Cumartesi , Ocak 23 2021

BİR SAATLİK MENENJİT TESTİ

Anne-babaların korkulu rüyası menenjiti bir saatte tespit edecek hızlı bir test geliştirildi.

Erken semptomları viral enfeksiyonlarla aynı olduğu için önden tespit edilmesi zor olan menenjit için Queen’s University Belfast araştırmacıları tarafından geliştirilen test, kan ya da tükürük örneğiyle yapılıyor. Test kitindeki rengin durumuna göre hastanın menenjit olup olmadığı anlaşılıyor.

Prof. Mike Shields, kısa adı LAMP olan yeni testin avantajının laboratuvara ihtiyaç olmadan ucuza yapılıp hızlı sonuç vermesi olduğunu söylüyor.

Taşınabilir test cihazı önce Belfast’taki Royal Victoria Çocuk Hastanesi’nde denenecek. Şimdilik sonuçtan çok memnun olan bilim insanları, cihazın daha kompakt bir versiyonu üzerine çalışıyor.

ENGLİSH

A parent’s worst nightmare meningitis developed a quick test to detect in time.

Early symptoms of viral infection is the same for the front that are difficult to detect meningitis, Queen’s University Belfast for the test, developed by the researchers, is done with blood or saliva samples. The test kit according to the color is clear as to whether the patient’s meningitis.

Prof. Mike Shields, the short name of the advantages of LAMP, the new laboratory to test whether rapid results without the need to be cheaper, he said.

Portable test equipment before the Children’s Royal Victoria Hospital in Belfast and will be retried. Currently, more than satisfied with the results, scientists are working on a version of the device more compact.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. Para günümüzde çok önemli malesef. İnsan ilişkilerinin de önüne geçti. Her alanda bolluk çok önemli. Bu CD yi istiyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂