Çarşamba , Haziran 9 2021

ANNE SÜTÜNÜN İLK 5 GÜNDEKİ MUCİZESİ!

Anne sütü, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, enfeksiyondan korunmada, kulak ve soğuk algınlığı gibi bebeklerde çok sık rastlanılan hastalıkların görülme sıklığının azaltılmasında, beş yaş altı ölümlerin azaltılmasında en etkili gösteriliyor.

Sağlıklı bir gelecek için her bebeğin mutlaka ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenilmesi gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, anne sütünün bebeğin ihtiyaçlarına göre doğal olarak kendini yenilediğini ifade ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülcan Çelik, 1-7 Ağustos ”Dünya Anne sütü ile Beslenme Haftası” dolayısıyla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne sütünün yenidoğanda büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besin olduğunu söyledi.

Anne sütü ve emzirmenin hem bebek hem de anne için, başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden çok sayıda yararları bulunduğunu ifade eden Çelik, her canlının sütünün kendisine ve bebeğine özel olmasının anne sütünü yavrusu için benzersiz bir besin maddesi yapan bir özellik olduğunu anlattı. Çelik, erken doğmuş bebek için en ideal besinin yine kendi annesinin sütü olduğunu vurgulayarak, ”Çünkü, bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır. Buna ek olarak formüle mamalardan (kutu veya şişe mamalar) farklı olarak, anne sütünün içeriği, bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişir ve yenilenir. Örneğin, anne sütünün sabah saatlerindeki bileşimi akşamüzeri bileşiminden, bebeğin birinci ayındaki bileşimi yedinci ayınkinden farklıdır” diye konuştu.

Anne sütünün, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağı olduğuna dikkati çeken Çelik içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan koruduğunu belirtti.

Çelik anne sütünün hazmı kolaylaştırdığını, kaynatılmasının gerekmediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

”Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Doğumdan sonra ilk 5 günde salgılanan süte kolostrum denir. Kolostrumda, olgun (mature) süte oranla daha fazla bulunan antienfektif öğeler, A vitamini, sodyum ve çinko bebeği ilk birkaç gün içerisinde enfeksiyonlardan korumaktadır. Kolostrum, bebeğin gastrointestinal sistemini immünoglobülinler ile mukozal bir tabaka oluşturarak kaplar ve böylece yenidoğan bebeği dış ortamdan gelecek patojen mikroorganizmalara karşı korur. Kolostrum 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alarak, 3. haftadan sonra olgun (mature) süt özelliğini taşır.

Anne sütü bebeğin hassas ve halen gelişmekte olan sindirim sistemi için hazırlanmıştır. Anne sütündeki protein (çoğunlukla lactalbumin) ve yağ, inek sütündeki protein (çoğunlukla kazeinojen) ve yağa göre daha rahat sindirilebilir. Genel olarak anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal veya kabızlık gibi problemler hemen hiç görülmez.”

Çelik anne sütünün tuz ve protein içeriğinin inek sütüne göre daha az olduğu için, yenidoğanın gelişmekte olan böbreğine daha az yük bindirdiğini söyledi.

Anne sütünün, bebeği çeşitli hastalıklardan koruyan bağışıklık maddelerini (antikorlar) bebeğe vererek, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Çelik ”Anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak iltihabı, soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha az görüldüğü gibi, hastaneye yatmayı gerektirecek mikrobik hastalıklar da bu bebeklerde daha az görülür” dedi.

Çelik anne sütünün bebeği obeziteden koruduğuna ilişkin bilimsel araştırma verilerinin de bulunduğunu ifade ederek, anne sütünün bebeğe psikolojik rahatlama ve destek de sağladığını belirtti. Anne sütü alan bebekle anne arasındaki ilişkinin, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere oranla daha kuvvetli olduğunu da dikkati çeken Çelik ”Anne sütü verilmesi sırasında anne ile bebek arasında çok özel bir bağ kurulur. Bu bebeğin psikolojik gelişimine de olumlu katkıda bulunur” diye konuştu.

Çelik anne sütünün her zaman temiz ve ideal sıcaklıkta olduğunu ifade ederek, anne sütünün formüle mamalar ile karşılaştırıldığında çok ekonomik oluğunun da unutulmaması gerektiğini söyledi.

”ANNE SÜTÜ, BEŞ YAŞ ALTI ÖLÜMLERİN AZALTILMASINDA EN ETKİLİ YÖNTEM”

Ankara Tabip Odası’ndan edinilen bilgiye göre de ilk 6 ayda bebeklerin tümüyle anne sütü ile beslenmesi, beş yaş altı ölümlerim azaltılması için en etkili yöntem olarak gösteriliyor.

İlk altı ay sonrası ek gıdalarla beslenmenin yapılması ve her iki dönemde yeterli-dengeli beslenme sağlanmasıyla beş yaş altındaki her 5 bebeğin birinin yaşamını kurtarmanın mümkün olduğu ifade ediliyor.

İlk 6 ay yalnızca anne sütü ile besleme sıklığının dünyada yüzde 40’ın altında olduğu belirtiliyor. 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçları da her 10 bebeğin yaklaşık 4’ünün sadece anne sütü ile beslendiğini ortaya koyuyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

 1. İçimizde yatana kıyasla, önümüzde uzananlar ve geride bıraktıklarımız küçük meselelerdir. Ve, içimizde olanı ortaya çıkardığımızda mucizeler meydana gelir. Henry David Thoreau

 2. bilinçaltı tekniği ile sigarayı bırakan bir arkadaşım mevcut… bu konuda da her şey beyinde bitiyor..

 3. Rüzgar mumu söndürür, yangını alevlendirir. Anonim

 4. Eğer hayal edebilirsen, yapabilirsin. Walt Disney

 5. Ispanyol Atasözü ‘Yarın genelde hatanın en yogun günüdür.’

 6. Sizi a haber programında seyrettim anlattıgınız seyler ilgimi cekti ilim bilim tüm bilgileri beynime depoluyorum ve kitabınızı okuyacam bakalım neler olacak ??? kilo aldırıcı

 7. duygularımı içime atmaktan ne tansiyon kaldı ne şeker, siz de kendinize artık “ben önemliyim” demek istemez misiniz… iki resim arasındaki fark

 8. hepimiz ruhumuza uymayan kişilerle evleniyoruz çoğu zaman.sonra ya mutsuz oluyoruz ya da boşanmalar artıyor,sonuç itibariyle mutlu gezen çiftlere hep imreniyoruz,aslında çok önemli bir telkin bu. sağlıklı cinsel yaşam

 9. DEVRİM REŞİT

  hızlı okumak ve anlamak mümkünmü bu yavaş oku anlarsın derle ya başarılı olmak

 10. utanç duygusu da yerine göre olmalı ama fazlası iyi değil.. slovakca

 11. Her kilo fazlası olan bayan gibi benim de başlayıp bıraktığım diyet maceralarım vardı. Alfa frekansı yeni ve ilginç bir deneyim.Bugün 4. günümdeyim ve şaşkınlık içindeyim.Şimdiden çok farklı hissediyorum kendimi.Paylaşmaya devam edeceğim..Teşekkürler.. okuma programı

 12. Bu set bana ilerde lazım olabilir ) cinsel arzular

 13. “Duyguların Dili” Karla McLaren gizlilik

 14. Geçmişe bağlı yaşamak en büyük sorunlardan biridir bence. Geçmişten bağımsızlaştığımız sürece ayaklarımız yere daha sağlam basacaktır. satranç nasıl oynanır video

 15. Çok şükür bu konu ile alakalı bir sıkıntım yok ama arkadaşıma tavsiye edeceğim teşekkürler.. cinsel gelişim

 16. annem bir süredir kalıcı kilo verme telkinlerini dinliyor.çok rahatladığını söylüyor,biz de farkediyoruz.21 gün sonrasını çok merak ediyorum. öfke mesajları

 17. SENAHAN FİGEN

  evet aralıksız 21 gün dinlenmelidir. mp3telkin

 18. OLGAÇ FAZİLET

  @modahaftasi cnm bizim kisin kisisel gelisim grubumuz vardi ya o adamin bi kitabini okuduk aysegul tum kitaplarini okuamaya niyetlenmisti:)) metabolizma yaşı

 19. iş hayatıyla alakalı pek çok sorunumu bu sayede çözebildiğim için çok memnunum en başlarda faydalı olacağını pek düşünmesem ve “İnanılmaz bir dönüşüm, tek yapman gereken dinlemek” sloganını gerçekçi bulmasam da 21. gün hayatımda nelerin değiştiğini görmek bana sevinç verdi. psikolojik bunalım belirtileri

 20. gevşemek, hayatın yükünü omuzlardan biraz olsun atmak boy uzatma ameliyatı fiyatları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂