Çarşamba , Haziran 16 2021

BEBEĞİNİZİN SANCISI REFLÜDEN Mİ, GAZDAN MI?

Medical Park Fatih mHastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Feyza Çivici Gümüş; bebeklerdeki reflüyle ilgili bilgiler verdi.

Reflünün yetişkinlere oranla bebeklerde daha sık görüldüğünü söyleyen Dr. Feyza Çivici Gümüş, “Aileler gaz sancısıyla reflüyü karıştırıyor. Her ağlayan çocuğa ‘kolik’ denmez. Reflüde; sancılara, kusma da eşlik eder” diyor.

►Bebeklerde de reflü olur mu?
Halk arasında ‘mide yanması’ ya da ‘mide reflüsü’ olarak bilinen, kabaca ‘geri kaçış’ olarak tanımlayabileceğimiz reflü, yetişkin hastalığı sanılır ama aslında tam tersidir. Bebeklerde reflünün daha sık görülmesinin nedeni; gıdaların mideye geçişine izin veren kapakçık mekanizmasının henüz yeterince çalışmıyor olması ve bebeklerin çoğunlukla yatar pozisyonda, sıvı gıdalarla beslenmesidir.

Kusma oluyor!
► Bebeklerdeki reflünün belirtileri nelerdir?

Bebeklerin çoğu mama yedikten veya süt emdikten sonra yediklerini çıkarırlar. Bazı bebeklerde, bu daha sık ve yoğun olarak görülür. Bebekler yediklerini çok sık çıkardıklarında, anne ve babalar telaşlanarak doktora başvurur. Reflü; pek çok farklı belirtiyle kendini gösterdiğinden ve diğer organları da etkilediğinden birçok hastalıkla karıştırılabilir. O nedenle belirtilerini çok iyi bilmek gerekir. Tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklıkları, hırıltılar ve öksürük gibi solunum yolu belirtilerinde, reflü hastalığı ihtimali düşünülmelidir.

►Bebek kolik sanılınca reflünün teşhisi atlanır mı?
Gaz sancısı neredeyse her bebekte olduğu için hemen ‘gazlı’ ya da ‘kolik’ bebek deyip, ağlamasının nedenini gaza bağlanabiliyor. Ama aslında bebekteki gaz sancıları reflünün belirtisi de olabilir. Burada önemli olan reflünün diğer belirtilerinin de bebeğin şikayetlerine eşlik etmesidir. Eğer bebeğin gaz sancılarına ve karın ağrılarına kusma, hırıltı ve öksürük eşlik ediyorsa, reflü ihtimali mutlaka araştırılmalıdır.

Başı yukarıda yatırın
►Ne gibi önlemler alınabilir?
Bebeğin reflüden az etkilenmesi için duruş pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. En doğru pozisyon; yemek yedikten sonra onları karınları üzerine baş yukarıda olacak şekilde yatırmaktır. Ancak bebeklerin çoğu bu pozisyonda durmak istemez ve ağlarlar. Bu durumda bebek sırt üstü, başı ve gövdesi 45 derecelik açıyla, yukarıda olacak şekilde yatırılabilir. Bu duruş için yatakta kaymayı önleyici ve açı veren yastıklardan yararlanılabilir.

Anne sütü bebekleri reflüye karşı korur
►Beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyden önce; anne sütüyle beslenen bebeklerde reflüye daha az rastlanır. Bebek mümkün olduğunca anne sütüyle, az ve sık beslenmelidir. Anne sütü almayan bebeklerde; mamada değişiklik yapılması, reflünün bir süre azalmasını sağlar ama şikayetlerin yeniden başlamasına neden olur. Biberonla beslenme de reflüyü artırıcı etki yapabilir; bebek biberondan mamayı çekemediğinde daha fazla hava yutar ve bu da reflüyü tetikler.

►Nasıl tedavi edilir?
Kusmalar şiddetini ve sıklığını artırıyor, solunum yolu şikayetleri yaşanıyor ve alınan tüm önlemlere rağmen şikayetler devam ediyorsa; önce ilaç tedavisine, nadiren de olsa cerrahi tedaviye başvurulabilir. Tedaviye gerek görülen çok az çocukta sıklıkla uygulanan tedavi ise ‘nissen funduplikasyon’ ameliyatıdır. Bu ameliyatta, midenin üst kısmı yemek borusuna sarılır. Böylece mide kasıldığında, sarılan kısım da kasılarak, yemek borusunu kapatır ve geriye kaçış önlenir.

Uykudan uyandıran karın ağrısı doktor gerektirir
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Coşkun, önemli bir hastalığın habercisi olabilen ancak çoğu zaman ‘gaz’dandır diyerek geçiştirilen çocuklardaki karın ağrılarıyla ilgili soruları yanıtladı.

►Çocuklardaki karın ağrıları olağan şikayetler mi?
Karın ağrısı, çocuklarda en sık rastlanan sorunlardan biridir ama önemsenmesi gerekmektedir. Aslında karın ağrısı bir hastalık değil, bazı rahatsızlıklar için yol göstericidir. Karın ağrıları akut ve kronik karın ağrısı olarak ikiye ayrılır. Akut karın ağrısı, aniden ortaya çıkar ve kısa sürelidir. Kronik karın ağrısı ise haftalarca hatta bazen aylarca devam eder.

►Ne zaman doktora gidilmeli?
Bebeklerde sıklıkla görülen reflü, ‘fizyolojik’ olarak nitelendirilir ve hastalık olarak kabul edilmez. Bu bebeklerin gelişiminde ve kilo almasında bir sorun olmaz. Sadece sık olarak kusmalar gözlenir. Bebeğin büyümeye başlamasıyla (özellikle yürümeye başladığı bir yaşına doğru); katı gıdalara geçilmesi ve kendi başına dik şekilde oturmaya başlamasıyla kendiliğinden belirtiler azalarak, reflü ortadan kalkabilir. Böyle bebeklere tedavi gerekmez. Kısacası; sabırlı olur ve zaman tanırsanız, bebeğiniz bir yaşında reflüyü atlatmış olur. Ancak kusmalar şiddetini ve sıklığını artırıyor, bebek kilo alamıyor ve solunum yolu şikayetleri baş gösteriyorsa; en kısa zamanda bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

►Bebeklerdeki reflü, başka hastalıklara da neden olur mu?
Bebeklik çağında yaşanan reflüler çoğunlukla kendiliğinden veya alınacak bazı tedbirlerle düzelmekle beraber, birtakım farklı hastalıklara da neden olabilir. Bunlar arasında en sıklıkla rastladıklarımız; yemek borusunun tahriş olması, solunum yolu enfeksiyonları, zatürre, kansızlık, sinüzit ve orta kulak iltihabı sayılabilir.

12 saati geçtiyse
►Hangi karın ağrıları tehlikelidir?

Karın ağrısında; ağrının tipi, yayılımı, süresi, eşlik eden başka şikayetlerin olup olmaması önemli ve yol göstericidir. Özellikle çocuklarda uykudan uyandıran ve çocuğu ağlatan karın ağrıları, mutlaka ciddiye alınmalı ve sebebi araştırılmalıdır. Çünkü ağrısı olan bir çocuğun, gece uykudan uyunması önemli bir belirtidir. Karın ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, ishal, ateş ve kilo kaybı gibi şikayetlerin varlığı çoğu zaman tanıya yardımcı olur.

►Aileler hangi durumlarda mutlaka bir hekime gitmeli?
Eğer çocuğunuzun 12 saatten uzun süren karın ağrısı, kanlı ishali, kanlı kusması, sarı-yeşil renkli safralı kusması ya da şiddetli kusması oluyorsa; kötü mve düşkün görünüyorsa en kısa zamanda mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. ‘Karnım ağrıyor’ diyen her çocuk ciddiye alınmalıdır. Aniden ortaya çıkan karın ağrısının nedeni apandisit bile olabilir. Burada en önemli nokta karın ağrısı olan çocukların ciddiye alınmasıdır. Okula gitmek istemeyen ya da kızgın olduğunda karnının ağrıdığını söyleyen çocuğu bile dikkate almak gerekir.

Şekerlemeler de karın ağrıtabilir!
Çocuklardaki karın ağrılarının bir başka nedeni ise sakız gibi tatlandırıcı maddeler içeren gıdaların tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrılarıdır. Bu tip gıdaların tüketimi sonlandığında karın ağrısı da kendiliğinden geçmektedir. Bu nedenle karın ağrısından şikayet eden çocuklarınızı gözlemlemenizde fayda var. Eğer karın ağrısı şikayetleri başladığında abur cuburları ve şekerlemeleri fazla kaçırdıysa nedeni bunlar olabilir. Bu durumda şekerlemeleri kesip çocuğunuzu tekrar gözlemleyin. Eğer ağrı geçmiyorsa, bir doktora götürün.

Asla ağrı kesici kullanmayın!
Karın ağrısı olan bir kişi, ağrısını geçirmeye yönelik herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Kullanılan ağrı kesiciler, hastalığı maskeleyebilir ve tanıda gecikmeye neden olabilir.
Karın ağrısı çeken çocuğa, ağrı kesici vermek yerine, rahat edebileceği bir ortama yatırılmalı, anne ve babası bu süreçte çocuğu çok iyi takip etmelidir.
Karın ağrısı olan çocukları, yemek konusunda zorlamamak ve ısrarcı olmamak gerekir.
Önemli olan mümkün olduğunca sıvı tüketmesini sağlamaktır.

ENGLİSH

Medical Park Dr Pediatric Health Specialist. Feyza Civic Silver, gave information about the baby in the reflüyle.

Reflux was more frequent in infants than adults say Dr. Feyza Civic Silver, “Families reflux mixing with gas pains. Every child who cries ‘colic’ is not well. Reflux; pains to, or accompanied by vomiting,” he says.

► reflux in infants as well, will you?
Among the people ‘heartburn’ or ‘gastric reflux’ known as, roughly, ‘return flight’ can be defined as a reflux disease is thought adults, but it is the exact opposite in fact. The reason for more frequent reflux in babies, allowing food to pass into the stomach of the valve mechanism is not yet adequately studied, and infants in the supine position of the majority, is to feed on liquid food.

Is vomiting!
► What are the symptoms of reflux in baby?
The majority of babies have food to eat or they eat out after they suck milk. In some babies, this is seen as more frequent and intense. Babies when they eat out too often, parents and the doctor is worrying. Reflux, it is showing itself in many different symptoms and affect other organs that can be confused with many diseases. Therefore you need to know the symptoms well. Recurrent upper respiratory tract infections, hoarseness, and not later, respiratory symptoms such as wheezing and cough, reflux disease, the possibility should be considered.

Baby colic are at diagnosis of reflux ► Do I?
For gas pains almost every baby that is ‘soft’ or ‘colic’ in infants and the cause of crying can be connected to gas. Reflux symptoms in infants, but in fact it could be gas pains. What is important here that the child complained of other symptoms of reflux is associated. If the baby’s gas pains, vomiting and abdominal pain, wheezing and cough are accompanied by, the possibility of reflux should be investigated.

Tilt the head above
► What measures can be taken?
Standing at reflux for the baby to be affected must be very careful. The most accurate position, after eating them on the head above the abdomen is to be deposited. The majority of babies in this position but do not want to stop and cry. In this case the baby on his back, head and body with 45-degree angle, so that may be placed above. For this position and angle of slip on the bed pillows can be useful.

Breast milk protects babies reflux
► Nutrition What you need to pay attention to?
First of all, breast-fed babies are less common in the reflux. Breastfed babies as possible, and often should be fed less. In infants not receiving breast milk, formula changes to be made, a time reduces reflux symptoms but cause restart. Bottle-feeding increases the effect of reflux can make baby food from the bottle swallowing more air and it can not pull the trigger or reflux.

► How is it treated?
Increases the severity and frequency of vomiting, respiratory symptoms, despite all precautions taken place, and if the complaints continue, before drug treatment, surgical treatment can be applied very rarely. Treatment deemed necessary treatment is much less frequently in children ‘Nissen funduplikasyon’ is operated. In this surgery, the stomach is wrapped to the top of the esophagus. So that the stomach contractions, the yellow part of the contract, the esophagus closes and prevents escape back.

Waking from sleep, abdominal pain requires a doctor
Medical Park Hospital Complex Pediatric specialist Dr. Goztepe. Yesim Coskun, which may be the harbinger of a serious disease, but most of the time ‘is from gas as the transition is also answered questions about abdominal pain in children.

► usual complaints of abdominal pain in children?
Abdominal pain in children is one of the most common problems, but it needs to be heeded. Abdominal pain is not actually a disease, is a guide for some diseases. Acute and chronic abdominal pain, abdominal pain is divided into two. Acute abdominal pain is sudden and short-term interests. Chronic abdominal pain that persists for weeks or sometimes months.

► When you should go to the doctor?
Frequent reflux in infants ‘physiological’ is considered as the disease is not considered. This baby is not a problem in the development and weight gain. Vomiting occurs just as frequently. With the start of the baby to grow (in particular began to walk toward an age) to switch to solid foods and beginning to sit up straight on its own by itself reduced the symptoms, the reflux can be eliminated. Does not require treatment to such infants. In short, be patient and allow time, if your baby is one year old would have survived reflux. But it is increasing the frequency and severity of vomiting, weight infants show early symptoms of respiratory tract, and if not, soon will need to consult a pediatrician.

► Dolls at reflux, the cause of other diseases, will you?
In the age of infancy, often spontaneous reflux experienced or will be corrected by some measures, although a number of different diseases can also cause. Between them, the ones most frequently encountered, irritation of the esophagus, respiratory tract infections, pneumonia, anemia, sinusitis and otitis media can be counted.

If it’s been 12 hours
► abdominal pain which is dangerous?
Abdominal pain, pain type, extent, duration, accompanying symptoms and not the other is an important and guiding. Awakening from sleep, especially in children, and children cry for abdominal pain, should always be taken seriously and the reason should be investigated. Because a child’s pain, sleep sleep at night is an important specification. Abdominal pain accompanied by nausea, vomiting, diarrhea, fever and symptoms such as weight loss, helps to recognize the presence of most of the time.

► situations in which parents should definitely go to a doctor?
If your child is 12 hours long, abdominal pain, bloody diarrhea, bloody vomiting, yellow-green bilious vomiting or severe vomiting as if the poor MVE fond appears as soon as possible must go to the doctor is required. ‘My stomach hurts from every child should be taken seriously. The reason for sudden abdominal pain, appendicitis may be even. The most important point here is that children with abdominal pain is taken seriously. Do not want to go to school or be angry, even when the stomach pain, tell the child must take into consideration.

Abdominal pain may also nap!
Another cause of abdominal pain in children, such as the gum sweetener consumption of foods containing substances that arise due to abdominal pain. Upon completion of this type of abdominal pain or consumption of food are passed spontaneously. Therefore, observe your children suffering from abdominal pain have benefits. When you started complaining of stomach pain for more than junk and sweets cuburları be missed if they cause. In this case candy and cut back your children to observe. If the pain does not pass, take it to a doctor.

I do not use pain killers!
♦ A person with abdominal pain, should not use any medication for the pain to pass. Used pain relievers, may mask the disease and may cause delay in diagnosis.
♦ Abdominal pain in child support, instead of giving pain relief, comfort can be deposited into an environment, children of parents in this process should be followed very well.
♦ the child with abdominal pain, food, and not force the issue and should not insist.
♦ What is important is to consume the liquid as possible

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

 1. Endişeleri düşünürsen başarısız olursun. Endişeleri bırakıp zaferi düşünürsen başarılı olursun.

 2. Network marketing yapmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz, ancak bu işte mükemmel olmak için başlamak zorundasınız.

 3. Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyince insan, okyanusu keşfedemez. Andre Gide

 4. KİM İSTEMEZ Kİ! buna ihtiyacı olmayan var mı sizce?

 5. Hep ön yargı ile baktığım bir dersti ama hayatta hep karşıma çıktı bu cd yi dinleyerek bu ön yargıyı aşmalıyım.

 6. Bir çiçeğin kokusu neyse bir insanın kişiliği de odur. C. M. Schwab

 7. parçaya bakmak yerine bütüne bakarak daha ilginç anların pozlarının çekilmesinde yararlı olacağını düşünüyorum

 8. Her istek için bir telkin var, onuda alıyım bunuda alıyım diye listeye yazıyorsunuz, bende listeme yazmayı düşünüyorum. Bu telkini kullananlarda tecrübelerini yazarsa çok iyi olur. erken boşalıyorum

 9. Şu an için çok aşırı kilolarım yok ama çabuk kilo almaya meyilli bir vücudum var o yüzden bu yöntemi denemem şart..şimdiden teşekkür ediyorum Ali Gülkanat’a alkol resmi

 10. okulu bitirelim,iş sahibi olalım da sıra ruh eşimize gelince alırız bu cdyi çatişma nedir

 11. BARIŞHAN TINAZ

  Bu tür uygulamaların, “kişisel gelişim” için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. bireysel gelişim kitapları

 12. SERETAN ŞEHRAZAT

  Merhaba, ürünü günde bir defa 21 gün aralıksız dinlemeniz yeterlidir. Ancak günde yapılan tekrar sayısı daha fazla olursa daha iyi olur. Dinlemeye 1 gün bile ara verilirse 21 günlük süreye yeniden başlanmalıdır. cdtelkin

 13. önce cd sonrada torunuma fotoğraf makinası boy uzunluğu

 14. merhaba ali bey ben eşimle tekrar biraraya gelip evlenmek istiyorum hangi paketi almam lazım yardımcı olursanız sevinirim. sabah erken kalkmanın faydaları

 15. Benim 15 yıllık sorunum olan uyku bozukluğunu 21 günde çözeceğim gibi, geceleri uyumuyorum ühühü:(( ruşça

 16. KUMRU GÜLGÜN

  Mantıklı düşünmek, akıllı hareket etmek ve bu sayade doğru kararlar alıp hayatta daha hızlı ilerleyebilmek. Her insanın olduğu gibi benim de hep hayalim olmuştur. ilişkiler

 17. Egzersizler günümüz insanın sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için şart. Egzersizin belli bir düzende seyr etmesi için bu telkinden faydananılabilir. satranç stratejileri

 18. matematiği çözdükmü bu iş bitmiştir.konularınızı gördükçe heyecanlanıyorum.şimdiden rahatlamaya başladım çünkü size güveniyorum.söz konusu bilinçaltı çünkü. isveççe türkçe

 19. satranç oynamayı çok istedim fakat sıkıldım sürtünme yoluyla ilişki

 20. bu ürünü babam için düşünebilirim.iyi dualarını alırım herhalde. alkolü bırakma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂