AYURVEDİK BESLENME NEDİR?

Kanser hastalığında AYURVEDİK beslenme tarzının önemi ve güncel Tıp bilgileri açısından bir değerlendirme;

Ayurvedik beslenme ve yaşam tarzı, binlerce yıl öncesinden gelen, veda bilgileri olarak isimlendirilen kayıtlara dayanmaktadır. Ayurveda’ ya göre sağlığın korunması ve hastalıklardan iyileşme zihinbeden dengesinin korunmasına bağlıdır.

Yediğimiz içtiğimiz her gıda ve yaşadığımız, temas kurduğumuz her durum zihin-beden dengesine etki eder. “Ne yersek oyuz” sözü bunu ifade eder.

Yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve yaşamış olduğumuz deneyimler hayat destekleyici, zihin-beden dengesini koruyan şeyler değilse hastalıklar ortaya çıkar. “iyi bir beslenme ile ilaca ihtiyaç kalmaz, kötü bir beslenme ile ilacın faydası olmaz” sözü bunu ifade eder.

Hayat destekleyici olmayan, kişiye zararlı gıdalar “Ağma” olarak isimlendirilir. Vücutta Ağma’ nın birikmesi zamanla, zihin-beden dengesinin bozulması sonucu, çeşitli hastalıklara neden olur.

Kısaca Ayurveda sağlık anlayışını böyle özetleyebiliriz. Genel olarak, Ayurvedik yaşam ve beslenme tarzının, özellikle kanser hastalarında tıbbi tedavilerin yanı sıra destekleyici ve tamamlayıcı yöntem olarak ilave edilmesinin büyük yararı olacağı kanısındayım.

Ayurvedik yaşam ve beslenmenin genel özelliklerine kısaca bakarsak, bugünkü tıp bilgilerimiz açısından da yararlı olabileceğini anlamamız mümkündür:

Günlük Rutin:
Sağlıklı veya herhangi hastalığı olan kişilere önerilen, her gün düzenli olarak uygulanası ve uyulması önerilen uygulamalardır;

Sabah güneş doğmadan uyanılması, çalar saat ve benzeri yöntemlerle dışarıdan uyarılarak değil kişinin kendiliğinden uyanması,

Dil üzerine biriken mukus tabakasının kazınması ve diş temizliği yapılması,

Bir bardak kaynamış ılıtılmış suya birkaç damla limon damlatılarak içilmesi (istenirse içine 1 tatlı kaşığı bal karıştırılabilir)

Ilık veya sıcak bir duş yapılması,

Susam yağı ile tüm vücudun özellikle ayak tabanı ve eklemlerin yağlanması (yağın fazlası daha sonra kâğıt havlu ile alınmalıdır)

Yoga egzersizlerinin yapılması (10 dakika) Meditasyon yapılması,

Biraz istirahatı takiben istenirse hafif bir kahvaltı yapılabilir. Kahvaltı yapmayıp sadece birkaç adet badem, ceviz, kuru üzüm ve incir yenilebilir.

Saat 12.00 – 2.00 arası kuvvetli öğlen yemeği, her yemekte yoğurt, az miktarda salata, az miktarda tatlı olmalıdır. Öğlen yemeğinde bütün tatların tadılması önerilir. Yemek sırasında ve yemekten 1 saat öncesi ve sonrası soğuk su içilmemelidir. Su içilecekse az miktarda ve ılık olmalıdır.

Yemek sırasında sohbet, TV izleme vb… başka şeylerle meşgul olunmamalıdır. Dikkat yemeğe dönük olmalıdır.

Akşam yemeği mümkün olduğunca az ve hafif olmalıdır. Güneş battıktan 2 saat sonrasına kalmamalıdır. Akşam yemeğinde mayalı gıdalar, et yemekleri gibi sindirimi zor ve ağır gıdalar yenilmemelidir. Akşam yemeğinden sonra hiçbir gıda yenilmemeli ve içilmemelidir. Özel baharat çayları ve ılık süt az miktarda içilebilir.

Güneş battıktan 2 saat sonra uyku için yatılması.

Beslenmenin genel hatları:
Konserve ve korunmuş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bir önceki yemek sindirilmeden tekrar yemek yenilmemelidir. (genellikle 4-5 saat)

Kırmızı et ve ürünleri mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Mevsiminde sebze ağırlıklı beslenilmeli ve sebzeler mümkün olduğunca doğal yetiştirilmiş olmalıdır.

Yemeklerde zeytin yağı kullanılmalı, çiçek yağı, keten yağı,susam yağı, fındık yağı.. gibi yağlar az miktarda ilave edilmelidir.

Saflaştırılmış tereyağı (Ghee) özellikle az miktarda tavsiye edilir,

Kişinin zihin-beden yapısına uygun baharatların pişirme sırasında veya yemek yerken, diyete ilave edilmesi tavsiye edilir,

Kişinin zihin-beden yapısına uygun baharat, sebze, otlar ve meyvelerden oluşan gıda takviyelerinin alınması.

Çok genel olarak ile Ayurvedik yaşam tarzı ve beslenme şeklini özetlemeye çalıştım. Günümüz tıp bilgileri açısından baktığımızda Ayurvedik beslenme ve yaşam biçiminin sağlıklı insanlarda koruma açısından yararlıdır. Kanser gibi ciddi ve çok etkenli hastalıklarda yararlı olabilecek en küçük faktörü değerlendirmemiz gereği ise tartışılmaz bir gerçektir.

Ayurvedik beslenme gıdalar yolu ile vücutta oluşabilecek toksin ve serbest radikallerin en aza indirilmesi sağlanabilir. Serbest radikallerin ve toksinlerin kanserlerin oluşumunda ve ilerlemesinde önemli bir faktör olduğu kesindir.

Aynı şekilde Ayurvedik yaşam tarzı, günlük rutinin uygulanması zihin ve bedeni dinlendirerek iyileşme süreçlerini hızlandıracaktır.

Dr. Muammer KARAKAŞ
Halk Sağlığı Uzmanı
Ayurveda-Yoga ve Meditasyon Öğretmeni
[email protected]

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. psikologların da gerek kaldığında hipnoz ile bilinç altına inmeye çalışmaları bu telkinin başarılı olabileceğinin kanıtıdır.

  2. babam çok farklı yetiştirilmiş.gerçekten babamın problemi içsel çatışma..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂