Cumartesi , Mayıs 8 2021

Bilinçaltımızı Yönlendirmek Mümkün mü?

bilinc-altinizBaşkalarının ne söylediğini dinlemeyin

Etrafınızdaki birilerinin, size hep hiç bir işe yaramadığınızı söylediğini hayal edin. Bu söylenenler yanlış bir düşünce bile olsa, sürekli olarak dile getirilmesi sebebiyle bilinçaltınıza yerleşiyor ve beraberinde gelen öfke duyguları ve cesaret kırıklığıyla birlikte orada saklanıyor. Devamında hala bu negatif suçlamalar devam ediyorsa, bu defa kişi, kendisinin hakikaten işe yaramaz biri olduğunu düşünmeye başlıyor. Bu defa da karşılaşılan her yeni durumda bilinçaltınız size otomatik olarak bu negatif mesajı vermeye başlıyor. Böylelikle, işe yaramaz olduğunuza inandığınız için yapmaya çalıştığınız her iş için “ne de olsa başarısız olacağım” düşüncesini taşıyarak gereken çabayı göstermemeye başlıyorsunuz. Size söylenen negatif ifadeler bir zamanlar tamamen yanlışken, başkalarının olumsuz sözlerini sürekli dinlediğiniz için bu kez gerçek oluyor. Bu nedenle kendi düşüncelerinize daha değer vermeniz her zaman en doğrusu.

bilinc-altinizBilincinizin daima farkında olun

Hayatı farkında olmak ve farkındalık düzeyinde yaşamak çok önemlidir. Genellikle bilinçaltı 0-5 yaş arası daha yoğunluk olmak üzere 5-10 yaş arasında anne bana tarafından ve yakın çevremiz tarafından kodlanıyor. Bilinçaltımız bu kodlamanın ardından 25 yaşına kadar uykuya yatıyor. Bu yaştan sonra ise davranış modellerimizi etkilemeye başlıyor. Bu durumu lehimize değiştirebilmek elimizde. Geçmişe bağlı koşullanmaların neticesinde çoğu zaman isteklerimizi hayata geçirmeyi bazı negatif duygu ve davranışlarımızla farkında bile olmadan engelliyoruz. Tabi ki yaşamımız sadece bilinçli düşüncelerimizle şekillenseydi yaşamımızın her alanında başarılı olmamız kolay olabilirdi. Bu nedenle  mutlaka bilinçaltınızda sizi yanıltan ve sabote eden düşünceleri göz ardı etmeyi öğrenin. Hayatınızın kontrolünü elinize almak istiyorsanız bunu hemen yapın.

bilinc-altinizKendinizi her zaman telkin edin

Bilinçaltımız, asla neyin gerçek olduğunu veya neyin gerçek olmadığını bilemez. Bilinçaltımız, o’na yönlendirdiğimiz pozitif veya negatif her şeyi bir emir olarak algılıyor ve buna göre hareket ediyor. Bilinçaltımız, kendi kendimize tekrar ettiğimiz davranışların hangisinin mantıksız, hangisinin mantıklı olduğunu da ayırt edemiyor. Özetle, siz hayatınızda neyi gün boyunca tekrar ediyorsanız onu doğru olarak algılıyor ve bilinçaltınızda depoluyor. Bu sebeple bilinçaltınıza, sizi her zaman sakinleştirecek, geliştirecek ve mantıklı olan düşünceleri gün boyunca telkin ederseniz, olumsuz bütün düşüncelerinizden zamanla kurtulacaksınız. Düşüncelerinizi kontrol ederseniz bilinçaltınızın efendisi olursunuz, kontrol etmezseniz kölesi olursunuz.

bilinc-altinizŞartlanmalardan mutlaka kurtulun

Bütün alışkanlıklar, önceden beynimize yerleşen şartlanmaların oluşturduğu bir takım programlardır. Eskiden edindiğimiz olumsuz bir alışkanlığı değiştirmek için, kendimizde eskiden şartlandırdığımız negatif düşünceyi bulup, yerine yararımıza olacak pozitif düşünceleri koymak daha doğru olacaktır.

Olumlu düşünmeyi alışkanlık yapın

Davranışlarınızı pozitif yönde etkilemek istiyorsanız bunu sadece bilinçaltınızın yardımıyla yapabilirsiniz. Çünkü yinelenen düşünceler, bilinçaltı zihninizde kök salarlar. Sürekli olarak tekrarlanan olumsuz düşünceler ise hayatımızda olumsuz sonuçlar yaratır. Bu nedenle ne kadar çok olumlu düşüncelere sahip olursanız, bir o kadar bilinçaltınızda olumlu deneyimleriniz olacaktır.

Alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

5 yorumlar

  1. babam çok farklı yetiştirilmiş.gerçekten babamın problemi içsel çatışma..

  2. Hergün aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçlar bekleyenler, ancak çılgınlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂