Pazartesi , Eylül 13 2021

Bilinçaltı Gizemi

bilinçaltının gizemiBilinçaltı acaba nedir? Üzeri örtülmüş, kötü hatıra ve duyumların saklandığı gizemli bir zihinsel mağara mı? Ya da yalnızca, zihnin fonksiyonel bölümlerinden biri olarak beynin bir parçası mı?

Tabi ki ikincisi! Bilinçaltı ve bilinç işlevsel bakımdan beynin herhangi bir anatomik parçasına tekabül etmez. Birbirinden farklı ve birbirini tamamlayan görevlerine göre özelleşmiş yeteneklere sahiptir.

Bilinç 

Bilişsel (kavrama), mantıksal, karar verme fonksiyonlarını görür. Duyusal girdileri analiz eder. Düşünür, muhakeme eder, eleştirir, değerlendirir. Fikir ve – veya telkinleri yargılar, kabul eder ya da reddeder. Mantık süreçleri egemendir.

Bilinçaltı

Beyninizin farkında olmadığınız yanıdır. Tüm istemsiz vücut fonksiyonlarını kontrol eder. Bir bakıma otomatik pilottur. Bilgilerin saklandığı sınırsız kapasiteli hafıza deposudur. Deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi hatıralar şeklinde depolar. Zihninizin daha derin olan bu kısmı aynı zamanda  sezgileriniz, heyecanlarınız, fikirleriniz, davranışlarınız, kendiniz hakkındaki imajınız ve alışkanlıklarınızdan da sorumludur. Bilinçaltı zihin telkin ve imgeleme yoluyla iknaya riayetkardır. Bilinçli zihnin aksine sorgulamadan önerileni olduğu gibi kabul eder. Tekrarları olumlama olarak kabul eder. Pekiştirir. Otomatik davranışlar, alışkanlıklar da hafızada kayıtlı bilgiler arasındadır. Bilinçaltının vazifesi yaşamın idamesi ve mutluluğun sağlanmasıdır. Şuuraltı zihin kanıtlarla ne ikna edilebilir ne de kandırılabilir. Fikirlere ve imajlara karşılık verir.

bilinçaltının gizemiBilinçli zihin genellikle dış dünyadan gelen verileri süzerek işleme tabii tutar. Mesela, tanıdık bir yolda giderken yol boyunca gördüğünüz her şeye dikkat etmeyip hatırlamayabilirsiniz. Kitap okurken veya televizyon izlerken dalıp size seslenildiğini fark etmediğiniz durumlarda olduğu gibi.

Bilinç aynı anda 5±2 işi yapabilir. Daha çok görev yüklendiğinde ise kilitlenir. Bu yüzden dikkatimizi yönlendirmediğimiz bizi o anda ilgilendirmeyen çoğu veri bu filtreden süzülür. Beş duyumuzun karşılaştığı çok sayıda duyum, algılanmadan bilinçaltı hafıza deposuna geçebilir.

Gereksiz bilgiyi geçirmeyen beyin filtresi

Uzun otomobil yolculuğu yaptıysanız gün boyunca araba radyonuzun sadece yerel istasyonları çektiğini, akşama doğru karanlık bastırınca çok daha uzak radyo istasyonlarını anteninizin çekebildiğini fark etmişsinizdir. Gündüz havada mevcut olan parazitler kaybolmuştur. Güneş, bizatihi bu elektromanyetik parazitlerin başında gelir. Hipnozda olan da buna benzer. Dış uyaranlara giriş kapatılır, içsel algıya odaklanılır.

Zihinsel kimlik %10 bilinç, %90 bilinçaltından oluşur. Zihnin bu durumu bir aysberge benzetilebilir.

Bkz

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

7 yorumlar

  1. benim duruşum çok bozuk ama kendi kendime düzeltemiyorum,bu yüzden boynum ve sırtım ağrıyor hep:(

  2. Eğer mutsuz olmayı bırakırsan kendini çok yalnız hissedersin… En yakın dostunu kaybetmiş gibi… İnsan onunla evlenmiştir ve yaşamın boyunca mutsuzluğunla evli kalmışsındır… Artık ondan boşanma vakti gelmiştir… Ben buna, “büyük cesaret” diyorum… Mutsuzluktan boşanmak; insan zihninin en eski alışkanlığını, en uzun süreli yoldaşını kaybetmesi. Osho

  3. GittiGidiyor’dan BPT telkinlerine bakmak için girmiştim, bu dükkan kapalıdır diyor.

  4. “Akıllı insanın ağzı kalbinde, akılsız insanın kalbi ağzındadır.” Hz. Süleyman

  5. Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz. Çin Atasözü

  6. Ne kazandığın başarılarda takılı kal ne de hatalarında ısrar et. Bunların yerine yeniden başla; şimdinin her değerli anında yeniden başla. N. Donald Walsch

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂