Cumartesi , Şubat 27 2021

Bilinçaltı Hakkında

bilinçaltıYaşadığımız duyguların ve içine düşmüş olduğumuz durumların, gün içindeki davranışlarımızın  çoğu bilinçaltımızın denetimi altında gerçekleşiyor. Hayatımız süresince edindiğimiz alışkanlıklarımızın tümü daima bilinçaltımıza kaydediliyor.  Araba kullanmayı öğrenmek, bir müzik enstrümanı çalmak ya da bir bebeğin yürümeyi öğrenmesi bilinçaltının yardımıyla gerçekleşiyor. Bu eylemler bizim tarafımızdan alışkanlık haline geldikten sonra, bilinçaltı bunları her zaman otomatik şekilde yapmaya başlıyor. Misal, bisiklete binmeyi öğrendiniz. Defalarca kere bisiklete bindikten sonra artık bisiklete binerken yaptığınız hareketlerin bir çoğu bilinçaltının emirleriyle otomatik hale geliyor. İyi haber; bilinçaltınızın nasıl bir yer olduğunun farkına vardığınızda onu yönlendirebilmeniz kendi elinizde.

Bilinçaltı Nedir?

Bilinçli beynimiz, yaşamak istediklerimizi ortaya koysa bile, biz farkında olmadan yaşamımızı yönlendirebilen bir de bilinçaltımız var. Bilinçaltı, beynimizin farkında olmadığı kısmıdır. Diğer bir ifadeyle hafıza depomuzdur. Bilinçaltımız daima, vücudumuzdaki birçok faaliyetin otomatik ve düzenli biçimde işlemesini sağlıyor.  Endişe duygusu, suçluluk, kapana kısılmışlık, çaresizlik gibi olumsuz negatif duygular bilinçaltımızdaki mevcut inanç kalıplarıyla birleşiyor ve sinir ağı yoluyla bedenimizin belirli bir bölgesine yönlendiriliyor. Genellikle bilinçaltımıza yaptığımız hatalı kodlamalar yüzünden birçok hastalığa neden olabiliyoruz. Misal, kanserin bir çok türü, bilinçaltımıza attığımız ve zihnimizde unutmayı veya düşünmemeyi seçtiğimiz negatif duygular yüzünden ortaya çıkıyor.

bilinç bilinçaltıBilinçaltımızda Neler Var?

Buz dağının suyun üstünde görünen bölümü bilinç, günlük olağan karar verme süreçlerinde, akılcı düşünce yoluyla neler yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı tahmin etmemize yardım ediyor. Bilinçaltımız, buz dağının suyun altında kalan bölümüdür ve zihnimizin daha büyük bir bölümünü oluşturur. Bilinçaltımız daima, öğrenilmiş davranışın tekrar edilmesiyle ilgileniyor. Bilinçaltında, genellikle yüzleşmek istemediğimiz anılarımız, korkularımız ve alışkanlıklarımız  yer alıyor. Kişi çoğu zaman hatırlamak istemediği negatif deneyimlerini bilinçaltına atıyor ve orada tutuyor. Bu durumu hatırlatacak bir olay olduğunda ise ortaya çıkıyor. Bu da genellikle bizlere olumsuz duygular yaşatabiliyor.

Alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

5 yorumlar

  1. Tarih, arzularını ve amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan insanların eylemlerinden başka bir şey değildir. Karl Marx

  2. Her gün sizi korkutan bir şey yapın. Eleanor Roosevelt

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂