Perşembe , Temmuz 29 2021

BEBEĞİNİZİN RUTİN AMA MÜHİM KONTROLLERİ

Doğumdan itibaren özellikle ilk iki yıl, bebeğinizi hangi doktora götürdüğünüz çok önemli.

Doğumun yaklaştığı günlerde anne-baba adayları en çok neyi düşünür? Tabii ki öncelikle çocuklarının sağlıklı doğmasını ve sonra da onu hangi doktora götüreceklerini… Kendimizi herhangi bir doktora teslim etmek kolaydır da söz konusu çocuk olunca, son derece hassas davranır herkes… Haklıdırlar da çünkü birçok sağlık sorunu genelde kendini çocukken gösterir ya da ‘Ben özel ilgi istiyorum,’ diye sinyal verir! O yüzden doğumdan itibaren özellikle ilk iki yıl, bebeğinizi hangi doktora götürdüğünüz çok önemli. Onun bedenini iyi tanıması, gereken aşılarını eksiksiz yapması, şüphe yaratacak en ufak bir şeyde sizi uyarması ve doğru yönlendirmesi gerek. Böylece büyüyebilecek bir sorunu en başında halledebilir ve ileride sıkıntı yaşamazsınız. Ben bu konuda eşimle gereken titizliği gösterdiğimizi düşünüyorum ama bizim de atladığımız şeyler oluyor tabii.

Örneğin iki yaşına basan kızımı bir göz doktoruna veya dişçiye götürmek için erken olduğunu düşünüyordum.

Allah’tan doktorumuz bizi uyardı ve iki yaşını fazla geçirmeden Ayşekiraz’ı bir göz, diş ve ortopedi uzmanına götürmemizi tembihledi. Oysa ben ‘Nasılsa görünen hiçbir problemi yok, daha ileride sonra kontrole götürebiliriz,’ diye düşünüyordum. Geçtiğimiz günlerde aynı benim gibi düşünen ve kızını üç yaşına geldiğinde ilk göz muayenesine götüren arkadaşım, doktordan nasıl laf işittiğini anlattı. “Neden bu kadar geç kaldınız hanımefendi? Neyse ki kızınızın bir görme problemi yok ama olsaydı geç kalmış olacaktınız. İki yaşında mutlaka bir göz muayenesi yaptırılması gerek; bir sorun olsun olmasın!” Düşünsenize, küçük bir çocuk gözünün ne kadar iyi görüp görmediğini nasıl bilebilir? Elbette bir doktor onayına ihtiyacı var. Sadece göz değil, ortopedi için de aynı titizliği göstermek gerekiyor. Bir ortopedi sorununun başınıza ne işler açacağını tahmin edemezsiniz… Bebeğinizin ilk paytak adımlarından sonra tam olarak adım atmaya ve gerçek bir çift ayakkabı giydiği iki yaş civarı, en çok dikkat edilmesi gereken dönem. Nasıl basıyor, ayağı içe mi dışa mı dönüyor, yoksa düz taban mı?

Tüm bu soruların doğru cevabını bir ortopedi uzmanının vermesi gerekiyor. Örneğin oğlunuz düz tabansa, ileride askere alınmayabilir. Kızınız ise her zaman tabanlık kullanmak zorunda kalıp topuklu ayakkabı giyemeyebilir. Yani düz taban olmanın günlük hayatta ona getireceği sıkıntıları bir kenara bırakın, çocuğunuz bir yetişkin olduğunda psikolojik olarak da bundan etkilenebiliyor. Bir de ortopedistlerin (özellikle modaya meraklı, çocuğunu da kendisi gibi ‘stil’ sahibi yapmak isteyen) ebeveynlere ısrarla söylediği bir şey var: “Çocuğunuza doğru ayakkabı giydirin. En sağlıklısı çocuklara üç yaşına kadar ayakkabı giydirmemek. Çocuğun düzgün basması, yürümesi ve düz taban olma riskini ortadan kaldırmak için yere çıplak basması en sağlıklısı. Ayakkabı alırken ayağını rahatça kavrayıp hareket ettirebileceği yumuşaklıkta olmasına dikkat edin. Çok sert tabanlı ayakkabı giydirmeyin. Evde de ya çıplak ayak ya da en fazla çorapla yürüsün.” Haydi, şimdi doğru bir göz, ortopedi ve diş muayenesi randevusu almaya!

İlknur K. Akman

ENGLİSH

Especially in the first two years after birth, your baby which is very important that you take to a doctor.

Day of birth parents in what the candidates think about the most? Of course, the first child born healthy and then what it would take a doctor … It’s easy to surrender ourselves to a doctor when a child comes, everyone is extremely sensitive … Many health problems or because they are right in general shows himself as a child, or ‘I want special attention,’ he gives the signal! Therefore, especially in the first two years after birth, your baby’s doctor which is very important that you take. It’s good to recognize the body that are required to complete the vaccination, will create doubt in the slightest something to warn you and correct orientation. A problem that could spell the beginning so that you can handle and do not suffer in the future. I have my wife about it, but we also think we have shown the accuracy of the things we are jumping course.

For example, pressing two years my daughter to an eye doctor, or dentist thought it was too early to take.

God warns us and our doctors spend more than two years without a Ayşekiraz’ı eye, dental and orthopedic specialists to drive us tembihle. But I ‘somehow does not seem any problem, then later we can take control,’ he thought. I think the same as in the past days and three years old when her daughter brought her to my first eye exam, the doctor told the hearing how the words. “Why did this lady so late? Fortunately, a sight that your daughter but I would have no problem would have been late. Two years must be at least one eye examination; whether or not a problem!” Imagine a little boy how the eye could see how good are they? Of course there is a need for a doctor’s approval. Not only the eyes, orthopedics to show the same diligence is required. To the head of an orthopedic problems can not predict what will work … Exactly what your baby’s first step after step knock-kneed and a real pair of shoes she wears around two years, the period must be very careful. How is getting his feet walking back to the inside to the outside, whether or flat feet?

The correct answer to all these questions should provide an orthopedic specialist. For example, if your son a flat bottom, not conscripted into the future. The insoles have to use your daughter always wore high-heeled shoes may not die. Daily life of being a flat base that will bring him one, let your child is an adult, can be affected psychologically as. An orthopedic surgeon (especially faddish, children or themselves, such as ‘style’ owners who want to do) to the parents insisted that one thing: “Your child the right shoes clothe. Most healthy children in the three years until the shoe conversation. The child’s regular flushes, walking and even the base is the risk of eliminating the floor to bare flushes the healthiest of shoes. when your foot easily grasp and move could softness make sure. Very hard-soled shoes worn not. home in either bare feet or a maximum stocking walk with you. ” Come on, now, right eye, orthopedic and dental examinations to get an appointment!

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Network marketing yapmayı öğrenirseniz başarılı olursunuz.Öğrendiğinizi öğretirseniz zengin olursunuz.Öğretmeyi öğretirseniz servet sahibi olursunuz.

 2. Özellikle sınavlar için çok gerekli.

 3. konsantrasyonumu çok çabuk kaybediyorum umarım bu cd ler bana yardımcı olur

 4. Telkin depresyon sorunu yaşayanlarda da işe yarayabilir. korece dogum günün kutlu olsun

 5. ihtiyacımız olan en önemli özgürlük zaten geçmişten özgürleşmek değil mi? buna herkesin ihtiyacı var bence teknoloji nedir

 6. onca ilaç içerek anlık çözümlere inat ilaçsız ömürlük bir çözüm olmasını dilerim… boyu uzatan hareketler

 7. merhaba…..ben yaklaşık olarak 21 gündür öfkenizi kontrol edin adlı telkininizi gece yatarken dinliyorum…..çok şiddetli derecede öfkeli ve saldırgan biriydim ….frekansları dinlemeye başladıktan sonra öfkemin eskiye oranla çok çok azaldığını ve öfkemi kontrol edebildiğimi saldırganlığımında yavaş yavaş ortadan kalktığını hissetmeye başladım …. bu durum bana mutluluk veriyor HUZUR veriyor….bu durumu oluşturan şahıslara ve olayların yaratıcısına minettarım ….. kumar resimleri

 8. ay sonunu zor getiriyoruz inşaallah faydalı olur talkın nedir

 9. ABİİ FİZİĞE BAYILIYOM YA = MÜMİN SEKMAN’IN KUANTUM ZAYIFLAMA VE GEÇ BOŞALMA + KİŞİSEL GELİŞİM + YEMEK TARİFİ KİTABINI OKUDUM kelime ingilizce

 10. Kendine güvenle başlar herşey. İlk adım kendine güvenmek… vücut geliştirme ilaçları

 11. Karizmamızı arttırmak devamında tüm hayatımızda başarı getirecektir.. vajinanın iç yapısı

 12. TÖREN ŞEHNAZ

  Allah’ın izniyle ve bu mp3′lerin desteğiyle şifa bulur inşallah migren hastaları. isvecce turkce sozluk

 13. bugün cd yi dinlemeye başlayalı 21. günümdeyim… sağlıklı vücut

 14. konular öyle güzel ki.hangisini alsam öncelikle karasız kaldım.yeterli maddi gücüm olsa hepsini alırdım..babam,ablam,kardeşim uyurlar mışıl mışıl annem ve ben uyuyamıyoruz. italyanca öğrenme

 15. merhaba…..21 gündür konsantrasyonunuzu arttırın adlı telkininizi dinliyorum ……yoğun bir unutkanlık hakimdi üzerimde kendimi konulara pek adapte edemiyordum şimdilerde ise aynı anda bir sürü şeye kulak verebiliyorumeskisi kadar unutkan değilim… konular üzerinde daha fazla düşünüp daha fazla düşüne üretebiliyorum… arapca

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂