Ana Sayfa / Sağlık / BANYODAN SONRA DERİMİZ NEDEN BURUŞUR?

BANYODAN SONRA DERİMİZ NEDEN BURUŞUR?

Bütün vücudumuz, çoğu ancak çok dikkatli bakınca görülebilen kıl ve tüylerle kaplıdır. Bu tüy ve kılların dibinde ’sebum’ adı verilen yağ bezleri vardır. Bunların çıkardığı yağ, su geçirmez keratin bir tabaka oluşturur ve suyun derimizden içeri girmesini önleyerek derimizi yumuşak tutar.
Sadece parmak uçlarımız ve tabanlarımızda kıl veya tüy yoktur. Dolayısıyla koruyucu keratin tabaka da yoktur. Ayrıca parmaklarımızın uçları ve ayaklarımızın tabanları kalın bir deri tabakası ile kaplanmıştır. Parmaklarımızın uçları ve tabanlarımız suyun altında belli bir süre kalıp iyice ıslanırsa derimizin altına su girer ve bu su burada kendine yer bulmak ister. Ancak buradaki kalın derimizin genleşerek bu suya ayırabileceği fazla yeri olmadığı için bükülür yani büzüşür.

ENGLİSH

Why is our skin wrinkle after a bath
Our whole body, look very carefully, but can be seen, most are covered with hair and feathers. This makes the feather and the bottom of the ‘sebum’ name is the oil glands. These are the interests of the oil, water-proof and water creates a layer of keratin in our skin to prevent from entering our skin soft amount.
Only fingertips and hair or feathers are not in the base. Therefore, it is no protective keratin layer. Ends of fingers and toes and also our base layer is covered with a thick skin. And the base of the finger tip under the water for some time under our skin patterns are steep and the water enters the water where you want to find yourself. But here’s the thick skin, this expansion is not much space to allocate to the water to bend the will shrivel up.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez. Mustafa Kemal ATATÜRK

  2. Einsten kadar zeki olacaz demk ki Belli bir fiyat ödüyorsun zeki oluyorsun çok güzel birşey

  3. cd lerin son kullanım tarihi varmıdır.veya cizilme gibi durumlarda içerikte herhangi bir bozulma olurmu