ASKERLİKTE YENİ MODEL:12 AY

Bedelli bekleyen milyonlarca gence ’12 ay’ sürprizi

25.04.2010 10:58:13 Başbakan Erdoğan ve Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki bedelli görüşmesinin ardından, askerliğin ‘12 ay ve er’ olarak yapılması üzerinde duruluyor. Terör sorununda ciddi bir mesafe alınırsa birkaç yıl içinde uygulamaya geçilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un önceki gün gerçekleştirdikleri kritik görüşmenin ardından, yaklaşık 100 bin kişinin beklediği “bedelli askerlik” uygulaması uygun şartların oluşmaması gerekçesiyle dondurulurken, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemelerin hızlandırılmasına karar verildi.

Erdoğan ile Başbuğ’un görüşmesinde tartışılan yeni yapısal sistemin temelini, farklı sürelerdeki askerlik hizmetlerinin kaldırılarak, bir standarda kavuşturulması oluşturuyor. Polis ve öğretmen gibi, belirli meslek gruplarının, sivil olarak askerlik hizmetini yapmasının da gündemde olduğu belirtiliyor. Yapısal düzenlemeler tamamlandıktan sonra bedelli askerlik uygulamasının yeniden gündeme geleceği kaydediliyor. Genelkurmay’ın masasındaki yapısal düzenlemeler iki temel üzerine oturuyor. Bunlardan birincisini, bir süre önce yaşama geçen profesyonel ordu yapılanması oluşturuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 5, Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı 1 komando tugayı, önümüzdeki temmuz ayında tamamen profesyonelleşerek, bu tarihten itibaren er ve erbaş temin etmeyecek. Düzenlemelerin ikinci ayağında ise, yükümlülerin farklı sürelerde askerlik hizmeti yapması bulunuyor. Genelkurmay’ın gündeminde “artıları ve eksileriyle” uzun süredir yer alan çalışma çerçevesinde askerlik hizmet sürelerinin bir standarda kavuşturulması hedefleniyor.

Milliyet’in haberine göre; Erdoğan ile Başbuğ arasında gerçekleşen görüşmeden sonra, hizmet sürelerinin standarda kavuşması ve kamuoyunda “tek tip” askerlik olarak bilinen sistemin hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlanacağı belirtiliyor. Mevcut sistemde yükümlüler üç farklı koşulda askerlik hizmetini yapıyor. Üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarak askerlik yaparken, üniversite mezunu yükümlüler 12 ay yedek subay ya da 6 ay kısa dönem er olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor. Çalışmalarda, askerlik hizmetinin “12 ay ve er” olarak yapılması üzerinde ağırlıklı olarak durulduğu, bu sürenin değişebileceği ancak çok kısaltılmasının beklenmediği kaydedildi. Bu formülün, uzun dönem er ve erbaşların görev süresini kısaltacağına dikkat çekilerek, terör sorununda ciddi bir mesafe alınması durumunda birkaç yıl içinde uygulanabileceği, ancak kısa vadede bir adım beklenmemesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda, standart süre uygulaması sağlanana kadar uzun dönem askerlik yapan yükümlülere daha fazla maddi destek sağlanabileceği de kaydediliyor.

‘SİVİL HİZMET’ FORMULÜ

Yapısal düzenlemeler çerçevesinde polis ve öğretmen gibi, özellikli bazı meslek kollarındaki yükümlülerin askerlik hizmetini sivil olarak gerçekleştirmesinin de gündeme gelebileceğini de belirtiliyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın önceki gün gazetelere yansıyan, polislerin görev yerlerinde eğitim yapmasına olanak sağlayan düzenleme üzerindeki çalışmalarının da, bu düzenlemelerin ilk işareti olduğu kaydedildi. Ancak, Genelkurmay’ın bu formüle mesafeli olduğu belirtiliyor.

POLİSLER ASKERLİK YAPMAYACAK

İçişleri Bakanlığı, halen emniyet kadrolarında görev yapan ancak askerliğini yapmamış polislerin sorununu çözmek için çalışma başlattı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açıkladığı çalışmaya göre; polislerin, 1 veya 2 ay temel askerlik eğitiminden sonra polislikle birlikte askerlik yapması sağlanacak.

Atalay, bu konudaki çalışmanın tamamlandığını söyledi. Polisin askerlik sorununu çözmesi amacıyla alternatifli çalışma yaptığını anlatan Atalay, “Çalışma önümüzdeki günlerde hükümetin görüşüne sunulacak. Halen 40 bin polisimiz bu durumdadır. Bunların çoğu da uzun dönem askerlik yapacak. Bizimse polis eksikliğimiz var. Zaten bu nedenle 20 bin yeni polis alacağız. Bana göre polisler askerlik yapmamalı, aynı eğitimi alıyorlar. Alternatifli çalışma yaptırdım, bu durumdaki polisler 1-2 aylık temel eğitimin ardından askerlik görevini yapabilirler. Bu konunun üzerinde ciddi olarak duyuyoruz. Bu konunun zamanlaması konusunda şimdiden bir şey söyleyemem. Önce hükümette kendi aramızda konuşacağız. Sonra da Savunma Bakanlığımızla paylaşacağız. Bizim şu ana kadar Genelkurmay ile bu konuda bir görüşmemiz olmadı” diye konuştu.

ENGLİSH

Prime Minister Erdogan and Ilker Basbug reward after meeting between the military and the end of the ’12 months’ focuses on the making. Given the serious problem of terrorism from within a few years will be passed to the application.

Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and Chief of General Staff Gen. Ilker Basbug’s previous day realized the critical negotiations that followed, nearly 100 thousand people waiting for the “reward military service” applications, the appropriate conditions occur no grounds frozen while the military system of the new structural arrangements to accelerate the decision was given.
Basbug’s discussions with Erdogan discussed the basis of new structural systems, the removal of military service at different times, creates a standard to be attained. Such as police and teachers, certain occupational groups, to perform military service as a civilian that is specified in the agenda. After completion of structural reforms will be introduced to reward military service re-saving application. General Staff of the table sits on two basic structural arrangements. The first, a while ago to create life is the last professional army. Affiliated to the Land Forces Command 5, attached to a commando brigade of the Gendarmerie General Command, becoming fully professional in July next, from this date will not be provided sooner and non-commissioned officer. In the second leg of regulations, required to do military service in different periods are. On the agenda of the General Staff of the “pros and cons of” the framework of long periods of military service are expected to reach a standard.

According to the news of nationality, who after the meeting between Erdogan and Basbug, service and public time to attain the standard “uniform” system of military service, known as the speed of implementation will be said for the work. In the current system are required to do military service in three different conditions. Non-university graduates are required to end 15 months of service in the long term, while university graduates are required to reserve officer for 12 months or six months as short-term evaluation will serve the Turkish Armed Forces. Studies of military service “and end 12 months as” mainly focuses on the making, but much shorter this time may change unexpectedly were recorded. This formula, long-term value and shorten the term of office of officer attention, the problem of terrorism from taking a serious case can be applied within a few years, but a step in the short term should not be expected said. In this context, the right application of standard time until it required a long period of military service to be provided more financial support is also recorded.

‘CIVIL SERVICE’ Formula

In the context of structural adjustment, such as police and teachers, featured in several professional arm of the military service obligation as a civilian also said he might come to realize the agenda. Interior Minister Bashir Atalay’s newspapers reflected the previous day, police training mission in place to allow work on the arrangements, this arrangement was recorded as the first sign. However, this formulation of the General Staff is said to be distant.

MILITARY POLICE DO are not

Interior Ministry security personnel currently serving in the military but did not make the police work to solve the problems started. Interior Minister Bashir Atalay explained according to the study, police officers, one or two months after basic military training to military service will be provided with police.

Atalay said on the subject of study has been completed. The chances of the military in order to solve the problem of police work who told Atalay, “the study will be presented to the views of the government in the coming days. If our police are still 40 thousand. Most of them will also make long-term military service. If we have a lack of police. Therefore, we will take 20 thousand new police already. In my opinion, should not the military police, they received the same training. I have made alternative work, in which case the police after 1-2 months of military service can make basic education. We are serious on this issue. The timing of this issue can not say anything about now. We’ll talk among ourselves before the government. We will then share with our Department of Defense. General Staff with us so far we have not had a conversation about it, “he said.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

  1. Kalıcı kilo verebilmek… ne kadar zor görünüyor… ama beynimiz karar verdikten sonra ise ne kadar kolay.. bilinçaltımızın başarabileceğine inanıyorum..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by