece uygun fiyatlarla bir yıllığına kiralayabileceğiniz bu minik arsalara istediğinizi ekebiliyorsunuz.

Hobi bahçeleri, emeklilerden, mühendislere, yöneticilerden doktorlara kadar farklı meslek gruplarından ilgi görüyor.

Hobi bahçelerinde domates, biber, patlıcan, kabak, kavun, karpuz, patates, yer elması, çilek, enginar, ahududu, böğürtlen gibi birçok ürün yetiştirebileceğiniz gibi, nane, maydanoz, kekik gibi bitkileri, ekinezya, çörekotu gibi tıbbi değeri olan çiçekleri de ekmeniz mümkün.

Yaz kış kullanılabilen bahçelerde kışın ıspanak, marul, havuç, brokoli, turp gibi birçok kış sebzesini yetiştirebilirsiniz.
Bu sebzelerin fidelerini, yazlıklarda olduğu gibi pazarda pek bulamayacağınız için, yazın son günlerinde, tohumlarınızı ekip kendi fide çalışmalarınızı yapmalısınız.

ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALI

Pendik yakınlarındaki Cavidan Hanım Çiftliği, hobi bahçesi hizmeti veriyor.

Çiftliğin sahibi Ufuk Kaya, bahçe kiralayanların farklı bir hayat tarzına geçiş yapmış olduğu görüşünde: “Haftasonları ailenizle gidebileceğiniz, zamanınızı doğada geçirebileceğiniz bir yeriniz oluyor.” Ufuk Kaya hobi bahçelerinin özellikle şehirli çocuklar açısından çok faydalı etkileri olduğunu söylüyor: “Gözlemlediğimiz kadarıyla, çocuklar ilk geldiklerinde, doğadan ne kadar uzak kaldıklarının belirtilerini gösteriyorlar.

Ağaca çıkmak, ormanda dolaşmak bir yana, ufak bir çalılığı geçemiyor, bir arı ya da kertenkele görünce korkuyorlar.

Çocuklar haftasonları toprakla uğraşıp bir bitkinin büyümesini gördükçe, olumlu bir değişim yaşıyor.” Hobi bahçesinde yetiştirilen sebzelerin, pazardan aldıklarınızdan farklı olduğuna dikkat çekiyor Kaya: “Burada sentetik tarım ilacı ve kimyevi gübre kullanmıyoruz. Elbette bahçecilerin de buna uyması gerekiyor.

Yani siz zehir kullanmadığınız sürece, dışarıdan da bir bulaşma olmadığı için, güvenilir ürünler alırsınız.” Gidemediğinizde, bahçelere bakım ve sulama yaptıklarını söylüyor Kaya: “Gelemediğinizde, hatta yazın hafta ortasında bitkilere su veriyoruz.

Ancak, yabani ot toplamak, çapa yapmak gibi işlemleri yapmıyoruz. Daha doğrusu taahhüt etmiyoruz. Çünkü 40 kadar bahçede bu mümkün olamıyor.”

BİR YILLIĞINA KİRALAYABİLİRSİNİZ

Hobi bahçesi hizmeti veren belediyelerden biri de Beykoz Belediyesi. Bir yıl kadar önce açılan hobi bahçeleri, kısa sürede büyük ilgi görmüş.

Bahçelerin tamamı kiralanmış. Hobi bahçelerinden yararlanmak isteyenler, Beykoz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne müracaat ederek bahçe kiralayabiliyor.

Bir parselin yıllık kullanım bedeli 900 TL. Bu ücreti kullanıcılardan dört eşit taksitle alıyorlar.

Haftaiçi bitki ve bahçe danışmanlığı hizmeti de ücretsiz olarak veriliyor. Beykoz’da, her biri 50 metrekareden, 100 hobi bahçesi sahibi var.

Yalnızca ilçe sakinlerine değil ilçe dışından talepte bulunan bahçe meraklılarına da bu hizmet veriliyor. Ahşap kulübesi de bulunan bahçelerde, ailecek piknik yapabilir, görevlilerin bilgisi dahilinde kümesteki hayvanlarla ilgilenebilirsiniz.

Beykoz Bozhane Köyü yakınlarındaki bir başka hobi bahçesi ise Yemyessil. Yaz kış açık olan mekanda, üyeliğiniz boyunca bahçenizin her türlü bakımı yapılıyor. Belleme, kireçleme, gübreleme gibi ilk hazırlıklardan, siz olmadığınız zamanlarda (haftaiçi ve haftasonu) sulama, ilaçlama, ot temizliği gibi bakımlar da dahil.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Herhangi birinin senden nefret etmesinin asıl nedeni; senin gibi olmak istediği halde asla senin gibi olamayacağını bilmesidir. Victor Hugo

  2. Hiçbir zaman başınızı eğmeyin. Her zaman dik tutun. Hayatı karşınıza alın ve tam gözünün ortasına bakın. Helen Keller

  3. Yanlış hayat doğru yaşanmaz. Thedore Adorno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂