BİR KEZ ÖKSÜRMEDE NE KADAR VİRÜS YİYİYORUZ?


Öksürük ya da hapşırıkla etrafa 20 bin virüs saçıldığı belirlendi.

Singapur Ulusal Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Bölümünde çalışan uzman doktor Julian Tang, ortalama bir öksürükle yaklaşık 3 bin zerre ile, bu zerreciklerde bulunan yaklaşık 20 bin virüsün etrafa yayıldığını ve bu rakamın, özellikle aşı yaptırmamış çok sayıda kişiyi hasta edebilecek güçte olduğunu söyledi.

Tang, bu zerreciklerin başka kişilere bulaşacak kadar havada kaldığını, grip virüsü taşıyan daha büyük zerrelerin ise diğerlerine nazaran daha hızlı yere düştüğünü ve böylece havadan bulaşma tehlikesinin ortadan kalktığını söyledi.

Kişiyi hasta edecek dozu söylemenin zor olduğunun altını çizen Tang, ”Bu kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı kişide bile zaman içinde farklı olabilir. Aşı yaptıran ya da bazı virüslere karşı bağışıklığı bulunan kişiler, diğer kişilere göre daha zor hastalanır” dedi.

Gribin havadan kapılması durumunda çoğu zaman bunun bir metrelik mesafeden kapıldığını, bazı durumlarda da virüs taşıyan bazı objelere dokunmak yoluyla hastalığın bulaşabileceğini belirten Tang, ”Maske takmak, öksürürken ya da hapşırırken ağzı mendil ya da kolla kapatmak virüslerin etrafa yayılmasını önleyecektir” diye konuştu.

ENGLİSH

Cough with or around 20 thousand cough virus was identified hair.

Singapore National University Hospital Department of Microbiology running specialist Julian Tang, a cough average about 3 thousand motes with these motes in approximately 20 thousand the virus has been spread around, and this figure, especially vaccinate Not many people can the patient is in power, he said.

Tang, other persons infected with this mite to stay in the air that carry the flu virus to others who are greater than the motes that fall into place quickly so that the air was out of danger of infection.

People are difficult to tell the patient to a dose of the Tang underlines, “This may change from person to person even in the same person may vary over time. Vaccinate against the virus or some people have immunity, according to other people is sick, more difficult, “he said.

Grip grab the air in the case of most of the time that a meter has been seized from a distance, in some cases, the virus that some objects by touching infected with the disease may indicate Tang, “to wear the mask, cough or sneeze while the mouth tissue or turn off the watch around viruses will prevent the spread,” he spoke.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Dudakların söylemekten çekindiğini gözler haykırır. Will Henry

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂